Sedmokráska obyčajná, (Bellis perennis), (Asteraceae – astrovité)

Charakteristika
Sedmokráska je trváca bylina, rastúca v trávnatých porastoch, v ktorých sa považuje za burinnú zložku. Je nízka, dorastá do výšky cca 12 cm. Vytvára prízemnú ružicu z kyjovitých listov a tá veľmi dobre znáša konkurenciu tráv a iných rastlín. Jej kvety sú zložené z bielych až slaboružovo zafarbených jazykovitých lupienkov a zo žltého terča rúrkovitých kvetov. Plod je nažka. Sedmokráska rastie všade v prírode a do roka vytvorí niekoľko generácií kvetných úborov. Tie sú odolné voči mrazu až do -15°C.
Boli vyšľachtené okrasné plnokveté pestovateľské odrody, ktoré sa stali medzi záhradkármi veľmi obľúbené. Farba kvetov býva biela, jemne až tmavo ružová a červená. Vyšľachtené sedmokrásky sa pestujú ako dvojročné rastliny, pretože u nich postupom času dochádza k zmenšovaniu kvetov a strate vyšľachtených kvalít.

Rozmnožovanie
Sedmokrásky sa rozmnožujú semenami. Okrasné odrody vysievame počas leta do pareniska alebo do výsevného zariadenia. Ak rozmýšľate nad pareniskom alebo fóliovníkom, pozrieť aj kúpiť si ich môžete tu.
Po vzídení a podrastení sa rastlinky pikírujú a jednotia, alebo rovno presadia na konečné stanovisko. Potrebujú prejsť obdobím chladu, aby vytvorili kvety. Zakvitnú nasledujúcu jar – od cca marca. Sedmokrásky vydržia na stanovisku bez problémov aj niekoľko rokov, každým rokom však budú kvety menšie a menšie. Ak sa okrasná sedmokráska sama rozmnožuje, stráca odrodové vlastnosti a splanieva.

Ako pestovať sedmokrásku
Umiestnenie a výsadba
Sedmokrásky potrebujú pre život dostatok slnečného žiarenia, na slnku sú priam závislé. V polotieni budú slabšie kvitnúť. Vyhovujú im však nižšie teploty, s príchodom letných horúčav začnú okrasné odrody vädnúť a žltnúť.
Zemina
Sedmokrásky nie sú náročné na zeminu, stačí im bežná záhradná pôda, ktoré je priepustná.
Zálievka
Rastlina má stredné nároky na vlahu a živiny. V období sucha je nutné zalievať ju častejšie, hlavne ak je pestovaná v črepníku, nenechajte jej zeminu vyschnúť.
Kvitnutie
Sedmokrásky kvitnú od marca do októbra. Okrasné druhy sú v obchodnej sieti už od februára, kvitnúť budú cca do mája, kým nenastúpia letné horúčavy.
Starostlivosť
Aj pri okrasnej sedmokráske sa odporúča pre udržanie krásy a kvitnutia odstraňovať pravidelne odkvitnuté kvety a poškodené listy.

Využitie
Okrem toho, že sa sedmokráska považuje za burinu, v minulosti sa používala na liečenie rán a chorôb dýchacích ciest.
Kvety sedmokrásky obyčajnej zlepšujú vzhľad čajovinových zmesí a môžete ich aj jesť, sú jedlé, údajne aj veľmi zdravé a chutia podobne ako oriešky. Dajú sa nimi ozdobiť šaláty a dezerty, alebo si natrite chlieb s maslom a medom a sedmokráskami.

Liečivé účinky
Na liečebné účely sa zbierajú kvetné úbory (Flos bellidis). Trhajú sa za suchého počasia s krátkou stopkou a sušia sa v tieni alebo na slnku. Obsahujú saponíny, silicu, flavonoidy, slizovité látky, triesloviny, horčiny a farbivá. Majú sťahujúce a odhlieňujúce účinky a používali sa pri kataroch dýchacích ciest a na uľahčenie vykašliavania. Pomáhajú aj pri žalúdočných a črevných kataroch a zmierňujú hnačky. Pije sa čaj pripravený z 2 čajových lyžičiek drogy na šálku vody, po 20 minútach lúhovania sa môže podávať 2 – 4 x denne. Užitočné pomôcky na prípravu čaju a spracovanie liečivých bylín si môžete vybrať, keď kliknete sem.
Na vonkajšie použitie sa pripravujú obklady a kúpele z kvetov a aj zaparených listov. Sú vhodné na potlačenie kožných zápalových procesov, na krvácajúce rany, vredy a vyrážky.
Konzumácia aj liečivé účinky sa vzťahujú na divo rastúcu rastlinu, nie okrasné kultivary.


Pestovateľské tipy
Sedmokrásky sú nízkeho vzrastu. Veľmi pekne vyzerajú vysadené v črepníkoch na oknách, či terasách. V záhonovej výsadbe ich umiestnite kvôli výške do predných radov. Zvyknú byť súčasťou jarných a veľkonočných dekorácií. Veľkonočnú výzdobu si vyberiete tu.
Vyhovujú im však nižšie – jarné teploty, v horúcom lete už veľmi neprosperujú, podobne ako aj ďalšie dvojročné rastliny: sirôtky, nezábudky, prvosienky. V polovici mája ich preto treba nahradiť letničkami.
Lúčne sedmokrásky: