Flox metlinatý, (Phlox paniculata), (Polemoniaceae – vojnovkovité), cz: Plamenka latnatá, en: Fall phlox, Garden phlox, Perennial phlox, Summer phlox, Panicled phlox
Charakteristika
Flox metlinatý (Phlox paniculata) je trváca rastlina s jednoduchými, trsy tvoriacimi stonkami, ktoré na spodku drevnatejú. Po celej dĺžke sú olistené a vetvia sa len na vrchu. Dorastajú do výšky od 60 do 150 cm. Listy sú jednoduché protistojne a krížmo rastúce, sediace alebo len krátko stopkaté a široko kopijovité až vajcovité. Kvety vyrastajú v koncovom metlinatom súkvetí a zvyčajne sú ružové, svetlo alebo tmavo purpurové, niekedy aj biele, v strede občas aj purpurovo pruhované. Majú dlhú rúrku a plochý guľovitý okraj z piatich širokých okvetných lístkov, ktoré sa prekrývajú. Plod je vajcovitá tobolka.
Rastlinu na jar zrežte až po zem, tak vzídu nové rastliny.
Výskyt
Pochádza zo Severnej Ameriky, z východnej a strednej časti USA, hlavne z povodia rieky Ohio a stredného toku rieky Mississippi. Je pestovaný a šľachtený, takže sa pestuje mnoho farebne odlišných kultivarov. Pôvodný druh rastie na výživných naplavených pôdach na okrajoch krovín a vo vlhkých lesoch, rastie tiež v okolí ľudských sídiel a okolo ciest.
Rozmnožovanie
Flox metlinatý si rozmnožíte odrezkami mladých výhonkov na jar pri rašení alebo odkopkom koreňových výhonkov. Semená zvyčajne neklíčia dobre, potrebujú prejsť stratifikáciou – obdobím chladu až mrazu – a nemávajú kvalitu pôvodného kultivaru.
Ako pestovať flox
Umiestnenie
Flox obľubuje polotieň a znesie aj priame slnko. Na stanovišti potrebuje dobrú cirkuláciu vzduchu, aby sa redukovali možné problémy s múčnatkou.
Zemina
Uprednostňuje bohaté, vlhké, organické pôdy, ale dá sa pestovať aj v stredne úrodnej, stredne vlhkej, dobre priepustnej pôde.
Zálievka
Neznáša sucho a v období sucha je potrebné rastlinu zalievať. Vyhnite sa však zmáčaniu listov a kvetov, zalievajte len ku koreňom. Vhodný je aj mulč, ktorý pomáha udržiavať koreňovú zónu v chlade a vlhku. Pomôcky pri pestovaní aj rôzne doplnky do vašej záhrady nájdete tu.
Kvitnutie
Flox metlinatý kvitne od júla do septembra a kvety príjemne voňajú. Odkvitnuté kvety odstraňujte, aby ste predĺžili obdobie kvitnutia a zabránili nežiaducemu samovýsevu. Semenáče by aj tak nemali kvalitu materskej rastliny.
Choroby a škodcovia
Podlieha hubovitým chorobám, na konci sezóny ho napáda múčnatka. Riziko znížite správnym umiestnením rastliny, prípadne môžete tiež podľa potreby preriediť stonky.
Na zimu zrežte rastliny na zem a vetvy odstráňte zo záhrady a vyčistite aj okolie, aby ste minimalizovali možnú infekciu múčnatkou počas nasledujúceho vegetačného obdobia.
Využitie
Vysádza sa do záhonov spolu s inými v lete kvitnúcimi okrasnými rastlinami. Môže byť súčasťou aj tzv. lúčnych zmesí.
Príbuzné druhy
Floxy patria medzi mnohopočetný rod, v ktorom sú desiatky druhov a kultivarov. Sú medzi nimi nízke, pôdopokryvné rastliny, kvitnúce na jar, aj vysoké, dorastajúce do výšky 150 m, kvitnúce v lete. Zväčša sú to trvalky.
Flox šidlolistý (Phlox subulata) je vždyzelená nízka mrazuodolná trvalka. Dorastá do výšky cca 10 cm a rozrastá a plazí sa do okolia. Poliehavé stonky zvyknú občas v uzlinách zakoreniť. Počas kvitnutia vytvára hustý farebný kvetinový koberec. Kvitne skoro na jar, v apríli a máji.
Flox drummondov (Phlox drummondii) je jednoročná okrasná rastlina, dorastajúca do výšky 20 – 40 cm. Rozrastá sa kríkovito a kvitne žiarivo farebnými kvetmi.
Flox maculata (Phlox maculata) dorastá do výšky 90 cm a kvitne v lete. Oproti floxu metlinatému je odolnejší voči múčnatke. Tuhé stonky má červeno bodkované, odtiaľ pochádza latinské prímenie maculata.