Justicia brandegeeana, Krevetka, (pred tým Beloperone guttata), (Acanthaceae – akantovité), cz: Mrštilka skvrnitá, Chmelíček, Chmelníček, Právenka, en: Mexican shrimp plant, Shrimp plant, False hop
Charakteristika
Justicia brandegeeana je bohato vetvený vždyzelený trváci tropický poloker. Dorastá do výšky 100 cm a šírky približne 60–90 cm. Stonky má dlhé a keď sa nechajú prirodzene rásť, často sa ohýbajú a prevísajú. Listy sú stopkaté, vajcovité až oválne, na báze klinovité, na vrchole špicaté alebo tupé. Kvety sú biele, vyrastajú z nápadných červeno hnedých listeňov, ktoré vyzerajú trochu ako krevety, vďaka čomu rastlinu nazývajú aj krevetka.
Klasovité súkvetie býva vrcholové aj úžľabné. Vajcovité listene sú zo začiatku zeleno biele, ale pri väčšom vystavení slnku sa menia od svetloružovej až po sýto lososovú. Reťazec listeňov neustále rastie, až kým vo väčšine prípadov neodpadne. Farebné listeňové vetvičky môžu mať od niekoľkých centimetrov až po 30 cm dĺžku. Zvyčajne však mávajú cca do 8 cm. Ako už bolo povedané z listeňov vyrastajú biele dvojpyskovité kvety, ktoré sú dlhé, úzke a mávajú škvrnité hrdlo. Jednotlivé kvietky rýchlo odkvitajú. Celkové kvitnutie pretrváva mesiace, na krátku dobu sa zastaví a opäť začne znova. Plod je chlpatá tobolka.
Meno rodu je poctou Jamesovi Justiceovi, škótskemu záhradníkovi z 18. storočia (1698-1763). Prímenie brandegeeana je na počesť amerického botanika Townshend Stith Brandegee (1843–1925).
Výskyt
Pochádza z Mexika, vyskytuje sa v oblastiach od severomexického štátu Nuevo León až po stredomexické štáty Querétaro a Morelos. Pestuje sa ako okrasný ker v tropických a subtropických častiach sveta, kde môže aj splaňovať (napr. Florida, Ekvádor).
V miernom pásme sa pestuje ako izbová alebo prenosná rastlina a pre tento účel boli tiež vyšľachtené rôzne kultivary s farebne výraznejšími listeňmi a v odtieňoch žltej, ružovej a tmavej tehlovo-červenej. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.
Rozmnožovanie
Justicia sa dá rozmnožiť vrcholovými stonkovými odrezkami, ktoré odoberte začiatkom jari. Odstráňte spodné listy, nechajte len 2 – 3 listy na vrchole. Odstráňte aj prípadné listene, pretože zahnívajú. Odrezky vložte do vody alebo rovno do výsevného substrátu. Uložte ich na teplé miesto, no nie na slnko. Aby sa odrezky udržali vo vlhkom a chránenom prostredí, zvyknú sa zakryť priesvitnou fóliou alebo sklom, či umiestniť vo fóliovníku. Pri teplote cca 24 °C by sa mali objaviť korienky cca za 3 týždne. Pareniská a fóliovníky si vyberiete tu.
Ako pestovať justiciu
Umiestnenie
Obľubuje polotienisté až tienisté miesta s občasne presvitajúcim svetlom, napríklad pomedzi stromy. Vďaka svojej schopnosti tolerovať slabé svetlo a určité zanedbávanie, s úspechom sa pestuje ako izbová rastlina. Svetlé miesto s krátkodobým priamym slnkom počas jari a začiatkom leta rastline pomôže vytvoriť farebné listene. Najnižšia zimná teplota by sa mala udržiavať nad 16°C a ideálna teplota je cca 24°C.
Zemina
Najlepšie sa jej darí v dobre priepustnej piesočnatej alebo hlinitej pôde.
Zálievka
Rastline vyhovuje rovnomerne mierne vlhká pôda, takže jej udržujte zeminu primerane vlhkú, v zime zálievku obmedzte. Premokrenie môže zapríčiniť žltnutie listov. V takom prípade rastlinu zalejte, až keď jej pôda úplne vyschne.
Vlhkosť vzduchu
Rastlina v teplom prostredí obľubuje zvýšenú vlhkosť vzduchu. Sprejujte jej občas v horúcom lete listy mäkkou vodou, alebo postavte kvetináč do blízkosti vodného difuzéra, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu.
Hnojenie
Hnojenie nie je potrebné.
Kvitnutie
Prevažne kvitne od augusta do novembra. V trópoch rastlina kvitne po celý rok s občasnými prestávkami. Rastliny pestované v interiéri môžu taktiež kvitnúť po celý rok.
Škodcovia a choroby
Rastlina je citlivá na plesňové choroby spôsobujúce hnilobu koreňov. Plesňové škvrny alebo hrdza sa môže vyskytnúť aj na listoch. Z hmyzích škodcov bývajú problémom roztoče a molice aj vošky.
Ďalšie odporúčania
Justicia nie je mrazuvzdorná, u nás sa preto pestuje ako interiérová rastlina v nádobách. V lete ju môžete letniť, čiže preniesť von (na vhodné tienisté miesto) a na zimu ju opäť umiestniť na chránené nemrznúce stanovište. Starostlivosť o rastlinu nie je vôbec náročná. Konce vetvičiek jej pravidelne zaštipujte, tým ju podporíte v hustejšom raste. Každoročný rez obnoví jej vitalitu. Ak ju nebudete strihať, bude väčšia a rovnako vytvorí farebné listene, slabé a dlhé stonky však budú prevísať a budú potrebovať oporu. Môžete ju umiestniť do závesných kvetináčov, kde je prevísanie stoniek žiadúce.
Opadávanie listov môže znamenať, že korene sú v kvetináči stiesnené. Predchádzať sa tomu dá každoročným presádzaním. Presádzajte ideálne na jar a pri tom môžete zároveň aj skrátiť výhonky o polovicu. Pomôcky pri pestovaní aj doplnky do domácnosti si vyberiete tu.
Príbuzné druhy
Rod Justicia zahŕňa asi 600 druhov. Z fytochemického výskumu viacerých druhov Justicií sa ukázalo, že majú protinádorové, antivírusové a antidiabetické účinky. Pôvodní Američania využívali justiciu na liečbu mnohých chorôb, údajne uľahčovala priebeh dyzentérie a pomáhala tiež hojiť rany.
Zaujímavá rastlina je Justicia scheidweileri (syn: Porphyrocoma lanceolata), o ktorej si prečítate v prekliku.