Flox drummondov

Flox drummondov, Flox letnička, (Phlox drummondii), (Polemoniaceae – vojnovkovité), cz: Plamenka Drummondova, en: Annual phlox, Drummond´s phlox

Flox drummondov

Charakteristika

Floxy patria medzi mnohopočetný rod, v ktorom sú desiatky druhov a kultivarov. Sú medzi nimi nízke, pôdopokryvné rastliny, kvitnúce na jar, aj vysoké, dorastajúce do výšky 150 m, kvitnúce v lete. Zväčša sú to trvalky.

Flox drummondov je jednoročná okrasná rastlina, dorastajúca do výšky 20 – 40 cm. Rozrastá sa kríkovite a kvitne jasnými farbami kvetov v tvare hviezdy. Kvety majú zvyčajne, ale nie výlučne bledý, alebo tmavšie sfarbený stred a kvitnú v ružových, červených, bielych, broskyňových, fialových farbách. Tvoria sa v koncových súkvetiach, sú jemne trúbkovité a veľké cca 2,5 cm. Listy sú úzke, lepkavé, jemne chĺpkaté. Druh je pomenovaný po Thomasovi Drummondovi (1793 – 1835), škótskom botanikovi, zaoberajúcom sa výskumom a zberom veľkého množstva vzoriek rastlín z južných oblastí Spojených štátov aj Kanady, ktorých semená zasielal do Anglicka. Flox drummondov má pôvod v Texase.

Rozmnožovanie a výsev

Flox drummondov sa rozmnožuje semenami. Vysievajú sa od začiatku februára do polovice marca na okenný parapet alebo do pareniska. Vyklíčia asi za 7 dní. Pareniská a fóliovníky si vyberiete tu. Mladé rastlinky včas otužujte a koncom apríla ich môžete presadiť na stanovište. Neskoré mrazíky ich nepoškodia. Takto skoro vysadené rastliny budú lepšie rásť aj kvitnúť. Jednotlivé rastliny rozsádzajte na vzdialenosť 15 až 25 cm.

Flox drummondov

Ako pestovať flox

Umiestnenie
Flox obľubuje slnečné stanovište a znesie aj polotieň. Toleruje skôr chladnejšie počasie, ako veľké horúčavy a nemá rád veľký vietor.

Zemina
Vhodná je vzdušná a dobre priepustná, piesočnatá a výživná/ humózna zemina. Pôda môže byť mierne kyslá až neutrálna, piesočnato kamenitá.

Zálievka
Sucho znáša dobre. Problémom bývajú skôr vlhké pôdy a dlhotrvajúce daždivé počasie. V lete počas horúcich dní vyžaduje častejšiu závlahu a občasné prihnojenie. Pomôcky pri pestovaní aj rôzne doplnky do vašej záhrady nájdete tu.

Kvitnutie
Flox drummondov kvitne od júna do septembra, resp. do prvých mrazov.

Choroby a škodcovia
Rastlinu vo všeobecnosti netrápia choroby a škodcovia, ohrozuje ju premáčaná pôda a na konci sezóny ju napáda múčnatka.

Využitie

Rastliny sa vysádzajú do záhonov na vytvorenie súvislých jednofarebných alebo mnohofarebných plôch. Môžu sa primiešať aj do tzv. lúčnych zmesí. Ideálne sú na zaplnenie záhona po jarných cibuľovinách, napríklad po tulipánoch, modriciach, alebo narcisoch. Využívajú sa na vyplnenie verejných priestranstiev v parkoch či popri cestách. Vhodné sú na rez do vázy.

Príbuzné druhy

Flox šidlolistý (Phlox subulata) je vždyzelená nízka mrazuodolná trvalka. Dorastá do výšky cca 10 cm a rozrastá a plazí sa do okolia. Poliehavé stonky zvyknú občas v uzlinách zakoreniť. Počas kvitnutia vytvára flox šidlolistý krásny hustý kvetinový koberec. Kvitne skoro na jar, v apríli a máji.

Flox metlinatý (Phlox paniculata) patrí k vysokým trvalkám, môže dorásť do výšky od 60 do 150 cm. Kvety môžu mať bielu, ružovú, oranžovú, fialovú alebo zelenú farbu a rastú v hustom súkvetí, ktoré pripomína hortenzie. Niektoré odrody môžu byť dvojfarebné, alebo mávajú panašované listy. Kvety kvitnú od júla do septembra a príjemne voňajú. Na jar potrebujú zrezať až po zem, tak vzídu nové rastliny.

Flox maculata (Phlox maculata) tiež patrí k vyšším druhom, dorastá do výšky 90 cm, jeho súkvetie má úzky, kuželovitý tvar a kvitne v lete. Vyžaduje výživnú, priepustnú a vlhkú pôdu. Oproti Floxu metlinatému je vysoko odolný voči múčnatke.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *