Georgína, Dahlia

Georgína, Dahlia, (Astrotvaré – Coreopsideae)

Georgína, Dahlia

Charakteristika

Georgína je nenáročná hľuzovitá rastlina, pochádzajúca z Mexika. Vďaka intenzívnej šlachtiteľskej aktivite dnes poznáme údajne vyše 10 000(!) kultivarov, ktoré sa odlišujú veľkosťou vzrastu, tvarom, farbou a veľkosťou kvetu. Predajcovia ich zvyknú triediť aj podľa druhovej podobnosti s kvetmi iných rastlín. Napríklad máme kaktusovité a polokaktusovité (s úzkymi špicatými kvetnými lístkami), pompónkovité (s jednoduchými kvetnými úbormi), veternicovité, náhrdelníkovité, pivonkovité, anemonkovité, orchideovité alebo hviezdicovité odrody.

Dosahujú výšku od 30 cm do 2 metrov.

Rozmnožovanie georgín

Rozmnožujeme ich delením hľúz na jar pred sadením. Robíme tak pomocou záhradníckych nožníc alebo noža. Na každej samostatnej hľuze, určenej na výsadbu, má byť aspoň jeden púčik a časť koreňového krčka. Takto vieme po čase vytvoriť veľmi veľa samostatných rastlín.

Rozmnožovanie je možné aj výsevom. Vysievať by sa mali v apríli do črepníkov. Bežnejší a efektívnejší spôsob je však spomínané delenie hľúz.

Informácie pre pestovateľov

Umiestnenie
Georgíny sadíme na slnečné a pred vetrom chránené stanovište. Ak sú zasadené na tienistom mieste, vyrastú vyššie, teda sú vytiahnuté a majú menej kvetov.

Výsadba
Vysádzame ich od polovice mája, keď už nehrozia mrazy. Hľuzy vkladáme do hĺbky primerane ich veľkosti tak, aby nad povrchom zeme vyčnievala malá časť pôvodnej stonky (ktorú sme na jeseň skrátili na 5 cm).

Zasadené hľuzy georgín riadne zalejeme vodou, niektorí záhradníci dokonca odporúčajú pred výsadbou ich celé namočiť do vody na niekoľko hodín.

Ak by sme si chceli georgíny prirýchliť, vysadíme zdravé hľuzy do substrátu už vo februári. Teplota v svetlej miestnosti by sa mala pohybovať okolo 10°C. Výhonky sa objavia približne za 2 týždne.

Výživa
Prospeje im hnojivo s vysokým obsahom dusíka a od polovice leta aj hnojivo s obsahom draslíka. Ďalej potrebujú vápnik a horčík.

Zemina
Vyhovuje im priepustná zemina bohatá na živiny. Nevyhovujú im ťažké ílovité pôdy. Na pôdne podmienky nie sú veľmi náročné a môžme ich pestovať aj niekoľko rokov na rovnakom mieste.

Zálievka
Rastliny zalievame ku koreňom v suchých obdobiach. Dbáme na to, aby sme nezmáčali listy, inak by sme mohli vytvoriť podmienky pre hubovité ochorenia. Zálievka sa odporúča výdatná a nie častá.

Kvitnutie
Georgína kvitne od júla do prvých mrazov v októbri. Pre bohaté kvitnutie pravidelne odstraňujeme odkvitnuté časti, ktoré môžeme kompostovať, vyhneme sa tým aj tvorbe semien. Ak chceme mať obrovské kvety na veľkokvetých odrodách, povylamujeme všetky menšie bočné puky a ponecháme len jeden, dominantný. Ak chceme naopak zvýšiť počet kvetov, zaštipneme koniec každej hlavnej stonky, rastlina sa tak rozkonári a bude tvoriť viac kvetov. Kvety môžeme rezať do vázy.

Podporné tyče
Vysoké odrody georgín sa môžu priväzovať o podporné tyče. Pred výsadbou si overíme údaj o výške rastliny a podľa toho ich zakomponujeme do záhonu, aby si s ostatnými rastlinami nezavadzali. Ak sadíme vysokú odrodu georgín, podpornú tyč zapichneme do hĺbky 30 cm do výsadbovej jamky, tak aby nad zemou trčala asi 1 meter. Zeminu okolo rastliny pritlačíme a urobíme malú jamku na zálievku.

Prezimovanie georgín

Hľuzy georgín treba na zimu vybrať zo zeme, pretože nie sú mrazuvzdorné. Robíme tak pred nástupom prvých pôdnych mrazov koncom októbra. Prízemný mráz spôsobuje sčernanie listov a kvetov a vtedy už treba konať. Hľuzy opatrne vyberáme zo zeme vidlami alebo rýľom. Výhonky zrežeme na približne 5 cm. Potom hľuzy očistíme nahrubo od zeminy a vložíme do debničky, ktorú sme vystlali pilinami alebo drevenou štiepkou.

Hľuzy ukladáme stonkou nadol, aby vytiekla voda a stonka dobre vyschla. Necháme ich preschnúť cca 5 dní. Tiež odstránime všetky korene dlhšie ako 1 cm. Ak treba, paličkou jemne odstránime zvyšnú zeminu. Potom uložíme debničku s hľuzami na tmavé, chladné, suché miesto, ktoré je chránené pred mrazom. Ak máme viacero odrôd a farieb kvetov, uložené hľuzy si označíme ceduľkou s popisom.

Počas zimy občas skontrolujeme, či sa na hľuzách neobjavila pleseň alebo nehnijú, všetky vadné časti odstránime a vyhodíme.

Choroby a škodcovia georgín

Mladé výhonky treba chrániť pred slimákmi a slizniakmi, ktoré ich dokážu celé vyžrať. Ochranu môžme urobiť tak, že okolo vysadenej rastliny nasypeme hustú vrstvu dreveného popola.

Keď sú georgíny vysadené príliš nahusto, môže ich napadnúť múčnatka. Stonky preriedime a v prípade potreby ich potom ošetríme fungicídnym prípravkom.

V čase kvitnutia sa u nich môže vyskytnúť škvrnitosť listov. Najprv sa objaví na starších listoch v podobe žltozelených fľakov, ktoré potom celkom zosychajú. Opadnuté choré listy by sa nemali nechať ležať na zemi, ale pozbierať a odstrániť do odpadu (nie do kompostu). Preventívne sa odporúča nechávať medzi rastlinami väčší odstup. Správne pestovaná rastlina by mala byť tvorená len 3 – 4 zo zeme vyrastajúcimi stonkami. Ak ich je viac, majú sa opatrne vytrhať.

Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami

Klasické červené kvety vysokých georgín sa pekne vynímajú v susedstve hortenzií. Zvyknú sa obklopovať letnými kvetmi, ako sú papuľky, cínie, krasuľky. Vhodné sú aj trvalky ako ľaliovka, flox, či rudbekia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.