Galgán ozdobný

Galgán ozdobný, (Alpinia zerumbet, predtým Alpinia speciosa (už sa nepoužíva)), (Zingiberaceae – ďumbierovité), en: Shell ginger, Shell flower

Charakteristika

Galgán ozdobný je vždyzelená trváca tropická rastlina, ktorá rastie vo vzpriamených trsoch do výšky 2 – 4 m. Má aromatický hľuznatý podzemok a zelené listy kopijovitého tvaru dlhé 30 – 70 cm. V anglicky hovoriacich krajinách má pomenovanie mušľový zázvor, pretože púčiky kvetov pripomínajú morské mušle a jeho podzemky majú vôňu podobnú zázvoru.

Voskové, svetloružové kvetné puky sa otvárajú do rúrkovitých kvetov. Vyrastajú na stonkách v koncových visiacich strapcovitých súkvetiach, ktoré sú veľké cca 30 cm. Jednotlivé kvety majú biely zvoncovitý kalich, ktorý je väčší ako korunná trúbka. Aj koruna je bielo sfarbená s ružovým zakončením a má žltý pysk s ružovými prúžkami. Plody sú guľovité oranžovo červené bobule a majú výrazné ryhy.

Rodové meno v latinčine získala rastlina na počesť talianskeho botanika Prospera Alpina (1553-1616).

Výskyt

Galgán ozdobný pochádza pravdepodobne z juhovýchodnej Ázie, z oblasti Indočíny, Malajzie, Indonézie, Filipín. Pestuje sa ako ozdobná rastlina v mnohých tropických a subtropických oblastiach sveta, napríklad na Floride, Kanárskych ostrovoch alebo na Madeire. Vo svojom prirodzenom prostredí rastie na vlhkých stanovištiach, pri brehoch riek a jazier a aj v okolí ľudských sídiel a na rumoviskách. Vypestované boli aj rôzne kultivary s panašovanými alebo variegátnymi listami. Pomôcky pri pestovaní aj doplnky do domácnosti si vyberiete tu.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami, ktoré najlepšie klíčia čerstvé, preto sa odporúča vysievať ich hneď po dozretí. Zasejte ich do výsevného substrátu a udržujte pri teplote okolo 20°C. Rozmnožiť sa dá aj delením trsov alebo podzemkov v čase, keď začína nový rast.

Ako pestovať galgán ozdobný

Umiestnenie
Toleruje svetlý tieň, ale najlepšie kvitne na plnom slnku. V horúcom letnom podnebí ocení popoludňajší tieň. Nie je mrazuvzdorný, zabezpečte mu minimálne zimné teploty okolo 10-13 °C. Pomôcky pri pestovaní aj doplnky do domácnosti si vyberiete tu.

Zemina
Rastline vyhovuje organicky bohatá, stredne vlhká a dobre priepustná pôda.

Zálievka
Nenechajte jej vyschnúť pôdu. Ako izbová rastlina potrebuje jasné svetlo a vlhké podmienky.

Kvitnutie
Kvitne až v druhom roku a kvitne na starom raste, takže ak ju budete v našich podmienkach pestovať vonku, či už ako letničku, alebo aj ako rastlinu prezimovanú v interiéri, pravdepodobne vám nezakvitne. U nás sa pestuje skôr len kvôli atraktívnemu olisteniu.

Tip na pestovanie

V našich podmienkach sa môže pestovať ako izbová rastlina alebo rastlina do skleníka. V izbových aj skleníkových podmienkach dosahuje rastlina výšku len 1,2 – 2,2 m.

Môžete ju tiež pestovať aj vonku na záhrade, ale podzemky by ste mali pred zimným obdobím vykopať a uskladniť vo vnútri v suchom prostredí a v chladnej miestnosti, podobne ako hľuzy kany indickej. Počas leta im zabezpečte vlhké prostredie.

Využitie

Okrem pestovania pre okrasu sa vo svojej domovine využíva Galgán ozdobný na prípravu pokrmov a v tradičnej medicíne, kde slúži na znižovanie tlaku a má aj antidepresívne účinky.

Dlhé čepele listov sa používajú na balenie tradičného čínskeho jedla zongzi vyrobeného z ryže plnenej rôznymi náplňami. Na Okinawe v Japonsku sa listy predávajú na prípravu bylinkového čaju a používajú sa aj na ochutenie rezancov a balenie ryžových koláčikov muchi. Sušené plody sa spracúvajú ako jedna z mnohých liečivých koreninových prísad do sečuánskej polievky. Výbavu do kuchyne si doplníte tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *