Šafran jarný

Šafran jarný, (Crocus vernus), (Iridaceae – kosatcovité), cz: Šafrán jarní, Šafrán bělokvětý, en: Dutch crocus, Spring crocus, Purple crocus

Šafran jarný, (Crocus vernus)

Charakteristika

Šafran jarný je trváca rastlina s podzemnou šupinatou hľuzou podobnou cibuli. Listy má úzko čiarkovité, vyztužené svetlejšou žilkou. Dorastajú do dĺžky asi 10 – 15 cm. Listy vyrastajú z hľuzy naraz spolu s kvetmi. Kvety sú veľké, zvyčajne biele alebo fialové. Okvetné lístky, ktorých je 6, sú zvončekovité, k sebe sklonené, vyrastajúce na krátkom stvole. Z jednej hľuzy vyrastá zvyčajne 4 – 5 kvetov. Plody sú tobolky.

V záhradách sa pestuje množstvo kultivarov, ktoré vznikli krížením rôznych druhov šafranov, napríklad s šafranom žltým (Crocus flavus). Kvitnú skoro na jar, zväčša hneď po ústupe snehu, často už vo februári. Listy je možné vidieť vyrastať zo zeme už v polovici januára, pokiaľ nie je sneh.

Pestujú sa však aj druhy kvitnúce na jeseň. Tie by si niekto mohol pomýliť s jesienkou, ktorá má veľmi podobný tvar kvetov. Viac info o jesienke je tu.

Rozmnožovanie

Šafran sa rozmnožuje dcérskymi hľuzami, ktoré vyrastajú zdola na materskej hľuze. Vykopať a rozsadiť ich je možné po tom, ako rastlina zatiahne listy do zeme, čo znamená, že hľuzy už dozreli. Rozmnožovanie je možné aj semenami. Mnohé záhradné kultivary však zvyčajne neprodukujú semená, takže ich množenie prebieha len vegetatívne.

Ako pestovať šafran

Umiestnenie
Obľubuje stanovištia na svetlom slnečnom mieste a vyhovuje mu chladné prostredie.

Výsadba
Cibuľky zasaďte do zeme koncom septembra, alebo v októbri, približne do hĺbky 5- 8 cm. Aby rastliny na jar pekne vynikli, vysaďte ich v skupinkách po 7 – 10 kusov. Dobre ich zalejte. Na vyhovujúcom stanovišti sa šafran pekne rozrastie. Presádzať alebo rozsádzať ho môžete každé 4 roky. Rôzne pomôcky a doplnky do záhrady aj domácnosti si vyberiete tu.

Zemina
Vhodná je hlinitá, humózna, dobre priepustná a zároveň vlhká pôda na slnečnom stanovišti.

Zálievka
Zalievať ho spravidla netreba, šafran jarný kvitne skoro na jar, keď je pôda dostatočne nasiaknutá z rozpúšťajúceho sa snehu. Platí, že mu vyhovuje vlhká pôda. Ak na listoch spozorujete žltkasté konce, šafran pravdepodobne trpí nedostatkom vlahy, alebo už odkvitá.

Kvitnutie
Šafran jarný kvitne vo februári a marci, v severnejších a chladnejších oblastiach o trochu neskôr. Kvety kvitnú relatívne krátko a otvárajú sa len za pekného slnečného počasia. Biele a žlté kvety kvety vzchádzajú o pár dní skôr ako fialové.

Využitie

Šafran jarný sa pestuje pre potešenie, je to jeden z prvých jarných kvitnúcich kvietkov v záhradách. Zvykne sa vysádzať do skaliek a dá sa pestovať aj v nádobách, kde prosperuje pri vhodných podmienkach aj 2-3 roky. Po tomto čase sa odporúča presadiť ho do voľnej zeminy v záhone. Kvetináče môžete nájsť tu.

Príbuzný druh

Príbuzným a slávnejším druhom šafranu z hľadiska využitia je Šafran siaty (Crocus sativus), ktorý sa už odpradávna pestoval v Prednej Ázii ako aromatická, farbiaca a liečivá rastlina. Jeho kvety sa ručne odrezávajú, blizny sa vyberajú aj s kúskom čnelky a ešte v ten istý deň sa rýchlo usušia v sušiarni alebo na horúcom sporáku. Do pol hodiny musia byť usušené, aby voňali korenisto a zachovali si svoje oranžové zafarbenie. Šafran siaty je vynikajúca korenina do omáčok, polievok a šalátov. Veľké dávky však pôsobia jedovato. Rastlina kvitne v septembri až novembri a vtedy sa aj zbiera. (Na rozdiel od šafranu jarného, ktorý kvitne skoro na jar.)

Šafran na jarných horských lúkach (Kráľova studňa, Veľká Fatra):

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *