Cyklámen perzský

Cyklámen perzský (Cyclamen persicum), (Primulaceae – prvosienkovité), cz: Brambořík, en: Florist´s cyclamen

Cyklámen perzský (Cyclamen persicum)

Charakteristika

Cyklámen perzský je hľuznatá, izbová rastlina. Má tmavozelené srdcovité listy so striebornou kresbou. Kvety bývajú biele, červené, rôzne odtiene ružovej až po purpurovú. Rastú na stopkách nad hladinou listov. Rastlinu možno udržiavať v kvete od skorej jesene do jari nepretržite. Medzi vyšlachtenými hybridmi tejto rastliny sa nachádzajú veľké druhy, dosahujúce výšku a zároveň priemer listovej ružice 30 cm, stredné veľkosti sú do výšky 23 cm a miniatúrne dosahujú 8 – 13 cm. Na rastline môže kvitnúť naraz aj 30 kvetov. Okvetné lístky niektorých odrôd môžu byť zvlnené, a kvety niektorých dokonca voňajú. Pôvod rastliny sa lokalizuje do oblastí Stredozemného mora a Iránu.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa delením hľúz v čase, keď sa vysádza. Dá sa vypestovať aj zo semena, tie sa vysievajú do substrátu od konca leta do začiatku zimy. Čím skôr sa vysejú, tým silnejšia bude rastlina počas prvého roka. Väčšine odrôd trvá až 18 mesiacov, kým zakvitnú prvý krát. Miniatúrne kultivary zakvitnú skôr, asi za polovicu tejto doby. Počas klíčenia je ideálna teplota 21 °C, čo je najvyššia teplota, akú kedy cyklámen bude potrebovať.

Cyklámen perzský (Cyclamen persicum)

Ako pestovať cyklámen

Umiestnenie 
Cyklámen potrebuje chladné prostredie a jasné filtrované svetlo. Priame slnečné žiarenie je nevhodné, mohlo by spáliť jeho listy. Chladné prostredie predĺži cyklámenu dobu kvitnutia, teplo spôsobí predčasné ukončenie rastu a úhyn rastliny. Ideálna teplota je 12°C.

Zemina
Vyhovuje mu hlinitý substrát. Kvalitný substrát si môžete vybrať, keď kliknete sem.

Zálievka
Počas vegetačného obdobia (keď kvitne) potrebuje veľa vlahy, nesmie však stáť dlhodobo vo vode. Koreňové výbežky by mohli začať hniť. Ideálny spôsob zavlažovania cyklámenu je nasledovný: Kvetináč postavte do hlbokej nádoby s odstátou vodou asi na 10 minút, potom vyberte a nechajte odkvapkať. Keď povrch zeminy vyschne, proces opakujte. Voda sa nesmie liať zhora na hľuzu alebo listy, mohlo by to spôsobiť hnilobu. Cyklámenu vyhovuje vlhkejší vzduch, preto treba kvetináč postaviť na zvlhčujúce kamienky.

Výživa
Rastlinu vyživujte raz za 2 týždne štandardným tekutým hnojivom.

Kvitnutie
Cyklámen je v zime kvitnúca rastlina. V obchodoch sa už zakvitnutý objavuje od začiatku októbra a pri správnej starostlivosti bude kvitnúť až do skorej jari.

Choroby a škodcovia
Cyklámen môžu napadnúť vošky a roztočce. Ich prítomnosť prezradia zakrpatené a tvrdé nové listy. Roztočce sa zoskupujú na spodnej strane listov, vyzerajú ako prach.

Ak rastlinu pestujeme v príliš mokrej zemine a na nevetranom mieste bez pohybu vzduchu, zvykne trpieť plesňovým ochorením, botrytídou (šedou plesňou). Tá sa prejavuje žltnúcimi listami s hnedými škvrnami. Rastlina môže v krátkej dobe celá odumrieť. Zasiahnuté listy alebo kvetné stopky ihneď odstránime a rastlinu premiestnime na vzdušnejšie miesto.

Žltnutie a opadávanie listov spôsobuje aj príliš teplé a suché prostredie.

Starostlivosť po odkvitnutí

Cyklámen sa zvykne likvidovať po odkvitnutí, ale s istou dávkou trpezlivosti je možné rastlinu udržať aj do nasledujúcej sezóny. Keď mu v skorom lete začnú žltnúť listy a rastlina začne vysychať, treba ho prestať polievať a vyživovať. Hľuzu necháme odpočívať v zemi, kvetináč v letných mesiacoch vyložíme von, niekam do chladu a tieňa. Keď sa v polovici leta objavia nové lístky, presadíme rastlinu do čerstvej zeminy, umiestnime na svetlé miesto a staráme sa o ňu ako je popísané vyššie.

Pestovateľské tipy a presádzanie

Keď kvety alebo listy zvädnú, odstrániť ich treba s celou stopkou a to tak, že ich odkrútime od hľuzy. Rovnako odstraňujeme aj všetky žltnúce alebo poškodené listy. Kvetné stopky sa nestrihajú.

Pri presádzaní sadíme hľuzy do rovnako veľkej nádoby, ako bola pôvodná. Cyklámen lepšie kvitne, keď má korene obmedzené v raste. Podobne ako africká fialka – senpólia. Hľuzu cyklámenu pri sadení zakryjeme zeminou zhruba do polovice. Široký výber zaujímavých dizajnových kvetináčov nájdete napríklad tu.

Cyklámen perzský (Cyclamen persicum)

Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami

Cyklámen je vhodnou rastlinou na výsadbu do nádob na jesenné balkóny, terasy alebo do zimnej záhrady. Zvykne sa kombinovať s vresom (Calluna) a pekne vyzerajú cyklámeny spolu vysadené vo väčšej skupine. Nižšie teploty prostredia zabezpečia dlhšie kvitnutie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.