Kana indická, (Canna indica), (Cannaceae), en: Wild canna lily, Indian shot

Charakteristika
Kana je hľuzovitá rastlina pochádzajúca zo Strednej Ameriky (napriek prímeniu indická). Je to tropická, okrasná rastlina a teda nie je mrazuvzdorná. Vytvára protistojné, veľké listy (20-60 cm dlhé a 10-30 cm široké). Listy sú oválne, na konci zašpicatené. Mnohým pripomínajú listy banánovníka. Na konci dlhej, nevetvenej stonky sa vytvára kvet usporiadaný do klasu. Kvety bývajú červené, oranžové aj žlté. Kvety kultivovaných odrôd sú väčšie a farebnejšie. Vyšľachtené Canna x generalis alebo Canna x orchiodes sú záhradné odrody, ale vo veľkom sa pestuje aj pôvodná kana indická.
Vyššie odrody dosahujú výšku do 170 cm, nižšie vyrastú do 80 cm.
Rozmnožovanie
Rozmnožujeme ich delením hľúz, ktoré sa pod zemou rozrastajú. Pred výsadbou na jar jednoducho oddelíme hľuzy od seba a vysadíme na určené miesto. Rozmnožovanie je možné aj generatívne – výsevom semien, ale v našich podmienkach je menej efektívne.

Ako pestovať kanu
Umiestnenie a výsadba
Kany sadíme na slnečné stanovište chránené pred vetrom. Vysádzame ich od polovice mája, keď už nehrozia neskoré ani prízemné mrazy. Hľuzy vkladáme do hĺbky primerane ich veľkosti tak, aby sa z vrchu dali zasypať cca 5 cm vrstvou zeminy.
Urýchľovanie kvitnutia kany indickej
Aby kany kvitli čo najskôr a dlho, zvyknú sa prirýchľovať. Koncom februára si nachystáme hľuzy tak, aby každá mala aspoň 2 – 3 púčiky. Zasadíme ich do črepníka zaplneného substrátom z dvoch tretín. Hľuzy sa nesmú dotýkať okraja a púčiky smerujú nahor. Jemne dosypeme zeminou. Opatrne polievame. Keď sa objavia zelené výhonky, umiestnime črepník do miestnosti s teplotou 15 až 18°C. Pred tým, ako ich v máji vysadíme do záhrady, ich otužujeme, polievame a doprajeme im aj výživu. Predpestované kany potom zasadíme do zeme o niečo hlbšie ako boli v črepníku.
Debničky, kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.

Zemina
Kanám vyhovuje humózna zemina. Ako výživu môžeme s mierou použiť rohovinové hnojivo alebo aj hnojivo s obsahom NPK, magnézia a síry.
Zálievka
Kany vyžadujú pravidelnú zálievku, aby bohato kvitli, pôda by nemala nikdy úplne vyschnúť. Vhodnejšie je zalievať ich ráno a odstátou vodou. Chladná voda, ktorou by sa zalievala rozhorúčená rastlina večer, by jej mohla veľmi ublížiť.
Kvitnutie
V teplejších oblastiach sa prvé kvietky na kanách objavujú už v júli a kvitnú až do októbra. Odkvitnuté stonky pravidelne odstraňujeme tesne nad posledným listom. Po niekoľkých týždňoch vyrastú nové výhonky. Ak si chceme dopestovať semienka, jednu stonku necháme dozrieť.
Pomôcky a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.
Semená kany indickej
Po odkvitnutí sa z kvetov vytvárajú červené kožovité tobolky s hustými drobnými výrastkami. Sú nepravidelného tvaru a neskôr nadobúdajú papierovitú štruktúru. Bývajú 1,5 až 3 cm dlhé a 1,5 až 2 cm široké. V nich dozrievajú početné hladké čierne, zaoblené semená. Tieto semená sú pomerne veľké (5-8 mm dlhé a 4 až 7 mm široké), ľahké a veľmi tvrdé.
Zaujímavosťou je, že semená sa používajú na výrobu šperkov, napríklad náramkov alebo náušníc.
Taktiež sa vraj používali ako náboje do muškiet, keď neboli k dispozícii tie olovené.




Prezimovanie kán
Hľuzy kán na zimu vyberáme zo zeme, pretože nie sú mrazuvzdorné. Robíme tak koncom októbra pred nástupom prvých pôdnych mrazov. Prízemný mráz spôsobuje poškodenie listov a kvetov a vtedy je už najvyšší čas na ich vykopanie. Hľuzy opatrne vybereme zo zeme vidlami alebo rýľom. Mladé zhrubnuté korene bývajú hlbšie a ďalej od materskej rastliny. Dávame pozor, aby sme hľuzy nepresekli a nepoškodili. Výhonky zrežeme na približne 8 cm. Hľuzy očistíme nahrubo od zeminy a necháme ich preschnúť niekoľko dní. Potom ich vložíme do debničky, ktorú sme vystlali pilinami alebo drevenou štiepkou a uskladníme ich na vzdušnom vetranom mieste pri teplote 10 – 15°C. Pri nízkych teplotách a vo vlhkom prostredí by mohli hľuzy zahnívať.


Debničky si označíme ceduľkou s popisom.
Počas zimy občas skontrolujeme, či sa na hľuzách neobjavila pleseň alebo nehnijú, všetky poškodené časti odstránime a vyhodíme. Preventívne môžu byť ošetrené fungicídnym prípravkom.
Ak pestujete kanu v nádobe, napr. na balkóne, stačí zazimovať celú nádobu, netreba hľuzy vyberať zo zeme.



Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami
Klasické červené kany vyzerajú pekne vysadené solitérne. Často bývajú obklopené nízkymi letnými kvetmi, ako sú begónie, lobelky, aksamietnice. Vhodné sú aj trvalky ako iberka, flox, či rudbekia.
Zaujímavosti o Kane indickej
V miestach, kde má optimálne podmienky, vytvára Kana indická veľké husté húštiny. Udomácnila sa na Havaji aj na Fidži. Tu rastie popri cestách, okolo osídlených oblastí, na kokosových plantážach, v lesoch popri vodných tokoch. V oblastiach pri brehoch vodných tokov často vytláča pôvodné sladkovodné a mokraďové druhy rastlín. Svojou prítomnosťou môže obmedzovať pohyb vody a zapríčiňovať záplavy a tiež zamedzovať prístup k vodným cestám.
V mnohých častiach sveta, napríklad na Novom Zélande a niektorých tichomorských ostrovoch (Pitcairn), je Kana indická považovaná za invazívny druh, uvedená je v databáze invazívnych druhov (GISD 2011).

Ako sa táto rastlina rozmnožuje ?
Tvorí aj semená, ale pestovatelia si ju radšej množia delením hľúz. Na jeseň treba hľuzy vykopať a správne prezimovať. Na jar pred výsadbou do zeme potom predeľte zdravú, prezimovanú hľuzu na 2 alebo viac častí a vysaďte samostatne. Takto z jednej rastliny vytvoríte 2 alebo viac rastlín.
Ako sa tato rastlina v nádobe prezimuje co treba?
Treba nechať vyschnúť zeminu, zostrihať rastlinu na 10 cm a preniesť na chladné miesto, kde však nebudú mínusové teploty. Vo vlhkej zemine by hľuza mohla zhniť.
Ďakujem za odpoveď, ja to skúsim samozrejme až na jar zasadiť semená .
https://photos.app.goo.gl/KAAyE4a4AgmN4mhs8
S pestovaním kany zo semien nemám žiadne skúsenosti. Tiež ma napadlo, že to skúsim, nechala som dozrieť pár semien pred rokom, ale akosi nevydalo. 🙂 Pochváľte sa o rok, keď Vám vyrastú 🙂