Šafran jarný, (Crocus vernus), (Iridaceae – kosatcovité, podčeľaď: Crocoideae)

Charakteristika
Šafran jarný je trváca rastlina s podzemnou šupinatou hľuzou veľmi pripomínajúcou cibuľku. Listy má úzke čiarkovité, vyztužené svetlejšou žilkou a bývajú dlhé 10 – 15 cm.. Vyrastajú z hľuzy spolu s kvetmi. Kvety sú veľké, zvyčajne žlté, biele alebo fialové. Okvetné lístky, ktorých je 6, sú zvončekovité, k sebe sklonené, vyrastajúce na krátkom stvole. Z jednej hľuzy vyrastá 4 – 5 kvetov. Plody sú tobolky.
Už podľa názvu sa dá vytušiť, že rastlina kvitne na jar, zväčša hneď po ústupe snehu, často už vo februári. Listy je možné vidieť vyrastať zo zeme už v polovici januára, pokiaľ nie je sneh. Pestujú sa však aj odrody kvitnúce na jeseň. Tie by si niekto mohol pomýliť s jesienkou, ktorá má veľmi podobný tvar kvetov. Viac info o jesienke je tu.
Rozmnožovanie šafranu
Rozmnožuje sa dcérskymi hľuzami, ktoré vyrastajú zdola na materskej hľuze. Vykopať ich a porozsádzať je možné po tom ako rastlina zatiahne listy do zeme, čo znamená, že hľuzy už dozreli. Rozmnožiť sa dá aj semenami.



Ako pestovať šafran
Umiestnenie
Obľubuje stanovište na svetlom slnečnom mieste. Vyhovuje mu chladné prostredie.
Výsadba
Cibuľky zasadíme do zeme koncom septembra, alebo v októbri, približne do hĺbky 5- 8 cm. Aby pekne vynikli sadíme ich v skupinkách po 7 – 10 kusov. Dobre ich zalejeme. Na vyhovujúcom stanovišti sa šafran pekne rozrastie.
Presadiť / rozsadiť ich môžeme každé 4 roky.
Zemina
Vhodná je hlinitá, humózna, dobre priepustná, ale vlhká pôda na slnečnom stanovišti.
Zálievka
Zalievať ich spravidla netreba, šafran jarný kvitne skoro na jar, keď je pôda dostatočne nasiaknutá z rozpúšťajúceho sa snehu. Platí, že im vyhovuje vlhká pôda. Ak na listoch spozorujeme žltkasté konce, trpí šafrán nedostatkom vlahy, alebo už odkvitá.
Kvitnutie
Šafran jarný kvitne vo februári a marci, v severnejších a chladnejších oblastiach o trochu neskôr. Kvety kvitnú relatívne krátko a otvárajú sa len za pekného slnečného počasia. Biele a žlté kvety kvety vzchádzajú zväčša o pár dní skôr ako fialové.



Využitie
Šafran jarný sa pestuje pre potešenie, je to jeden z prvých jarných kvitnúcich kvietkov v záhrade. Zvykne sa vysádzať do skaliek. Dá sa pestovať aj v črepníkoch, kde prosperuje pri vhodných podmienkach aj 2-3 roky. Po tomto čase sa odporúča presadiť ho do zeme. Zaujímavé kvetináče môžete nájsť napríklad tu.
Príbuzný druh
Príbuzným a slávnejším druhom šafranu z hľadiska využitia je Šafran siaty (Crocus sativus), ktorý sa už odpradávna pestoval v Prednej Ázii ako aromatická korenina, farbiaca a liečivá rastlina. Kvety sa ručne odrezávajú, blizny sa vyberajú aj s kúskom čnelky a ešte v ten istý deň sa rýchlo usušia v sušiarni alebo na horúcom sporáku. Do pol hodiny musia byť usušené. Iba tak voňajú korenisto a zachovajú si svoje oranžové zafarbenie. Šafran siaty je vynikajúca korenina do omáčok, polievok a šalátov. Veľké dávky však pôsobia jedovato. Rastlina kvitne v septembri až novembri a vtedy sa aj zbiera. (Na rozdiel od šafranu jarného, ktorý kvitne skoro na jar.)


