Strelícia kráľovská

Strelícia kráľovská, Strelitzia reginae, (Strelitziaceae – strelíciovité) en: Bird-of-paradise plant

Strelícia kráľovská, Strelitzia reginae

Charakteristika

Strelícia je trvalá rastlina, dorastajúca do výšky 150 cm (a niekedy aj viac). Pochádza zo subtropických a tropických oblastí Južnej Afriky. V krajinách Stredomoria ju možno vidieť rásť v parkoch a záhradách, u nás sa zvykne pestovať ako izbová rastlina. Jej veľké listy mnohým pripomínajú listy banánovníka alebo kany indickej, s tým rozdielom, že rastú na veľmi dlhých stopkách. Listové stopky sú raz také dlhé ako čepeľ listu, čo môže byť aj 100 cm dĺžka. Listy sú podlhovasto oválne, kožovité, s hrubou strednou žilkou a čepeľ dosahuje veľkosť 50 cm. Vyrastajú v listovej ružici priamo z koreňa.

Kvety strelície sú veľmi špecifické a vďaka ich tvaru dostala rastlina pomenovanie rajský vták, pretože naozaj pripomínajú exotického vtáka žeriava s korunkou na hlave. Základ kvetu je tvorený z úzkeho zeleného listeňa, asi 20 cm dlhého, ostro zašpicateného a vodorovne umiestneného, pripomínajúceho zobák. Z listeňa vyrastajú výrazné oranžové a modré kvety, tvoriace farebnú korunku.

Kvety bývajú opeľované vtákmi. Plody sú kožovité trojpuzdrové tobolky s mnohými semenami.

Rozmnožovanie

Strelíciu môžeme rozmnožiť delením trsov odnoží s koreňmi pri presádzaní, alebo semenami.

Výsev rastlín v interiéri je možný kedykoľvek. Semená necháme najskôr niekoľko hodín napučať vo vlažnej vode a potom ich zatlačíme do vlhkého substrátu. Ideálne je, ak substrát neobsahuje živiny (napr. kokosové vlákno) a semená len zvrchu posypeme vrstvou bežnej zeminy. Výsevnú nádobu prikryjeme priesvitnou prerušovanou fóliou, pričom priebežne dávame pozor, aby sa netvorila pleseň. Nádobu umiestnime na svetlé a teplé stanovište a substrát udržiavame vlhký, ale nie mokrý. Klíčenie zvyčajne trvá tri až šesť týždňov.

Strelícia kráľovská, Strelitzia reginae

Ako pestovať strelíciu

Umiestnenie
Strelícia je náročná na svetlo, vyžaduje teplé, svetlé a vzdušné stanovište, s 3- 4 hodinami priameho slnka denne. V zime ju udržujeme pri teplote s minimom 13°C. Počas leta jej vyhovuje tzv. letnenie, vhodné je premiestniť ju na balkón alebo do záhrady na teplé chránené miesto. Pred premiestnením ju postupne otužujeme.

Zemina
Pôda musí byť priepustná, hlinitá a bohatá na živiny. Nevyhnutná je dobrá drenáž. Odporúčané pH zeminy je 6,5. Pre izbové rastliny vyberte radšej vyššiu a širšiu nádobu. Kvetináč, ktorý podporí elegantný vzhľad vašej rastliny, nájdete tu.

Zálievka
Zalievame primerane dažďovou, odstátou alebo filtrovanou vodou. Medzi zálievkami necháme povrch zeminy vyschnúť. V zime zálievku obmedzíme.

Hnojenie
V čase rastu prihnojujte raz za 3 týždne tekutým hnojivom s vysokým obsahom draslíka. Vhodné hnojivo nájdete, keď kliknete sem.

Kvitnutie
Aby strelícia zakvitla, potrebuje dostatok slnka, svetla a živín v pôde. Kvety sa tvoria na 5 – 6 ročnej rastline od skorej jari do neskorej jesene. Kvet vydrží kvitnúť asi týždeň a v každom tulci ich je niekoľko.

Strelícia kráľovská, Strelitzia reginae
Strelícia kráľovská, Strelitzia reginae

Choroby a škodcovia
V prostredí s príliš suchým vzduchom môžu rastline zosychať okraje listov. Riešením je ich pravidelné rosenie.
Rastlina pestovaná v nádobe môže byť napadnutá voškami, červcami a roztočmi, preto pestované rastliny občas skontrolujeme a v prípade nutnosti zasiahneme.

Výsadba a presádzanie

Rastlina má silné, dužinaté, ale pritom krehké korene, ktoré vytvárajú veľké baly a rastú viac do hĺbky. Strelícia v črepníku preto potrebuje dostatok miesta na svoje korene. Na výsadbu sú vhodné väčšie a hlbšie nádoby, aby sa korene rastliny nevytláčali nad povrch substrátu. Rastline trvá dlhšie ( aj 2 roky), kým sa po presadení dobre zakorení a spamätá. Ak sa na rastline už tvoria kvety, nerozsádzame ju.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.