Chryzantéma záhradná

Chryzantéma záhradná, (Chrysanthemum x morifolium), (Asteraceae – astrovité), cz: Listopadka

Chryzantéma

Charakteristika

Chryzantéma je trváca jesenná bylina, prípadne poloker. Dorastá do výšky 90 – 120 cm. Pochádza z Číny. Má silnú, ale plytkú koreňovú sústavu, čo spôsobuje, že rastlina je citlivá na vysychanie zeminy aj na mráz. Vytvára pevné, drevnatejúce stonky, na ktorých rastú tmavo zelené, aromatické, výrazne laločnaté, striedavé listy. Stonky sú zakončené plnými, poloplnými alebo jednoduchými kvetmi širokej farebnej škály. Bývajú biele, krémové, žlté, oranžové, červené, ružové. Niektoré odrody majú kvety rôzne pozmenené do rozmanitých tvarov a veľkostí aj samotné rastliny dorastajú do rôznych veľkostí a vyžadujú rozdielnu starostlivosť. Medzi pomerne odolné záhradné kultivary patria drobnokveté chryzantémy. Rastliny typicky voňajú. Plody sú nažky.

Rozmnožovanie

Chryzantémy rozmnožujeme delením trsov, alebo odkopaním časti rastliny, ktorá sa rozširuje do okolia pomocou koreňových výhonkov. Ďalší spôsob množenia je na jar pomocou 10 cm dlhých odrezkov, ktoré by mali zakoreniť vo vlhkom substráte cca do 2 týždňov. V amatérskych podmienkach je náročné vypestovať okrúhlu, hustú, bohato zakvitnutú chryzantému, podobajúcu sa rastline v črepníku z obchodu. V záhradkách sa chryzantémy rozťahujú skôr do šírky, ale tiež majú svoje čaro.

Chryzantéma

Pestovanie chryzantém

Umiestnenie
Chryzantémy vysádzame na slnečné, vzdušné stanovisko. Znesú aj čiastočné zatienenie, ale na slnku budú lepšie prosperovať. Vyžadujú dostatok miesta, aby sa mohli trsovito rozrásť.

Zemina
Pre dobrý rast potrebuje chryzantéma výživnú, hlinito-piesočnatú, priepustnú a primerane vlhkú pôdu. Zapracujte jej každoročne do pôdy kvalitný preosiaty kompost, aby pekne kvitla.

Zálievka
Chryzantéma potrebuje primerane vlhkú pôdu. V čase sucha a horúčav vyžaduje častejšiu zálievku. Zalievame ju vždy ku koreňom. Ak by sme zalievali aj listy, mohli by sme vytvoriť podmienky pre hubovité choroby.

Kvitnutie
Kvitnúť začínajú na prelome leta a jesene a pokračujú až do prvých mrazov. (September, október, november.) Obdobie kvitnutia sa riadi dĺžkou dňa, chryzantémy sú tzv. krátkodenné rastliny. Tiež im vyhovujú nízke jesenné teploty, ktoré udržujú kvety vo forme a svieže.

Celoročné kvitnutie
Pestovatelia, ktorí zásobujú obchody s črepníkovými chryzantémami celoročne, dokážu nastaviť kvitnutie rastliny pomocou riadeného umelého osvetlenia. Mimo bežného obdobia treba kupovať také rastliny, kde je už viditeľná farba kvietkov, inak by mohli aj nevykvitnúť. Pri presadení do záhrady sa na ďalšiu sezónu nastavia na normálny režim.

Zazimovanie
Mnohé chryzantémy sú chúlostivé na mráz, a ak ich pestujeme v záhone, je dobré im na zimu zabezpečiť ochranu. Zvyknú sa pred mrazmi prisypať mulčom z ihličia alebo sa zakrýva celá rastlina vetvami ihličnatých stromov.

Chryzantéma

Choroby a škodcovia chryzantém

Na chryzantémach sa zvyknú objavovať vošky, sajúce rastlinné šťavy na koncoch vetvičiek a v okolí kvietkov. Napádajú veľa druhov rastlín, ktorým spôsobujú zakrpatené, deformované listy a púčiky. Môžu prenášať aj škodlivé rastlinné vírusy, ktoré spôsobujú spomalený rast a žltnutie rastlín. Na rastlinách si môžu pochutnať aj slimáky.

Z hubových chorôb sa najčastejšie stretávame so septóriovou škvrnitosťou listov. Objavuje sa hlavne ak je rastlina pestovaná na vlhkom a tienistom mieste. Jej šírenie podporuje aj daždivé počasie. Chryzantému môže napadnúť aj hrdza listová alebo múčnatka.

Napadnuté časti rastlín bezodkladne odstránime do odpadu alebo spálime, aby sme zabránili ďalšiemu šíreniu nákazy. Prevenciou pred chorobami je správne zvolené stanovište, primeraná a správna zálievka a výživa.

Chryzantéma

Strihanie a tvarovanie chryzantém

Aby sme chryzantémy udržali v peknom kompaktnom tvare, je nevyhnutné ich zaštipávať. Výhonky skracujeme po dosiahnutí dĺžky 10 – 15 cm a to tak, že rukou odlomíme koniec výhonku nad druhou skupinou listov.

Zaštipávanie nasmeruje rastovú energiu k nižším častiam rastliny a spôsobí nižší a hustejší rast a tým aj bohatšie kvitnutie. Skracovanie nových výhonkov môžeme zopakovať viac krát počas sezóny až do júna. Medzi začiatkom kvitnutia a posledným skracovaním chryzantém by mali uplynúť zhruba 3 mesiace.  

Rastlinu zostrihávame aj hneď na jar, aby sme podporili nový rast.

Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami

Chryzantému môžeme bezproblémovo vysádzať do trvalkového záhona spolu s ostatnými rastlinami kvitnúcimi v jeseni, ako sú napríklad astry. Zvykne sa tiež pestovať spolu letničkami a udrží výsadbu farebnú aj po tom, ako letničky dokvitnú. Zasaďte ich spolu s rudbekiami, krasuľkami, krásnoočkami, cíniami, astrami.

Využitie

Chryzantémy sa stali symbolom jesene. Najviac sa predávajú okolo Sviatku všetkých svätých, mnohí ľudia nimi zvyknú ozdobovať hroby svojich blízkych. Chryzantéma však svojimi pestrými farbami oživí aj jesenné záhrady a verejné výsadby. Často sa pestuje v kvetináčoch ako sezónna rastlina a dočasná dekorácia, ktorá nakoniec podľahne neskorším mrazom. Pri rastlinách pestovaných v nádobách nesmieme zabúdať na pravidelnú zálievku, pretože často zvyknú vysychať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.