Strelícia kráľovská

Strelícia kráľovská, Strelitzia reginae, (Strelitziaceae – strelíciovité) en: Bird-of-paradise plant

Strelícia kráľovská, Strelitzia reginae

Charakteristika

Strelícia je trvalá rastlina, dorastajúca do výšky cca 150 cm (a niekedy aj viac). Jej veľké listy pripomínajú listy banánovníka alebo kany indickej. Sú podlhovasto oválne, kožovité, s hrubou strednou žilkou a dorastajú do veľkosti 50 cm. Rastú na dlhých stopkách, ktoré sú raz také dlhé ako čepeľ listu, čiže cca 100 cm. Vyrastajú v listovej ružici priamo z koreňa.

Kvety strelície sú veľmi špecifické a vďaka ich tvaru dostala rastlina pomenovanie rajský vták, pretože svojim tvarom naozaj pripomínajú exotického vtáka žeriava s korunkou na hlave. Základ kvetu je tvorený z úzkeho zeleného listeňa, asi 20 cm dlhého, ostro zašpicateného a vodorovne umiestneného, pripomínajúceho zobák. Z listeňa vyrastajú výrazne oranžové a modré kvety, tvoriace farebnú korunku.

Kvety bývajú opeľované vtákmi. Plody sú kožovité, trojpuzdrové tobolky s mnohými semenami. Rastlina pochádza zo subtropických a tropických oblastí južnej afriky. V krajinách Stredomoria možno strelíciu vidieť rásť v parkoch a záhradách, u nás sa zvykne pestovať ako izbová rastlina.

Rozmnožovanie

Strelíciu môžeme rozmnožiť delením trsov odnoží s koreňmi pri presádzaní alebo semenami.

Výsev rastlín v interiéri je možný kedykoľvek. Semená necháme najskôr niekoľko hodín napučať vo vlažnej vode a potom ich zatlačíme do vlhkého substrátu (najlepšie bez obsahu živín ako napr. kokosové vlákno) a iba zvrchu posypeme vrstvou bežnej zeminy. Výsevnú nádobu prikryjeme priesvitnou prerušovanou fóliou, pričom dávame pozor, aby sa netvorila pleseň. Nádobu umiestnime na svetlé a teplé stanovište a substrát udržiavame vlhký ale nie mokrý. Klíčenie zvyčajne trvá tri až šesť týždňov.

Strelícia kráľovská, Strelitzia reginae

Ako pestovať strelíciu

Umiestnenie
Strelícia je náročná na svetlo, vyžaduje teplé, svetlé a vzdušné stanovište, s 3- 4 hodinami priameho slnka denne. V zime ju udržujeme pri teplote s minimom 13°C. Počas leta jej vyhovuje tzv. letnenie, vhodné je premiestniť ju na balkón alebo do záhrady na teplé chránené miesto. Pred premiestnením ju postupne otužujeme.

Zemina
Pôda musí byť priepustná, hlinitá a bohatá na živiny. Nevyhnutná je dobrá drenáž. Odporúčané pH zeminy je 6,5. Pre izbové rastliny vyberte radšej vyššiu a širšiu nádobu.

Zálievka
Zalievame primerane dažďovou, odstátou alebo filtrovanou vodou. Medzi zálievkami necháme povrch zeminy vyschnúť. V zime zálievku obmedzíme.

Hnojenie
V čase rastu prihnojujte raz za 3 týždne tekutým hnojivom s vysokým obsahom draslíka.

Kvitnutie
Aby zakvitla, potrebuje dostatok slnka, svetla a živín v pôde. Kvety sa tvoria na 5 – 6 ročnej rastline od skorej jari do neskorej jesene. Kvet vydrží kvitnúť asi týždeň a v každom tulci ich je niekoľko.

Strelícia kráľovská, Strelitzia reginae
Strelícia kráľovská, Strelitzia reginae

Choroby a škodcovia
V prostredí s príliš suchým vzduchom môžu rastline zosychať okraje listov. Riešením je ich pravidelné rosenie.
Rastlina pestovaná v nádobe môže byť napadnutá voškami, červcami a roztočmi, preto pestované rastliny občas skontrolujeme a v prípade nutnosti zasiahneme.

Výsadba a presádzanie

Rastlina má silné, dužinaté, ale pritom krehké korene, ktoré vytvárajú veľké baly a rastú viac do hĺbky. Strelícia v črepníku preto potrebuje dostatok miesta na svoje korene. Na výsadbu sú vhodné väčšie a hlbšie nádoby, aby sa korene rastliny nevytláčali nad povrch substrátu. Rastline trvá dlhšie ( aj 2 roky), kým sa po presadení dobre zakorení a spamätá. Ak sa na rastline už tvoria kvety, nerozsádzame ju.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.