Fuchsia, Fuksia

Fuchsia, Fuksia, (Onagraceae – pupalkovité)

Fuchsia čílska (Fuchsia magellanica)
Fuchsia čílska (Fuchsia magellanica)

Charakteristika

Fuchsia je rod rastlín, ktoré majú vzhľad kríka, polokríka alebo liany. Pochádza prevažne z horských oblastí Strednej a Južnej Ameriky. U nás sa pestuje v črepníkoch, ktoré sa na zimu prenášajú na chránené miesta, pretože napriek istej deklarovanej mrazuvzdornosti neznáša rastlina naše vlhké zimy.

Fuchsia je väčšinou opadavá, za priaznivých podmienok aj stálo zelená rastlina, dorastajúca do výšky od 30 cm až do 3 m. Listy má oválno kopijovité, stopkaté, po okrajoch môžu byť zúbkované. Má špecifické dekoratívne, visiace kvety, vyrastajúce z pazúch listov jednotlivo alebo v menších skupinkách. Zvončeková koruna je obklopená 4 kališnými lístkami. Z kvetu vyčnievajú dlhé tyčinky a ešte dlhšia čnelka. Kvety môžu byť jednoduché, poloplné aj plné, takmer vo všetkých farbách a ich kombináciách, okrem žltej. Vyšľachtených bolo veľmi veľa hybridov a kultivarov zameraných na bohatosť kvitnutia, veľkosť a farebnosť kvetu, rýchlosť rastu a pod. Plody sú bobule so semenami.

Fuchsia získala meno na počesť nemeckého vedca, profesora medicíny a botanika Leonharta Fuchsa (1501-1566), ktorý je autorom veľkej knihy o rastlinách a ich použití ako liečiv. Založil tiež jednu z prvých botanických záhrad v Nemecku.

Fuchsia hybridná (Fuchsia hybrida), https://mojerastliny.sk
Fuchsia hybridná (Fuchsia hybrida)

Rozmnožovanie

Vo voľnej prírode sa rozmnožuje semenami, záhradníci si ju rozmnožujú vrcholovými stonkovými odrezkami. Množením odrezkami sa zachovajú žiadúce vlastnosti získané šľachtením. Najlepšie sa zakoreňujú odrezky z nekvitnúcich rastlín, preto sa odoberajú na jar, kým ešte nenasadzujú kvety (kým denné svetlo trvá do 8 hodín). Odrezky sa napichajú do vlhkého substrátu a pri vzdušnej vlhkosti zakorenia do 2 – 3 týždňov. Aby sa odrezky udržali vo vlhkom a chránenom prostredí, zvyknú sa zakryť priesvitnou fóliou alebo sklom.

Fuchsia čílska (Fuchsia magellanica)
Fuchsia čílska (Fuchsia magellanica)

Ako pestovať fuchsiu

Umiestnenie
Fuchsia je nenáročná na svetlo, najlepšie sa jej darí v polotieni, vyhovuje jej vlhký a nie príliš teplý vzduch. Sucho, horúčava a úpal tieto rastliny poškodzujú. Pozor napríklad na sálavé teplo z rozhorúčeného betónu ši kamennej podlahy na terase, takéto umiestnenie rastliny nie je dobré.

Zemina
Vhodná je bežná záhradná zemina, kyprá, mierne kyslá a bohatá na živiny. Pri pestovaní v nádobách použite substrát určený na balkónové rastliny. Určite nezabudnite na dobrú drenážnu vrstvu. Rastline doprajte dostatočne veľký črepník.

Zálievka
Dôležitá je pravidelná výdatná zálievka, ktorá je v čase kvitnutia obohatená o hnojivo na kvitnúce rastliny. Pozor však na trvalé zamokrenie alebo dlhodobejšie sucho, to spôsobuje žltnutie listov a brzdí kvitnutie. Snažte sa teda udržiavať substrát stále mierne vlhký. Vo všeobecnosti platí, počas tepla potrebuje rastlina viac vlahy, počas zimy zas menej. Pomôcky pri pestovaní a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Kvitnutie
Kvitne dlho, od mája do októbra. V čase kvitnutia sa vyvarujte prehriatia a vysušenia koreňového balu, malo by to za následok opadávanie kvetov. Počas horúčav zvyšujte vzdušnú vlhkosť sprejovaním rastliny. Odkvitnuté kvety odstraňujte, aby ste podporili tvorbu ďalších.

Hnojenie
Od jari do jesene pridávajte do zálievky raz týždenne slabé viaczložkové hnojivo pre kvitnúce rastliny s obsahom dusíka.

Choroby a škodcovia
Môže byť napadnutá plesňovými chorobami koreňov aj stoniek v prípade nevhodnej zálievky, ide o pleseň sivú alebo hrdzu. Zo škodcov sa môžu vyskytnúť vošky, molice, svilušky alebo húsenice.
Predčasné opadávanie listov môže znamenať, že je rastlina v príliš teplom a suchom prostredí, zvýšte jej vlhkosť a premiestnite na chladnejšie miesto.

Galéria

  • Fuchsia čílska (Fuchsia magellanica)
  • Fuchsia čílska (Fuchsia magellanica)
  • Fuchsia čílska (Fuchsia magellanica)
  • Fuchsia čílska (Fuchsia magellanica)
  • Fuchsia čílska (Fuchsia magellanica)
  • Fuchsia hybridná (Fuchsia hybrida), https://mojerastliny.sk

Zazimovanie

Pred prvými mrazmi treba fuchsiu premiestniť z exteriéru do chráneného priestoru, kde nemrzne. Dôležité je, aby mala rastlina pri prezimovávaní svetlo a teplotu prostredia 4 – 8 °C. Pri vyšších teplotách začínajú rastliny predčasne rásť. Ak na jar plánujete rozmnožovať rastlinu pomocou odrezkov, ideálna teplota prezimovania je 15 – 18°C. Počas zimného oddychu zalievajte fuchsiu len veľmi mierne, raz za 2 – 3 týždne. Počas tohto obdobia jej môžu opadať listy, netreba sa báť, na jar opäť obrastie. V priebehu februára začnite postupne zvyšovať zálievku.

Pri fuchsii čílskej (Fuchsia magellanica) sa uvádza mrazuvzdornosť až okolo -18°C. Treba však opätovne upozorniť, že viac ako mráz jej škodí zimná premokrená pôda. Ak sa rozhodnete túto fuchsiu pestovať celoročne v záhrade, určite nepodceňte kvalitnú drenážnu vrstvu pred výsadbou. Ďalej sa odporúča na jeseň rastline skrátiť vetvičky a v zime ju chrániť krytom alebo niečím , čo obmedzí prísun vlahy ku koreňom.

Fuchsia triphylla
Fuchsia triphylla

Strihanie

Aby sme zachovali fuchsii pekný tvar, treba jej skracovať výhony. Čím hlbší rez urobíte, tým bude pomalšie kvitnúť. Rastliny pestované v nádobách sa skracujú vo februári asi o 1/3. Keď začnú zakladať kvety, už sa nestrihajú. Môžete však zaštipávať nové výhony, aby ste podporili bohatšie rozvetvenie. Nové výhony sa vytvárajú v pazuchách listov. Skracovať vetvičky môžete aj v čase po odkvitnutí. Záhradné nožnice môžete nájsť tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *