Scila sibírska

Scila sibírska, Scilla siberica/sibirica, (Hyacinthaceae – hyacintovité? ), cz: ladoňka sibiřská

Scila sibírska, Scilla siberica

Charakteristika

Scila sibírska patrí medzi skoré jarné cibuľoviny. Pod zemou má vajcovitú cibuľku veľkú asi 1,5 – 2 cm v priemere. Z cibule vyrastajú v prízemnej ružici dlhšie úzke trávovité listy v počte 3 – 5. Z cibule tiež vyrastá jedna a viac stoniek nesúce kvet. Kvety sa tvoria buď jednotlivo, alebo v riedkych strapcovitých súkvetiach. Kvietky sú zvončekovitého tvaru, dlhé do 1,5 cm. Väčšinou sú jasnomodrej farby, zriedkavo sa vyskytujú aj v červenej alebo bielej farbe. Plod je guľatá trojpuzdrová tobolka.

Rastlina je nízka, nenápadná trvalka, dorastá do výšky 5 -20 cm (záleží od odrody).

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa delením cibuliek. Scila sa rozrastá sama a často aj splanieva. Dcérske cibuľky môžete rozsádzať na nové miesta po tom, čo rastlina zatiahne listy, vtedy by už mali byť dostatočne vyzreté. Cibuľky vysádzame na miesto určenia v septembri a októbri do hĺbky 6-8 cm. Pomôcky pri pestovaní byliniek aj rôzne doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Množiť sa dá aj semenami.

Ako pestovať scilu

Umiestnenie
Vyhovuje jej plné slnko aj polotieň a chladnejšie podmienky, ktoré obľubujú všetky jarné byliny. Nároky na pestovanie sú rovnaké, aké má napríklad prvosienka.

Zemina
Vhodná zemina je humózna, priepustná, s neutrálnym pH a na jar dostatočne vlhká.

Zálievka
Scila má vyššie nároky na vlhkosť. Vlahu potrebuje v období rastu a kvitnutia, keď sa v lete zatiahne pod zem, sucho jej už nevadí.

Kvitnutie
Kvitne skoro na jar, v marci až apríli.

Využitie

Scila bude prosperovať tam, kde je dostatok vlhkosti. Uplatní sa ako podrast stromov a kríkov v túlavom tieni, napríklad spolu so snežienkou. Môžete ju vysadiť aj do trávnika alebo kvetinovej lúky. V tom prípade však treba s kosením počkať, kým rastlina nezatiahne listy, aby mohla vykvitnúť aj o rok. Dobre rastie na okrajoch výsadieb alebo v štrku a po odkvitnutí je nenáročná. Odporúča sa pestovať ju spolu s veternicami.

Scila sibírska, Scilla siberica

Príbuzné druhy

Scila dvojlistá pravá (Scilla bifolia) je trváca 10 -20 cm vysoká cibuľovina, ktorá vytvára 2 prízemné listy. Kvety rastú na dlhých stopkách v 2- 12 početnom strapcovitom súkvetí. Kvitnú zväčša na modro, zriedkavo červenkastou alebo bielou farbou.

Scila dvojlistá východná (Scilla bifolia subtriphylla) je trváca 14 -40 cm vysoká rastlina s cibuľou veľkou v priemere 3 cm. Jej súkvetie je hustejšie a tvarom pripomína hyacint.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *