Horec krížatý

Horec krížatý, (Gentiana cruciata), https://mojerastliny.sk

Horec krížatý, (Gentiana cruciata), (Gentianaceae – horcovité), cz: Hořec křížatý, en: Star gentian, Cross gentian

Charakteristika

Horec krížatý je trváca bylina dosahujúca výšku v priemere 20–40 cm. Má vzpriamené plné ryhované olistené stonky. Listy sú veľké, vajcovito kopijovité a 3-žilové. Na stonke rastú protistojne a krížmo. Kvety sú fialovomodré trúbky so 4 okvetnými lístkami, zoskupené v pazuchách horných listov. Doba kvitnutia trvá od júna do augusta. Kvety sú hermafroditné a opeľujú sa hmyzom. Plodom je tobolka.

Výskyt

Horec krížatý je rozšírený v Európe a západnej Ázii. Rastie na lúkach a pastvinách. Uprednostňuje suchú vápenatú pôdu na okrajoch lesov, krovinatých svahoch, pasienkoch a suchých lúkach v nadmorskej výške 200 – 1 600 metrov nad morom. V okolitých krajinách patrí medzi ohrozené druhy chránené zákonom. V záhradách sa pestujú vyšľachtené kultivary, napríklad Gentiana cruciata ‚Blue Cross‘.

Ako pestovať horec krížatý

Umiestnenie
Horec vysaďte na slnečné miesto, ale znesie aj mierny polotieň.

Zemina
Najlepšie sa mu darí v suchších, zásaditých a priepustných pôdach. Má rád zeminu s vyšším obsahom vápnika.

Zálievka
Má rád sucho a polosucho, preto ho príliš nezalievajte. Pomôcky pri pestovaní aj doplnky do záhrady a domácnosti si vyberiete tu.

Kvitnutie
Kvitne v lete, od júna do augusta.

Starostlivosť
V predjarnom období odstráňte jeho odumretú nadzemnú časť. Je mrazuvzdorný do -28°C.

Využitie

V minulosti bol cenený pre svoje liečebné účinky, užíval sa proti moru a uplatňoval sa aj v liečení domácich zvierat.

Príbuzné druhy

Horec Clusiov (Gentiana clusii) kvitne nízkymi veľkými modrými kvetmi, podobne ako horec drsný. Dorastá do výšky 5 – 10 cm. Kvitne na jar, od apríla do júla.

Horec luskáčovitý (Gentiana asclepiadea) je rastlina horských nív a lesov. Dorastá do výšky 20 – 60 cm, niekedy až do 80 cm. Má priame, nerozkonárené byle, husto olistené protistojnými sediacimi listami, v hornej časti stoniek sa tvoria modré zvončekovité kvety. Kvitne koncom leta a v jeseni. Patrí medzi chránené rastliny.

Horec žltý (Gentiana lutea) je cenená liečivá rastlina. Kvitne žltými kvetmi, ktoré sa tvoria v pazuchách listov na stonke dosahujúcej aj 150 cm. Pod zemou vytvára krátky valcovitý, priečne ryhovaný podzemok, ktorý má silne horkú chuť. Podáva sa pri tráviacich problémoch a slabej činnosti pečene a žlčníka. Používa sa pri výrobe horkých bylinkových likérov. Pre tento účel sa aj pestuje, najúčinnejší je koreň z 4 – 5 ročnej rastliny.  

Horec drsný (Gentiana scabra) kvitne nízkymi veľkými modrými kvetmi s obdobím kvitnutia koncom leta a v jeseni. Uprednostňuje bezvápenatú pôdu na slnečnom až polotienistom mieste. Dobre znáša mráz. Táto kobercovitá trvalka obvykle dosahuje výšku cca 20 cm.

Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *