Fuksia trojlistá (Fuchsia triphylla, syn. Fuchsia racemosa), (Onagraceae – pupalkovité), en: Honeysuckle fuchsia, Firecracker fuchsia, Fuchsia thalia
Charakteristika
Fuchsia triphylla je jedným z viac ako 110 druhov tvoriacich rod Fuchsia. Pochádza z tropických oblastí, konkrétne z karibských ostrovov Haiti a Dominikánska republika. Rastie ako kompaktný krík zväčša do výšky 60 až 90 cm. Listy má jednoduché, elipsovité a pomerne veľké. Stredová listová žilka, ktorá je pokračovaním stopky listu má výrazný červený až gaštanový odtieň. Rovnaké zafarbanie majú aj žilky na rubovej strane listu. Listy rastú na vetvičkách po troch, z čoho bolo vyvodené prímenie tejto fuchsie (triphylla – 3 listy). Bohato kvitnúce kvety sú rúrkovité a rastú previsnuté na koncoch vetvičiek. Kvetné rúrky majú výrazne dlhšie ako iné druhy fuchsií. Zvyčajne sú červeno-oranžovej alebo červeno-fialovej farby. Vyšľachtených bolo mnoho kultivarov, ktoré sa v našich podmienkach pestujú pre okrasu a potešenie vo väčších nádobách. Debničky, kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.
Rozmnožovanie
Vo voľnej prírode sa rozmnožuje semenami, pestovatelia si ju rozmnožujú vrcholovými stonkovými odrezkami kvôli zachovaniu vzhľadu získaného šľachtením. Najlepšie sa zakoreňujú odrezky z nekvitnúcich rastlín, preto sa odoberajú na jar, kým ešte rastlina nenasadzuje kvety (kým denné svetlo trvá do 8 hodín). Odrezky sa napichajú do vlhkého substrátu a pri vzdušnej vlhkosti zakorenia do 2 – 3 týždňov. Aby sa odrezky udržali vo vlhkom a chránenom prostredí, zvyknú sa zakryť priesvitnou fóliou, sklom alebo sa umiestnia priamo do fóliovníka. Fóliovník si vyberiete tu.
Ako pestovať fuchsiu triphylla
Umiestnenie
Nie je náročná na svetlo, najlepšie sa jej darí v polotieni. Avšak fuchsia triphylla znesie viac slnka ako iné druhy fuchsií. Vyhovuje jej vlhký a nie príliš teplý vzduch. Nevhodné je sucho, horúčava, úpal a priame slnečné žiarenie. Ideálne teploty sú cez deň tesne pod 27 °C a v noci okolo 16 °C.
Zemina
Pestujte ju v bežnej záhradnej zemine, ktorá je kyprá, mierne kyslá až neutrálna (pH 6-7) a bohatá na živiny. Pri pestovaní v nádobách použite substrát určený na balkónové rastliny. Určite nezabudnite na dobrú drenážnu vrstvu. Rastline doprajte dostatočne veľký črepník. Pestovateľské pomôcky, doplnky a drobnosti do záhrady si vyberiete tu.
Zálievka
Dôležitá je pravidelná výdatná zálievka, ktorá je v čase kvitnutia obohatená o hnojivo na kvitnúce rastliny. Pozor však na trvalé zamokrenie alebo dlhodobejšie sucho, to spôsobuje žltnutie listov a brzdí kvitnutie. Snažte sa teda udržiavať substrát stále mierne vlhký. Vo všeobecnosti platí, počas tepla potrebuje rastlina viac vlahy, počas zimy menej.
Kvitnutie
Kvitne naozaj dlho a intenzívne, od mája do októbra bez prestávky. V čase kvitnutia sa vyvarujte prehriatia a vysušenia koreňového balu. Počas horúčav zvyšujte v oklí rastliny vzdušnú vlhkosť rozprašovaním vody.
Choroby a škodcovia
Môže byť napadnutá plesňovými chorobami koreňov aj stoniek v prípade nevhodnej zálievky, ide o pleseň sivú alebo hrdzu. Zo škodcov sa najčastejšie vyskytujú molice a môžu sa objaviť aj vošky alebo húsenice.
Opadávanie listov môže znamenať, že je rastlina v príliš teplom a suchom prostredí alebo naopak chladnom a vlhkom prostredí.
Zazimovanie
Ako je známe, rastlina pochádza zo subtropickým oblastí, preto sa u nás pestuje v nádobách, ktoré treba na zimu premiestniť z exteriéru do chráneného priestoru, kde nemrzne, ideálne do zimnej záhrady alebo do skleníka. Dôležité je, aby mala rastlina pri prezimovávaní svetlo a teplotu prostredia okolo 4 – 8 °C. Pri vyšších teplotách začínajú rastliny predčasne rásť. Ak na jar plánujete rozmnožovať rastlinu pomocou odrezkov, ideálna teplota prezimovania je 15 – 18°C. Počas zimného oddychu zalievajte fuchsiu len veľmi mierne, raz za 2 – 3 týždne. Počas tohto obdobia jej môžu opadať listy, netreba sa báť, na jar opäť obrastie. V priebehu februára začnite postupne zvyšovať zálievku.