Vratič obyčajný

Vratič obyčajný, (Tanacetum vulgare), (Asteraceae – astrovité) en: common tansy, bitter buttons, cow bitter, golden buttons.

Charakteristika

Vratič obyčajný je trváca bylinná rastlina s priamou, hranatou stonkou, plazivým, rozkonáreným podzemkom a striedavými, perovito strihanými, tmavozelenými listami. Listy majú papraďovitý vzhľad, sú rozdelené na asi sedem párov lalokov, ktoré sú opäť rozdelené na menšie laloky s pílkovitými okrajmi. Bývajú dlhé do 15 cm. Rastlina dorastá do výšky 50 – 120 cm. Stonky sú ukončené úbormi žltých polguľovitých kvetných hlávok usporiadaných do okolíkov. Kvitne od júla do októbra. Plody sú nažky. Celá rastlina je aromatická, vonia, najmä po usušení, gáfrom s náznakmi rozmarínu.

Výskyt v prírode

Rastie v miernom pásme v Európe a Ázii na lúkach, pri okrajoch ciest a lesov a pestuje sa aj v záhradách. Rastie na vlhkých až suchších, piesočnato – hlinitých až štrkovitých stanovištiach, na terasách riek, v pobrežných krovinách, priekopách a násypoch. Vratič bol prenesený aj do Severnej Ameriky a v niektorých oblastiach sa správa invazívne.

Využitie

Oddávna slúži ako prostriedok proti vonkajším a vnútorným parazitom u ľudí aj zvierat. Zbierajú sa kvety (Flos tanaceti) v auguste a septembri alebo listy (Folium tanaceti) od júla do septembra. Úbory sa odtrhávajú bez stopiek a sušia sa na tienistom, dobre vetranom mieste. Listy sa odrezávajú ručne, alebo sa zdrhávajú, rozložia sa na lieskach a sušia sa oddelene od ostatného materiálu. Hlavnou účinnou látkou je silica s jedovatým tujónom, droga ďalej obsahuje horčiny, triesloviny a organické kyseliny. Používa sa na vypudenie črevných parazitov. Dávkovať však treba veľmi opatrne, pretože vyššie dávky spôsobujú prekrvenie panvovej oblasti a poškodzujú obličky, pečeň a nervovú sústavu.
Užitočné pomôcky na prípravu čaju a spracovanie liečivých bylín si môžete vybrať, keď kliknete sem.

Pach sušeného vratiča odháňa hmyz a využíva sa to napríklad vo veterinárnej medicíne. Usušené súkvetia sa používajú na aranžovanie do suchých väzieb.

Vratič obyčajný sa v minulosti kultivoval a používal ako prostriedok na odpudzovanie hmyzu a na balzamovanie na ochranu pred červami. Dával sa mŕtvym do rakiev zabalený v plachtách, alebo sa z neho vinuli pohrebné vence.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *