Begónia kráľovská

Begónia kráľovská, (Begonia rex), (Begoniaceae – begóniovité)

Charakteristika

Begónia kráľovská je obľúbená izbová rastlina, ktorá zaujme svojimi dekoratívnymi, krásne sfarbenými listami. Vyrastá z podzemkov, z ktorých vyrastajú len plytké korene, preto sa tieto begónie môžu pestovať aj v plytkejších črepníkoch. Na výber sú odrody rôznych farieb so striebornou, ružovou, purpurovou, krémovou alebo takmer čiernou kresbou na zvrásnenom povrchu čepele listu. Listy sú zväčša nesúmerné a majú srdcovitý tvar. Rastú na mäsitých ochlpených stopkách. Je pre ne typické, že jedna polovica listu býva väčšia ako tá druhá. Rastlina rastie do kompaktného tvaru a dorastá do výšky 15-25 cm. Pri vhodnej starostlivosti sa dožíva mnoho rokov.

Domovom begónie kráľovskej je Východná India.

Rozmnožovanie

Najčastejšie si pestovatelia množia begónie prostredníctvom listových odrezkov. Opíšeme si 2 overené spôsoby: Vyberieme si pekný vyzretý list, listovú stopku skrátime na 2 – 3 cm a zapichneme ju do vlhkého piesku. Môžeme zostrihnúť aj okraje listu, aby sme zmenšili jeho povrch. Ďalší spôsob je taký, že ostrým nožom narežeme list na miestach rozkonárenia žíl. Narezaný list potom položíme na povrch vlhkej rašeliny zmiešanej s pieskom, zaťažíme ho niekoľkými kamienkami a zakryjeme plastovým vrecúškom. Za niekoľko týždňov vyrastú na narezaných miestach nové rastlinky, ktoré sa presádzajú do malých kvetináčov a neskôr do väčších. Najvhodnejšie obdobie na rozmnožovanie je koniec marca až mája. Široký výber zaujímavých kvetináčov aj všeličo iné nájdete tu.

Ako pestovať begóniu

Umiestnenie
Vyžaduje svetlé, teplé stanovište bez priameho slnečného žiarenia a s vyššou vzdušnou vlhkosťou. Ideálna je teplota 20 – 25 °C. V zime by nemala teplota klesnúť pod 15 °C, pretože by rastline začali odumierať listy. Nevhodné je chladné a suché prostredie a tiež priame letné slnko, ktoré by spôsobilo popálenie listov.

Zemina
Ideálna je výživná vlhká priepustná zemina s prímesou rašeliny a perlitu a nevyhnutná je drenážna vrstva na dne črepníka. Begónie nemajú rady zasolený substrát minerálnymi látkami, ktorý sa tvorí, ak rastlinu zalievame tvrdou vodou z vodovodu.

Zálievka
Zalievame odstátou alebo dažďovou vodou. Zalievať ju treba pravidelne, avšak mierne, aby nedochádzalo k premokreniu, kedy by hrozilo riziko zahnívania koreňov. Substrát sa medzi jednotlivými zálievkami necháva vyschnúť cca do hĺbky 2 cm. V zime zálievku obmedzíme. Na listy sa voda nesmie dostať, kropením by vznikali na listoch škvrny z vody, podobne ako pri senpóliách.

Hnojenie
Od jari do jesene hnojíme každých 14 dní štandardným tekutým hnojivom.

Kvitnutie
Rastlina kvitne väčšinou v lete naraz samčími a samičími kvetmi. Samčie kvitnú kratšie a sú zväčša veľmi nápadné až plnokveté, samičie sú menej nápadné a zostávajú na rastline niekoľko týždňov.

Choroby a škodcovia
Begónie zvyknú byť napádané háďatkami (na koreňoch) a roztočmi. Z chorôb to býva múčnatka (biele múčnaté škvrny) alebo botrytída (pleseň šedá). Pleseň šedá sa objavuje vo vlhkom a zároveň chladnom prostredí. V takomto prostredí rastline často vädnú a hnednú listy aj keď nie je napadnutá plesňou. Poškodené listy treba odstrániť a rastlinu premiestniť do teplejšieho prostredia.

Pri prílišnom premokrení substrátu v črepníku zvyknú zahnívať korene, bývajú napadnuté koreňovou hnilobou.

Ak sa listy zvinujú a na koncoch usychajú, príčinou môže byž príliš teplé a suché stanovište alebo zamokrená pôda.

Pestovateľské tipy a starostlivosť

Begónia kráľovská má rada vyššiu vzdušnú vlhkosť, takže sa odporúča umiestniť kvetináč do blízkosti vodného difuzéra, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu.

Rastline tiež vyhovuje pestovanie v teráriách alebo izbových skleníčkoch, kde robí spoločnosť ďalším vlhkomilným rastlinám ako napríklad fitónii alebo rodinnému šťastiu.

Presádzať by sa mala každý druhý rok na jar tak, že rastlinu zasadíme vždy o jeden alebo dva centimetre hlbšie, než bola predtým. Podporíme tým lepšie zakorenenie a uchytenie rastliny v pôde. Aj po presadení ju treba polievať opatrne, aby sme ju nevystavili riziku hniloby koreňov.

Niektorí pestovatelia zvyknú rastline pravidelne vyštipovávať kvety, aby sa ich tvorbou nevysilovala.

Na chladnom stanovišti v zime jej opadávajú listy. Rastline nevyhovuje ani suchý vzduch, aj v takom prostredí jej opadávajú listy.

Zazimovanie

Táto izbová rastlina v zime prekonáva obdobie čiastočného vegetačného pokoja, čo sa môže prejaviť stratou časti listov. Je to prirodzené, preto sa netreba obávať žiadnej choroby. Begóniu treba prezimovať v miestnosti s teplotou približne 15 °C a obmedziť aj jej polievanie.

Begónia kráľovská, begonia rex

Príbuzné druhy

Odhaduje sa, že begónií je cez 900 druhov. Niektoré sa pestujú pre krásne kvety, iné pre atraktívne listy, niektoré sú nízke, iné veľké a popínavé rastliny. Podľa typu koreňov ich môžeme rozdeliť na 3 skupiny. Prvá je skupina s vláknitými a jemnými koreňmi, ktoré zvyknú rýchlo zaplniť celý kvetináč. Druhá skupina rastie zo silného dužinatého podzemku, ktorý rastie na povrchu pôdy a zakoreňuje v pôde. Tretia skupina je tvorená hľuznatými begóniami, ktoré tvoria v zemi hľuzu a potrebujú zimný kľud.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *