Chryzantéma záhradná

Chryzantéma záhradná, (Chrysanthemum x morifolium), (Asteraceae – astrovité), cz: Listopadka, en: Hardy chrysanthemum

Chryzantéma

Charakteristika

Chryzantéma je trváca jesenná bylina, prípadne poloker dorastajúci do výšky 90 – 120 cm. Pochádza z Číny. Má silnú, ale plytkú koreňovú sústavu, čo spôsobuje, že rastlina je citlivá na vysychanie okolitej zeminy aj na mráz. Vytvára pevné drevnatejúce stonky, na ktorých rastú tmavo zelené, výrazne laločnaté, striedavé listy. Stonky sú zakončené plnými, poloplnými alebo jednoduchými kvetmi širokej farebnej škály. Bývajú biele, krémové, žlté, oranžové, červené, ružové aj viacfarebné. Niektoré odrody majú kvety rôzne pozmenené do rozmanitých tvarov a veľkostí aj samotné rastliny dorastajú do rôznych veľkostí a vyžadujú dokonca rozdielnu starostlivosť. Medzi pomerne odolné záhradné kultivary patria drobnokveté chryzantémy. Rastliny majú typickú arómu. Plody sú nažky.

Rozmnožovanie

Najefektívnejším spôsobom rozmnožovania chryzantém je delenie trsov, alebo len jednoduchým odkopaním časti rastliny, ktorá sa rozširuje do okolia pomocou koreňových výbežkov. Trochu zdĺhavejší spôsob je pomocou 10 cm dlhých odrezkov, ktoré sa odoberajú na jar a zakoreniť by mali vo vlhkom substráte cca do 2 týždňov. V amatérskych podmienkach je náročné vypestovať si okrúhlu, hustú, bohato zakvitnutú chryzantému, podobajúcu sa rastline z obchodu. V záhradkách sa chryzantémy rozťahujú viac do šírky alebo do výšky. Aby pôsobili kompaktnejšie, môžete ich pestovať s kruhovou oporou, ktorá udrží vetvičky pohromade. Oporu pre rastliny aj všeličo iné do záhrady a domácnosti si vyberiete tu.

Ako pestovať chryzantému

Umiestnenie
Chryzantémy vysádzame na slnečné, vzdušné stanovisko. Znesú aj čiastočné zatienenie, ale na slnku budú lepšie prosperovať. Vyžadujú dostatok miesta, aby sa mohli trsovito rozrásť.

Zemina
Pre dobrý rast potrebuje chryzantéma výživnú, hlinito-piesočnatú, priepustnú a primerane vlhkú pôdu. Zapracujte jej každoročne do pôdy kvalitný preosiaty kompost, aby pekne kvitla.

Zálievka
Potrebuje primerane vlhkú pôdu obzvlášť ak ju pestujete v nádobe. V čase sucha a horúčav vyžaduje častejšiu zálievku. Zalievajte ju vždy ku koreňom. Ak by ste zalievali aj listy, mohli by ste vytvoriť podmienky pre hubovité choroby.

Kvitnutie
Kvitnúť začína na prelome leta a jesene a pokračuje až do prvých mrazov (september, október, november). Obdobie kvitnutia sa riadi dĺžkou dňa, chryzantémy sú tzv. krátkodenné rastliny. Vyhovujú im aj nízke jesenné teploty, ktoré udržujú kvety vo forme a svieže.

Celoročné kvitnutie
Pestovatelia, ktorí zásobujú obchody s črepníkovými chryzantémami celoročne, dokážu nastaviť kvitnutie rastliny pomocou riadeného umelého osvetlenia. Mimo bežného obdobia treba kupovať také rastliny, kde je už viditeľná farba kvietkov, inak by mohli aj nevykvitnúť. Pri presadení do záhrady sa na ďalšiu sezónu nastavia na normálny režim.

Zazimovanie
Mnohé chryzantémy sú chúlostivé na mráz a ak ich pestujete v záhone, je dobré im na zimu zabezpečiť ochranu. Zvyknú sa pred mrazmi prisypať mulčom z ihličia, alebo sa zakrýva celá rastlina vetvami ihličnatých stromov.

Chryzantéma

Choroby a škodcovia

Na chryzantémach sa zvyknú objavovať vošky sajúce rastlinné šťavy na koncoch vetvičiek a v okolí kvietkov. Napádajú veľa druhov rastlín, ktorým spôsobujú zakrpatené, deformované listy a púčiky. Môžu prenášať aj škodlivé rastlinné vírusy, ktoré spôsobujú spomalený rast a žltnutie listov. Na rastlinách si pochutnávajú aj slimáky.

Z hubových chorôb sa najčastejšie stretávame so septóriovou škvrnitosťou listov. Objavuje sa hlavne vtedy, keď je rastlina pestovaná na vlhkom a tienistom mieste. Jej šírenie podporuje aj daždivé počasie. Chryzantému môže napadnúť aj hrdza listová alebo múčnatka.

Napadnuté časti rastlín bezodkladne odstráňte do odpadu alebo spáľte, aby ste zabránili ďalšiemu šíreniu nákazy. Prevenciou pred chorobami je správne zvolené stanovište, primeraná a správna zálievka a výživa.

Chryzantéma

Strihanie a tvarovanie

Ak chcete chryzantémy udržať v peknom kompaktnom tvare, mali by ste ich zaštipávať. Výhonky skracujte po dosiahnutí dĺžky 10 – 15 cm a to tak, že rukou odlomíte koniec výhonku nad druhou skupinou listov.

Zaštipávanie nasmeruje rastovú energiu k nižším častiam rastliny a spôsobí nižší a hustejší rast a tým aj bohatšie kvitnutie. Skracovanie nových výhonkov môžete zopakovať viac krát počas sezóny až do júna. Medzi začiatkom kvitnutia a posledným skracovaním chryzantém by mali uplynúť zhruba 3 mesiace.  

Rastlinu zostrihajte aj hneď na jar, aby ste podporili nový rast. Vhodné záhradné nožnice nájdete tu.

Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami

Chryzantémy rastú zväčša bezproblémovo v trvalkovom záhone spolu s ostatnými rastlinami kvitnúcimi v jeseni, ako sú napríklad astry. Zvyknú sa tiež pestovať spolu s rôznymi letničkami, pomôžu udržať výsadbu farebnú aj po tom, keď letničky dokvitnú.

Využitie

Chryzantémy sa stali symbolom jesene. Najviac sa predávajú okolo Sviatku všetkých svätých, keď sa nimi ozdobujú hroby blízkych. Chryzantéma však svojimi pestrými farbami oživí aj jesenné záhrady a verejné výsadby. Často sa pestuje v kvetináčoch ako sezónna rastlina a dočasná dekorácia, ktorá nakoniec podľahne neskorším mrazom. Pri rastlinách pestovaných v nádobách nezabúdajte na pravidelnú zálievku aj v jeseni, pretože sa často stáva, že im vyschne zemina, v dôsledku čoho vyschne aj rastlina. Pekné kvetináče môžete nájsť napríklad tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *