Dráč obyčajný, (Berberis vulgaris), (Berberidaceae – dráčovité), cz: Dřišťál obecný
Charakteristika
Dráč obyčajný je opadavý, husto rozvetvený, tŕnitý ker dorastajúci do výšky 3 m. Má hranaté, šedožlté, ryhované, mierne ohnuté konáre a hladkú kôru. Listy vyrastajú vo zväzočkoch na skrátených konárikoch z pazúch tŕňov. Sú na krátkych stopkách a tvar majú podlhovasto vajcovitý s jemne ostnato pílkovitým okrajom čepele. Na jeseň sa sfarbujú do červena. Kvety kvitnú v máji a júni, sú žlté a voňavé. Vytvárajú prevísajúce mnohokveté strapce a tiež vyrastajú na skrátených konárikoch. Plody sú podlhovasté lesklé červené kyslé bobule obsahujúce 2 (zriedkavo 3) semená. Celá rastlina, okrem zrelých plodov, je jedovatá. Zaujímavosťou je, že rastlina je medzihostiteľom hrdze obilnej (Puccinia graminis), preto bola ničená.
Výskyt
Rastie takmer na celom území Európy až po Kaukaz, prevažne v strednej a južnej Európe okrem pobrežných oblastí a ostrovov, na Slovensku je pôvodným druhom. Vyhovujú mu teplé oblasti nížin a pahorkatín, výslnné kamenisté stráne, kroviny, okraje lesov a pasienky, najmä na bázickom podklade. Vyskytuje sa najmä v tvrdých lužných lesoch a tiež dubových lesoch. Ako teplomilná a sucho znášajúca drevina tvorí súčasť spoločenstiev skalných stepí a lesostepí.
Využitie
Plody dráča sa zbierajú v plnej zrelosti na jeseň (v októbri) a konzumujú sa čerstvé, konzervované alebo sušené. Chutia kyslo, obsahujú veľa vitamínu C a môžu sa použiť na prípravu čajov a osviežujúcich nápojov. Robia sa z nich aj marmelády a džemy. Pomôcky do kuchyne aj všeličo do domácnosti si vyberiete tu.
Žlté farbivo získané z kôry dráča obyčajného sa v minulosti používalo na farbenie koží a látok.
Kultivary dráča obyčajného sa pestujú ako okrasné kríky v parkoch a záhradách.
Už v minulosti bol považovaný za liečivú rastlinu, používal sa proti horúčke a na liečenie chorôb žalúdka, pečene a srdca.
Liečivé účinky
Na liečebné účely sa zbiera kôra a koreň (Cortex, Radix berberidis). Kôra sa olupuje z konárov a koreňov, po očistení sa presuší (aj na slnku) a potom sa dosuší v sušiarňach pri teplotách do 50 °C. Korene sa vykopávajú na jeseň po dozretí plodov, očistia sa, narežú na kusy a sušia pri teplote do 40°C. Sušičku na sušenie byliniek, ovocia aj iných potravín si môžete vybrať tu.
Droga obsahuje alkaloidy, z ktorých najvýznamnejší je berberín, triesloviny a organické kyseliny. Je silne jedovatá, a preto sa na liečebné účely používa výlučne len pod lekárskym dohľadom, nikdy nie v domácich podmienkach. Kôra z dráča sa predpisuje pri poruchách obličiek a na povzbudenie činnosti žalúdka a pečene. Uplatňuje sa aj pri liečbe cievnej sústavy. Prípravky z drogy zastavujú krvácanie napríklad pri hemoroidoch alebo v gynekologickej praxi, protizápalový účinok sa využíva v gastroenterológii, pri dne, reumatizme, zápaloch ďasien. Zistený bol aj fungistatický a bakteriostatický účinok.
V malých dávkach má preháňavý, žlčopudný a močopudný účinok. Silnejšie dávky spôsobujú stavy opojenia, dávenie, hnačky a postupne aj ochrnutie dýchacieho centra.