Chrastnica rákosovitá

Chrastnica rákosovitá, al. Chrástnica trsteníkovitá, al. trsťovníkovitá, (Phalaris arundinacea, var. ´Picta´), (Poaceae – lipnicovité), cz: Chrastice rákosovitá

Chrastnica rákosovitá, (Phalaris arundinacea, var. ´Picta,)

Charakteristika

Chrastnica rákosovitá je stredne vysoká okrasná tráva so širokými plochými listami s prevísavým charakterom. V záhradách sa pestuje odroda ´Picta´, ktorej listy sú sfarbené do bielo – zelených pásov, alebo odroda ´Strawberry and cream´, krorá vyzerá veľmi podobne, len má ružové okraje listov. Rastlina dorastá zväčša do výšky 70 cm. Steblá trávy vyrastajú z mohutného koreňového systému s dlhými plazivými, článkovanými, šupinatými podzemkami. Tie vytvárajú hustú sieť, čo sa prejavuje na povrchu primerane rýchlo rastúcim porastom. Chrastnica rákosovitá však nevytvára trsy, ako niektoré iné trávy, takže porast nie je až taký silne hustý.

Rastlina koncom jesene usychá tak, že ostáva stáť celú zimu na steblách. Je plne mrazuvzdorná. Skoro na jar opäť vyraší.

Kvitne až na druhý rok po vyklíčení. Plodných stebiel je asi 15 % a tie sú zakončené 10 -20 cm dlhou metlinou nevýrazných kvietkov bledozelenožltej až ružovo – červenej farby. Opelenie zabezpečuje vietor. Plody sú zrnká hnedej až žltohnedej farby, veľké cca 1,5 mm.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami, respektíve zrnkami, ktorých táto tráva vytvorí za sezónu veľmi veľa. Tie sa rozširujú vetrom, vodou alebo prostredníctvom zvierat. V pôde si udržia klíčivosť niekoľko rokov. Mladé semenáčiky spočiatku zakoreňujú a rastú pomaly, neskôr sa to zrýchli. Potrebujú dostatok vody a svetla.

V záhradkách sa viac osvedčilo vegetatívne množenie prostredníctvom rýchlo rastúcich odnoží so spiacimi púčikmi, ktoré rastú tesne pod povrchom pôdy. Časti rastliny sa môžu prakticky oddeľovať kedykoľvek počas rastu, po presadení im doprajte vlahu. Rôzne záhradné pomôcky a doplnky si vyberiete tu.

Chrastnica rákosovitá, (Phalaris arundinacea, var. ´Picta,)
Chrastnica rákosovitá, (Phalaris arundinacea, var. ´Picta,)

Ako pestovať chrastnicu rákosovitú

Umiestnenie
Uprednostňuje slnečné prostredie alebo polotieň, znesie aj tieň. Pôvodný druh sa zvykne vyskytovať okolo vodných tokov a nádrží alebo na zamokrených lúkach.

Zemina
Vhodná je vzdušná, priepustná, na živiny bohatá a mierne vlhká zemina. Chrastnica je však nenáročná a rastie rovnako v ťažkých, ako aj humóznych, piesočnato – hlinitých alebo skalnatých pôdach, ktorých pH sa môže pohybovať od 4 do 7,5.

Zálievka
Má rada dostatok vlahy.

Kvitnutie
Kvitne v júni a júli svetloružovými kvetmi.

Choroby a škodcovia
V suchom lete bez prísunu vlahy zvyknú steblá usychať, po zostrihaní a zaliatí obraší znovu. Môžu ju napadnúť rôzne hubové choroby, tak ako sa to môže stať aj pri iných trávach.

Strihanie

Počas rastu veľmi dobre znáša rez, aj po celkovom zrezaní rýchlo vytvorí nové čerstvé pestré olistenie. Preto ak stratí sviežosť a pekný vzhľad, netreba sa báť ju zostrihať. Nožnice na strihanie tráv aj konárov môžete nájsť tu.

Chrastnica rákosovitá, (Phalaris arundinacea, var. ´Picta,)
Chrastnica rákosovitá, zimný pohľad.

Pestovateľské tipy a starostlivosť

Po zakorenení by jej už nemalo veľmi ublížiť ani sucho, ani jarné mrazíky. Je odolná voči mrazu do cca – 28°C a znesie aj drsnejšie klimatické podmienky. Na zimu jej staré uschnuté steblá nechávame v zemi, nestriháme ich. Môžeme, ale nemusíme ich zviazať do snopu. Zrežeme ich opatrne až na jar cca v apríli, keď začnú pučať nové steblá. Cez zimu dochádza k presunu živín zo starých listov a stoniek späť do koreňov a nové jarné výhonky ich môžu opäť čerpať.

Využitie

V záhradkách sa využíva na dotvorenie výsadieb okolo jazierok alebo do vlhkého trvalkového záhona. Svojím pestrým zjavom vytvára vo výsadbách farebný kontrast. Rozrastá sa veľmi rýchlo a dokáže pokryť aj väčšie plochy najmä v blízkosti vodných tokov a nádrží. Pri jazierkach sa zvykne pestovať napríklad aj ľaliovka.

Chrastnica okrem pestovania na ozdobu patrí aj medzi rastliny s potenciálom na priemyselné využitie. Dá sa použiť na výrobu buničiny na výrobu pevných kartónov alebo ako zdroj tepelnej energie, podobne ako drevo. Zožatá na jar obsahuje tak málo vlhkosti, že sa nemusí dosušovať a môže sa rovno lisovať do peliet alebo brikiet alebo priamo spaľovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *