Cyklámen perzský

Cyklámen perzský, (Cyclamen persicum), (Primulaceae – prvosienkovité), cz: Brambořík, en: Florist´s cyclamen

Cyklámen perzský (Cyclamen persicum)

Charakteristika

Cyklámen perzský je hľuznatá izbová rastlina, ktorej pôvod sa lokalizuje do východných oblastí Stredozemného mora. Listy obličkovitého až srdcovitého tvaru rastú na dlhších pevných stopkách a vytvárajú prízemnú ružicu. Sú tmavozelenej farby so striebornou alebo bledozelenou kresbou. Kvety vyrastajú na stopkách ponad listy. Bývajú biele, červené, v rôznych odtieňoch ružovej až po purpurovú. Rastlinu možno udržiavať v kvete od skorej jesene do jari nepretržite. Medzi množstvom vyšľachtených hybridov sa nachádzajú veľké druhy, dosahujúce výšku a zároveň priemer listovej ružice 30 cm, stredné druhy sú do výšky 23 cm a miniatúrne dosahujú 8 – 13 cm. Na rastline môže kvitnúť naraz aj 30 kvetov. Okvetné lístky niektorých odrôd môžu byť zvlnené, a kvety niektorých dokonca voňajú.

Cyklámen perzský

Rozmnožovanie

Rastlinu si rozmnožíte rozdelením hľuzy v čase, keď sa vysádza. Dá sa vypestovať aj zo semien, vysievajú sa do substrátu od konca leta do začiatku zimy. Čím skôr sa vysejú, tým silnejšia bude rastlina počas prvého roka. Väčšine odrôd trvá až 18 mesiacov, kým zakvitnú prvý krát. Miniatúrne kultivary však zakvitnú skôr, asi za polovicu tejto doby. Počas klíčenia je ideálna teplota 21 °C, čo je najvyššia teplota, akú kedy cyklámen bude potrebovať.

Cyklámen perzský (Cyclamen persicum)

Ako pestovať cyklámen

Umiestnenie 
Potrebuje chladné prostredie a jasné filtrované svetlo. Priame slnečné žiarenie je nevhodné, mohlo by poškodiť listy. Chladné prostredie predĺži dobu kvitnutia, teplo spôsobí predčasné ukončenie rastu a úhyn rastliny. Ideálna teplota je 12°C.

Zemina
Vhodný je hlinitý substrát, určený pre izbové rastliny.

Zálievka
Počas vegetačného obdobia (keď kvitne) potrebuje veľa vlahy, nesmie však stáť dlhodobo vo vode. Ideálny spôsob zavlažovania je nasledovný: Kvetináč postavte do hlbokej nádoby s odstátou vodou asi na 10 minút, potom vyberte a nechajte odkvapkať. Keď povrch zeminy vyschne, proces opakujte. Neosvedčilo sa zalievanie zhora na hľuzu alebo listy, vzniká tým riziko hniloby.

Vlhkosť vzduchu
Cyklámenu vyhovuje vlhkejší vzduch, preto treba kvetináč postaviť na zvlhčujúce kamienky. Vzdušnú vlhkosť mu zabezpečíte napríklad aj pomocou vodného difuzéra, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu.

Cyklamén perzský

Výživa
Rastlinu vyživujte raz za 2 týždne štandardným tekutým hnojivom.

Kvitnutie
Cyklámen kvitne v zime. V obchodoch sa už zakvitnutý objavuje od začiatku októbra a pri správnej starostlivosti bude kvitnúť až do skorej jari. Rôzne pomôcky a doplnky do záhrady aj domácnosti si vyberiete tu.

Choroby a škodcovia
Môžu ho napadnúť vošky a roztoče. Ich prítomnosť prezradia zakrpatené a zatvrdnuté mladé listy. Roztoče sa zoskupujú na spodnej strane listov, vyzerajú ako prach.

Ak rastlinu pestujete v príliš mokrej zemine a na nevetranom mieste bez pohybu vzduchu, zvykne trpieť plesňovým ochorením, botrytídou (šedou plesňou). Tá sa prejavuje žltnúcimi listami s hnedými škvrnami. Rastlina môže v krátkej dobe celá odumrieť. Zasiahnuté listy alebo kvetné stopky ihneď odstráňte a rastlinu premiestnite na vzdušnejšie miesto.

Žltnutie a opadávanie listov spôsobuje aj príliš teplé a suché prostredie.

Starostlivosť po odkvitnutí

Mnohí pestovatelia cyklámen po odkvitnutí likvidujú, ale s istou dávkou trpezlivosti je možné rastlinu udržať aj do nasledujúcej sezóny. Keď mu v skorom lete začnú žltnúť listy a celkovo začne vysychať, treba ho prestať polievať a vyživovať. Hľuzu nechajte odpočívať v zemi, kvetináč v letných mesiacoch vyložte von, niekam do chladu a tieňa. Keď sa v polovici leta objavia nové lístky, presaďte rastlinu do čerstvej zeminy, umiestnite na svetlé miesto a starajte sa o ňu ako je popísané vyššie.

Pestovateľské tipy a presádzanie

Keď kvety alebo listy zvädnú, odstrániť ich treba s celou stopkou a to tak, že ich odkrútite od hľuzy. Rovnako sa odstraňujú aj všetky žltnúce alebo poškodené listy. Kvetné stopky sa nestrihajú.

Pri presádzaní sa odporúča sadiť hľuzy do rovnako veľkej nádoby, ako bola pôvodná. Cyklámen lepšie kvitne, keď má korene obmedzené v raste. Podobne, ako napríklad africká fialka – senpólia. Hľuzu cyklámenu pri sadení zakryte zeminou zhruba do polovice.

Cyklámen perzský (Cyclamen persicum)

Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami

Cyklámen je vhodnou rastlinou na výsadbu do nádob na jesenné balkóny, terasy alebo do zimnej záhrady. Zvykne sa kombinovať s vresom (Calluna) a pekne vyzerajú aj cyklámeny spolu vysadené vo väčšej skupine. Nižšia teplota prostredia má pozitívny vplyv na dlhšie kvitnutie. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.

Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *