Kana indická

 Kana indická

Kana indická, (Canna indica), (Cannaceae), en: Wild canna lily, Indian shot

Charakteristika

Kana je hľuzovitá rastlina pochádzajúca zo Strednej Ameriky (napriek prímeniu indická). Je to tropická, okrasná rastlina a teda nie je mrazuvzdorná. Vytvára protistojné, veľké listy (20-60 cm dlhé a 10-30 cm široké). Listy sú oválne, na konci zašpicatené. Mnohým pripomínajú listy banánovníka. Na konci dlhej, nevetvenej stonky sa vytvára kvet usporiadaný do klasu. Kvety bývajú červené, oranžové aj žlté. Kvety kultivovaných odrôd sú väčšie a farebnejšie. Vyšľachtené Canna x generalis alebo Canna x orchiodes sú záhradné odrody, ale vo veľkom sa pestuje aj pôvodná kana indická.

Vyššie odrody dosahujú výšku do 170 cm, nižšie vyrastú do 80 cm.

Rozmnožovanie

Rozmnožíte si ich jednoducho delením hľúz, ktoré sa pod zemou rozrastajú. Pred výsadbou na jar oddeľte hľuzy od seba a vysaďte na vybraté miesto. Rozmnožovanie je možné aj generatívne – výsevom semien, ale v našich podmienkach je menej efektívne.

Kana indická, (Canna Indica)

Ako pestovať kanu

Umiestnenie a výsadba
Kany vysádzajte na slnečné stanovište chránené pred vetrom. Vysádzajte ich od polovice mája, keď už nehrozia neskoré ani prízemné mrazy. Hľuzy uložte do zeme tak, aby sa z vrchu dali zasypať cca 5 cm vrstvou zeminy.

Urýchľovanie kvitnutia kany indickej
Aby kany kvitli čo najskôr a najdlhšie, zvyknú sa prirýchľovať. Koncom februára si nachystajte hľuzy, ktoré majú aspoň 2 – 3 púčiky. Zasaďte ich do črepníka zaplneného substrátom z dvoch tretín. Hľuzy sa nesmú dotýkať okraja a púčiky majú smerovať nahor. Jemne dosypte zeminou. Opatrne polievajte. Keď sa objavia zelené výhonky, umiestnite črepník do miestnosti s teplotou 15 až 18°C. Pred tým, ako ich v máji vysadíte do záhrady, ich otužujte, polievajte a doprajte im aj výživu. Predpestované kany potom zasaďte do zeme o niečo hlbšie, ako boli v črepníku.

Debničky, kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.

Predpestovanie kany v črepníku.

Zemina
Kanám vyhovuje humózna zemina. Ako výživu môžete s mierou použiť rohovinové hnojivo alebo aj hnojivo s obsahom NPK, magnézia a síry.

Zálievka
Kany vyžadujú pravidelnú zálievku, aby bohato kvitli, pôda by nemala nikdy úplne vyschnúť. Vhodnejšie je zalievať ich ráno a odstátou vodou. Chladná voda, ktorou by sa zalievala rozhorúčená rastlina večer, by jej mohla veľmi ublížiť.

Kvitnutie
V teplejších oblastiach sa prvé kvietky na kanách objavujú už v júli a kvitnú až do októbra. Odkvitnuté stonky pravidelne odstraňujte tesne nad posledným listom. Po niekoľkých týždňoch vyrastú nové výhonky. Ak si chcete dopestovať semená, jednu stonku nechajte dozrieť.

Záhradné doplnky aj všeličo do domácnosti nájdete tu.

Semená kany indickej

Po odkvitnutí sa z kvetov vytvárajú červené kožovité tobolky s hustými drobnými výrastkami. Sú nepravidelného tvaru a neskôr nadobúdajú papierovitú štruktúru. Bývajú 1,5 až 3 cm dlhé a 1,5 až 2 cm široké. V nich dozrievajú početné hladké čierne, zaoblené semená. Tieto semená sú pomerne veľké (5-8 mm dlhé a 4 až 7 mm široké), ľahké a veľmi tvrdé.

Zaujímavosťou je, že semená sa používajú na výrobu šperkov, napríklad náramkov alebo náušníc. Taktiež sa vraj používali ako náboje do muškiet, keď neboli k dispozícii tie olovené.

Prezimovanie kán

Hľuzy kán na zimu vyberte zo zeme, pretože nie sú mrazuvzdorné. Vhodné obdobie je koncom októbra pred nástupom prvých pôdnych mrazov. Prízemný mráz spôsobuje poškodenie listov a kvetov a vtedy je už najvyšší čas na ich vykopanie. Hľuzy opatrne vyberte zo zeme vidlami alebo rýľom. Mladé zhrubnuté korene bývajú hlbšie a ďalej od materskej rastliny. Dávajte pozor, aby ste hľuzy nepresekli a nepoškodili. Výhonky zrežte na približne 8 cm. Hľuzy očistite nahrubo od zeminy a nechajte ich preschnúť niekoľko dní. Potom ich vložte do debničky, ktorú vysteľte pilinami alebo drevenou štiepkou a uskladnite ich na vzdušnom vetranom mieste pri teplote 10 – 15°C. Pri nízkych teplotách a vo vlhkom prostredí by mohli hľuzy zahnívať.

Debničky si označte ceduľkou s popisom.

Počas zimy občas skontrolujte, či sa na hľuzách neobjavila pleseň alebo nehnijú, všetky poškodené časti odstráňte a vyhoďte. Preventívne môžu byť ošetrené fungicídnym prípravkom.

Ak pestujete kanu v nádobe, napr. na balkóne, stačí zazimovať celú nádobu, netreba hľuzy vyberať zo zeme.

Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami

Klasické červené kany vyzerajú pekne vysadené solitérne. Často bývajú obklopené nízkymi letnými kvetmi, ako sú begónie, lobelky, aksamietnice. Vhodné sú aj trvalky ako iberka, flox, či rudbekia.

Zaujímavosti o Kane indickej

V miestach, kde má optimálne podmienky, vytvára Kana indická veľké husté húštiny. Udomácnila sa na Havaji aj na Fidži. Tu rastie popri cestách, okolo osídlených oblastí, na kokosových plantážach, v lesoch popri vodných tokoch. V oblastiach pri brehoch vodných tokov často vytláča pôvodné sladkovodné a mokraďové druhy rastlín. Svojou prítomnosťou môže obmedzovať pohyb vody a zapríčiňovať záplavy a tiež zamedzovať prístup k vodným cestám.

V mnohých častiach sveta, napríklad na Novom Zélande a niektorých tichomorských ostrovoch (Pitcairn), je Kana indická považovaná za invazívny druh, uvedená je v databáze invazívnych druhov (GISD 2011).

 Kana indická

6 komentáre k “Kana indická

 • 21. septembra 2021 at 10:57
  Permalink

  Ako sa táto rastlina rozmnožuje ?

  Reply
  • 21. septembra 2021 at 14:10
   Permalink

   Tvorí aj semená, ale pestovatelia si ju radšej množia delením hľúz. Na jeseň treba hľuzy vykopať a správne prezimovať. Na jar pred výsadbou do zeme potom predeľte zdravú, prezimovanú hľuzu na 2 alebo viac častí a vysaďte samostatne. Takto z jednej rastliny vytvoríte 2 alebo viac rastlín.

   Reply
  • 22. septembra 2021 at 21:24
   Permalink

   Ako sa tato rastlina v nádobe prezimuje co treba?

   Reply
   • 4. októbra 2021 at 9:27
    Permalink

    Treba nechať vyschnúť zeminu, zostrihať rastlinu na 10 cm a preniesť na chladné miesto, kde však nebudú mínusové teploty. Vo vlhkej zemine by hľuza mohla zhniť.

    Reply
  • 23. septembra 2021 at 14:02
   Permalink

   S pestovaním kany zo semien nemám žiadne skúsenosti. Tiež ma napadlo, že to skúsim, nechala som dozrieť pár semien pred rokom, ale akosi nevydalo. 🙂 Pochváľte sa o rok, keď Vám vyrastú 🙂

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *