Pajazmín Lemoinov

Pajazmín Lemoinov, (Philadelphus × lemoinei)

Pajazmín Lemoinov, (Philadelphus × lemoinei), (Hydrangeaceae – hortenziovité), cz: Pustoryl Lemoineův, en: Mock orange

Charakteristika

Pajazmín Lemoinov je hybridný opadavý ker so vzpriamenými a klenutými vetvami, dorastajúcimi do výšky 1,5 – 2 m. Vyšľachtil ho v rokoch 1883 – 84 francúzsky šľachtiteľ z Nancy – Victor Lemoine (1823-1912). Skrížil Pajazmín drobnolistý (Philadelphus microphyllus), ktorý pochádza z Ameriky a Pajazmín vencový (Philadelphus coronaries), pôvodný z južnej Európy a Kaukazu a tým vytvoril krík, dnes známy ako Philadelphus × lemoinei. Neskôr boli vyšľachtené ďalšie kultivary.

Rastlina má protistojné špicaté, úzko oválne listy stredne až tmavozelenej farby. Listy sú zvrchu hladké a zospodu chĺpkaté a dlhé sú 5 cm. Na každej strane listu sú 2 až 3 zuby. Intenzívne voňavé kvety so 4 bielymi lupienkami postavenými do kríža kvitnú v 3 až 7 kvetných koncových strapcoch. Vôňou pripomínajú kvety pomarančovníka, naznačuje to aj anglické pomenovanie rastliny.

Latinské rodové meno rastliny pochádza z gréckeho slova philadelphus, čo znamená milovať svojho brata alebo sestru.

Rozmnožovanie

Najlepšie sa rozmnožuje letnými bylinnými stonkovými odrezkami. Na rozmnožovanie vyberte zdravý nekvitnúci výhonok z najviac osvetlenej časti kra. Ideálna dĺžka je 10 -15 cm. Odstrihnite ho tesne pod párom listov. Tieto listy na odrezku potom odstráňte, rovnako tiež rastový vrchol. Na odrezku by mal ostať jeden pár zdravých listov. Takto pripravený odrezok vložte koncom do stimulátora zakoreňovania a zapichnite do zeme do črepníka s rozmnožovacím substrátom. Dôkladne zalejte. Substrát udržiavajte stále mierne vlhký. Doplnky do záhrady aj všeličo iné nájdete tu.

Ako pestovať pajazmín Lemoinov

Umiestnenie
Vhodné je svetlé prostredie, plné slnko, polotieň alebo svetlejší tieň. Prílišné zatienenie má za následok slabšie a pomalšie kvitnutie a nekompaktný rast.

Zemina
Nie je náročný na pôdu, toleruje širokú škálu pôd okrem slabo odvodnených a príliš suchých. Vhodné sú stredne ťažké, piesočnatohlinité alebo hlinité pôdy. Nemá rád hnojenie.

Zálievka
Ideálne je, ak ho pestujete v stredne vlhkej pôde.

Kvitnutie
Kvitne koncom jari a začiatkom leta, od konca mája do začiatku júla.

Choroby a škodcovia
Nevyskytujú sa vážne problémy s hmyzom ani s chorobami. Občas sa môže objaviť škvrnitosť listov, múčnatka a hrdza. Zo škodcov to sú vošky a háďatká.

Strihanie

Pajazmín kvitne na minuloročných výhonkoch, preto, ak ho potrebujete strihať, zostrihajte ho tesne po odkvitnutí, aby bol dostatok času pre rast nových výhonkov, ktoré budú kvitnúť budúci rok. Po odkvitnutí ho tiež môžete radikálne zrezať až tesne pri zemi a to v prípade, ak bol krík dlho neudržiavaný a vyzerá schátralo, prípadne potrebuje zmladenie. Záhradné nožnice si vyberiete tu.

Využitie

Hodí sa do každej vidieckej aj modernej záhrady a môžete ho pestovať ako solitér aj ako súčasť živého plota. Má kompaktný rast a vyznačuje sa jemným vetvením. Pestujú sa rôzne kultivary, napríklad so žlto variegátnymi listami, alebo s poloplnými, či plnými kvetmi.

Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *