Starostlivosť o záhradu: substráty, hnojivá, kôra

Kvalitná zemina alebo substrát je základom pre úspešné pestovanie rastlín v záhrade a ešte dôležitejšia je pri pestovaní v nádobách a črepníkoch, kde jej je len obmedzené množstvo. Aby sme dosiahli požadované výsledky, čiže zdravé a silné rastliny, nevyhnutné je overiť si, aké majú naše rastliny nároky na pôdu, vodu a živiny a podľa toho im ju dopriať.

Substrát

Substrát je živná pôda na pestovanie rastlín. Kupovaný substrát je vlastne priemyselne pripravená zmes zeme a živín, vhodná na pestovanie konkrétnych rastlín. Ide spravidla o zmes rašeliny, piesku, kompostu, listovky, hrabanky a pridaného hnojiva. Rôzne druhy substrátov sa nazvájom líšia svojím zložením, štruktúrou, zrnitosťou, pH, obohatenými živinami, schopnosťou viazať vodu, podľa toho, pre aký typ rastlín sú určené.

Druhy substrátov

Najčastejšie používaný je univerzálny alebo záhradnický substrát, ktorý je určený pre výsadbu a pestovanie kvetín, zeleniny, okrasných kríkov, ovocných stromov a to v skleníku, na záhone v záhrade aj v nádobách. Substrát obsahuje hnojivo na 6 týždňov a komplex živín pre vitalitu rastlín.

Rastliny sú rôznorodé a teda majú rôzne nároky na životné podmienky. Preto sú v ponuke aj substráty so špecifickým určením.

Substrát určený pre pestovanie byliniek, podporuje ich konkrétne požiadavky a tým dosiahneme pri pestovaní výraznú chuť a arómu.

Substrát pre muškáty a iné balkónové rastliny je pripravený zo zmesi rašeliny s prídavkom kompostu a zaisťuje optimálne prevzdušnenie koreňového balu. Substrát je obohatený hnojivom so základnými živinami a nevyhnutnými stopovými prvkami.

Substrát pre izbové rastliny obsahuje komplex živín určený pre kvitnúce aj nekvitnúce rastliny pestované v nádobách v bytoch.

Substrát pre orchidee je zmesou píniovej kôry a kokosových chipsov, udržiava v blízkosti koreňov vysoký podiel vzduchu, je účinný proti premokreniu a je základom pre bohaté kvitnutie orchideí.

Substrát pre palmy a zelené/ nekvitnúce rastliny je určený na presádzanie izbových rastlín okrasných listom (palmy, fikusy, filodendrony, monstery, juky, dracény).
Obsahuje hnojivo na 6 týždňov, vybrané druhy rašeliny, kvalitný vyzretý a jemný kôrový humus.

Substrát pre rododendrony a azalky je určený na pestovanie všetkých kyslomilných rastlín – rododendrony, azalky, čučoriedky, vresy a pod. Má nižší obsah živín a nízku hodnotu pH.

Substrát pre citrusy je zmes s hnojivom namiešaná na mieru pre požiadavky citrusových rastlín, podporí vitalitu, nasadenie kvetov a dozrievanie plodov. Obsahuje aj prídavok železa na zabránenie výskytu chlorózy.

Substrát pre výsev a množenie je zložený z rašeliny a piesku, má jemnú štruktúru, nízky obsah živín pre rovnomerné vzchádzanie semien a zakoreňovanie odrezkov a je vhodný k predpestovávaniu kvetín aj zeleniny a na vegetatívne množenie rastlín. 

Substrát pre kaktusy a sukulenty je určený pre suchomilné rastliny.

Substráty sa predávajú v rôznych veľkostiach. Najčastejšie sú to vrecia s objemom 10, 20, 50 alebo 75 litrov. Ak potrebujete a plánujete kúpiť substrátu viac, oplatí sa objednať ho online a nechať si ho doviezť priamo domov.

Širokú ponuku rôznych druhov substrátov nájdete tu.

Hnojivo

Hnojivo je zmes rôznych živín, ktoré podporujú rast a vitalitu pestovaných rastlín, kvitnutie, dozrievanie, odolnosť voči chorobám a podobne. Pod zmesou rôznych živín rozumieme kombináciu chemických prvkov v rozdielnom množstve a pomere. Dusík, draslík, fosfor, ale aj chróm, železo, magnézium či molybdén sú v hnojivách zastúpené. Výskyt a pomer prvkov v prípravku je smerodajný pre špeciálne použitie, účel a vhodnosť pre konkrétnu rastlinu a jej aktuálnu potrebu.

Hnojivá sa predávajú tekuté, práškové a granulové (tabletové). Tekuté a rozpustné hnojivá sa pred použitím musia zriediť s vodou podľa pomeru, ktorý je uvedený na obale. Odporúčaný pomer dodržte, inak by ste mohli nenávratne poškodiť koreňový systém aj celú rastlinu.

Granulové (alebo tabletové) hnojivá sa pridávajú priamo do kvetináča. Granule a tablety sa časom rozložia a odovzdajú živiny postupne do pôdy. Nie je nutné ich miešať s vodou, pozor dávajte len na to, aby ste ich do plochy rozosiali rovnomerne (v prípade hnojenia trávnika napríklad).

Široká ponuka hnojív je k dispozicii tu.

Alternatívou ku kupovaným priemyselným hnojivám je použitie organického hnojiva prírodného pôvodu- kompostu, maštaľného hnoja, močovky. Všetko čo potrebujete vedieť o kompostovaní sa dočítate tu.

Mulčovacia kôra

Mulčovacia kôra je drvená kôra ihličnatých stromov. Jej základnou úlohou je udržiavať vlhkosť pôdy a zabraňovať prerastaniu burín. V zime navyše chráni koreňové systémy rastlín pred zmrznutím. Okrem praktického úžitku je mulčovacia kôra aj dôležitým estetickým prvkom v záhradách. Okrem prírodnej hnedej farby sa predáva aj v rôznych červených alebo žltých verziách. Používa sa na pokrytie zeminy popod okrasné dreviny, konifery alebo kvitnúce trvalky. Napomáha k miernemu okysleniu pôdy (hlavne kôra z borovice alebo smreka), čo prospieva kyslomilným rastlinám.

Ak potrebujete pomôcť s tým, ako pestovať konkrétnu rastlinu, pozrite sa do našej databázy rastlín:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *