Sedmokráska obyčajná

Sedmokráska obyčajná, (Bellis perennis), (Asteraceae – astrovité)

Sedmokráska obyajná

Charakteristika

Sedmokráska je trváca bylina, rastúca v trávnatých porastoch, v ktorých sa považuje za burinnú zložku. Je nízka, dorastá do výšky cca 12 cm. Vytvára prízemnú ružicu z kyjovitých listov a tá veľmi dobre znáša konkurenciu tráv a iných rastlín. Jej kvety sú zložené z bielych až slaboružovo zafarbených jazykovitých lupienkov a zo žltého terča rúrkovitých kvetov. Plod je nažka. Sedmokráska rastie všade v prírode a do roka vytvorí niekoľko generácií kvetných úborov. Tie sú odolné voči mrazu až do -15°C.

Boli vyšľachtené okrasné plnokveté pestovateľské odrody, ktoré sa stali medzi záhradkármi veľmi obľúbené. Farba kvetov býva biela, jemne až tmavo ružová a červená. Vyšľachtené sedmokrásky sa pestujú ako dvojročné rastliny, pretože u nich postupom času dochádza k zmenšovaniu kvetov a strate vyšľachtených kvalít.

Rozmnožovanie

Sedmokrásky sa rozmnožujú semenami. Okrasné odrody vysievame počas leta do pareniska alebo do výsevného zariadenia. Pareniská a fóliovníky si vyberiete tu.

Po vzídení a podrastení sa rastlinky pikírujú a jednotia, alebo rovno presadia na konečné stanovisko. Potrebujú prejsť obdobím chladu, aby vytvorili kvety. Zakvitnú nasledujúcu jar – od cca marca. Sedmokrásky vydržia na stanovisku bez problémov aj niekoľko rokov, každým rokom však budú kvety menšie a menšie. Ak sa okrasná sedmokráska sama rozmnožuje, stráca odrodové vlastnosti a splanieva.

Sedmokráska obyajná

Ako pestovať sedmokrásku

Umiestnenie a výsadba
Sedmokrásky potrebujú pre život dostatok slnečného žiarenia, na slnku sú priam závislé. V polotieni budú slabšie kvitnúť. Vyhovujú im však nižšie teploty, s príchodom letných horúčav začnú okrasné odrody vädnúť a žltnúť.

Zemina
Sedmokrásky nie sú náročné na zeminu, stačí im bežná záhradná pôda, ktoré je priepustná.

Zálievka
Rastlina má stredné nároky na vlahu a živiny. V období sucha je nutné zalievať ju častejšie, hlavne ak je pestovaná v nádobe, nenechajte jej zeminu vyschnúť.

Kvitnutie
Sedmokrásky kvitnú od marca do októbra. Okrasné druhy sú v obchodnej sieti už od februára, kvitnúť budú cca do mája, kým nenastúpia letné horúčavy.

Starostlivosť
Aj pri okrasnej sedmokráske sa odporúča pre udržanie krásy a kvitnutia odstraňovať pravidelne odkvitnuté kvety a poškodené listy.

Využitie

Okrem toho, že sa sedmokráska považuje za burinu, v minulosti sa používala na liečenie rán a chorôb dýchacích ciest.

Kvety sedmokrásky obyčajnej zlepšujú vzhľad čajovinových zmesí a môžete ich aj jesť, sú jedlé, údajne aj veľmi zdravé a chutia podobne ako oriešky. Dajú sa nimi ozdobiť šaláty a dezerty, alebo si natrite chlieb s maslom a medom a sedmokráskami.

Liečivé účinky
Na liečebné účely sa zbierajú kvetné úbory (Flos bellidis). Trhajú sa za suchého počasia s krátkou stopkou a sušia sa v tieni alebo na slnku. Obsahujú saponíny, silicu, flavonoidy, slizovité látky, triesloviny, horčiny a farbivá. Majú sťahujúce a odhlieňujúce účinky a používali sa pri kataroch dýchacích ciest a na uľahčenie vykašliavania. Pomáhajú aj pri žalúdočných a črevných kataroch a zmierňujú hnačky. Pije sa čaj pripravený z 2 čajových lyžičiek drogy na šálku vody, po 20 minútach lúhovania sa môže podávať 2 – 4 x denne.

Na vonkajšie použitie sa pripravujú obklady a kúpele z kvetov a aj zaparených listov. Sú vhodné na potlačenie kožných zápalových procesov, na krvácajúce rany, vredy a vyrážky.

Konzumácia aj liečivé účinky sa vzťahujú na divo rastúcu rastlinu, nie okrasné kultivary.

Pestovateľské tipy

Sedmokrásky sú nízkeho vzrastu. Veľmi pekne vyzerajú vysadené v črepníkoch na oknách, či terasách. V záhonovej výsadbe ich umiestnite kvôli výške do predných radov. Zvyknú byť súčasťou jarných a veľkonočných dekorácií. Veľkonočnú výzdobu si vyberiete tu.
Vyhovujú im však nižšie – jarné teploty, v horúcom lete už veľmi neprosperujú, podobne ako aj ďalšie dvojročné rastliny: sirôtky, nezábudky, prvosienky. V polovici mája ich preto treba nahradiť letničkami.

Lúčne sedmokrásky:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *