Georgína, Dahlia

Georgína, (Dahlia), (Asteraceae – astrovité), cz: jiřina, jiřinka

Georgína, Dahlia

Charakteristika

Georgína je nenáročná hľuzovitá rastlina, pochádzajúca z Mexika a Strednej Ameriky. Má olistené stonky formujúce sa do kríčkovitého tvaru. Dosahuje výšku od 30 cm do 2 metrov. Vďaka intenzívnej šľachtiteľskej aktivite dnes poznáme 42 druhov georgín a nespočetné množstvo kultivarov, ktoré sa odlišujú veľkosťou vzrastu, tvarom, farbou a veľkosťou kvetu. Tvar kvetov je veľmi variabilný, predajcovia ich zvyknú triediť aj podľa druhovej podobnosti s kvetmi iných rastlín. Napríklad sú kaktusovité a polokaktusovité (s úzkymi špicatými kvetnými lístkami), pompónkovité (s jednoduchými kvetnými úbormi), veternicovité, náhrdelníkovité, pivonkovité, anemonkovité, orchideovité alebo hviezdicovité odrody.

Rozmnožovanie

Rozmnožiť si ich môžete delením hľúz na jar pred sadením. Pomôcť si môžete záhradníckymi nožnicami alebo nožom. Na každej samostatnej hľuze, určenej na výsadbu, má byť aspoň jeden púčik a časť koreňového krčka. Takto viete po čase vytvoriť veľmi veľa samostatných rastlín. Doplnky do záhrady aj všeličo iné nájdete tu.

Rozmnožovanie je možné aj výsevom. Vysievať by sa mali v apríli do črepníkov. Bežnejší a efektívnejší spôsob je však spomínané delenie hľúz.

Ako pestovať georgínu

Umiestnenie
Vysaďte ju na slnečné a pred vetrom chránené stanovište. Ak je zasadená na tienistom mieste, rastie vytiahnuto a má menej kvetov.

Výsadba
Vysádza sa od polovice mája, keď už nehrozia mrazy. Hľuzy sa vkladajú do hĺbky primerane ich veľkosti tak, aby nad povrchom zeme vyčnievala malá časť pôvodnej stonky (ktorú sme na jeseň skrátili na 5 cm).

Zasadené hľuzy georgín riadne zalejte vodou, veľmi vhodné je pred výsadbou celé hľuzy namočiť do vody na niekoľko hodín.

Ak by ste si chceli georgíny prirýchliť, vysaďte si zdravé hľuzy do substrátu do nádoby už vo februári. Umiestnite ich v svetlej miestnosti, kde teplota neklesne pod 10°C a zalievajte. Výhonky sa objavia približne za 2 týždne. Vhodné nádoby môžete nájsť napríklad tu. Keď už nebudú hroziť mrazy, môžete si vyrastenú rastlinu presadiť na záhon. Georgína môže byť pestovaná v nádobe aj celú sezónu, predpokladom úspechu je kvalitný substrát, pravidelná zálievka, slnko a výživa.

Výživa
Ocení hnojivo s vysokým obsahom dusíka a od polovice leta aj hnojivo s obsahom draslíka. Ďalej potrebuje vápnik a horčík.

Zemina
Na pôdne podmienky nie je veľmi náročná a dá sa pestovať aj niekoľko rokov na rovnakom mieste. Vyhovuje jej priepustná zemina bohatá na živiny. Nevyhovujú jej ťažké ílovité pôdy.

Zálievka
Rastliny zalievajte ku koreňom v suchých obdobiach. Dbajte na to, aby ste nezmáčali listy, inak by ste mohli vytvoriť podmienky pre hubovité ochorenia. Zálievka sa odporúča výdatná a nie častá.

Kvitnutie
Georgína kvitne od júla do prvých mrazov v októbri. Pre bohaté kvitnutie pravidelne odstraňujte odkvitnuté časti, ktoré môžete kompostovať, vyhnete sa tým aj tvorbe semien. Ak chcete mať obrovské kvety na veľkokvetých odrodách, povylamujte všetky menšie bočné puky a ponechajte len jeden, dominantný. Ak chcete naopak zvýšiť počet kvetov, zaštipnite koniec každej hlavnej stonky, rastlina sa tak rozkonári a bude tvoriť viac kvetov. Kvety môžete rezať do vázy.

Opora pre vyššie druhy
Vysoké odrody georgín sa zvyknú priväzovať o oporu, aby nepadali. Pred výsadbou si overte údaj o výške rastliny a podľa toho ich zakomponujte do záhona, aby si s ostatnými rastlinami nezavadzali. Ak sadíte vysokú odrodu georgín, oporu zapichnite do hĺbky cca 30 cm do výsadbovej jamy tak, aby bola dostatočne stabilná. Zeminu okolo rastliny pritlačte a urobte malú jamku na zálievku.

Ako prezimovať georgínu

Hľuzy georgín treba v našich končinách na zimu vyberať zo zeme, pretože nie sú mrazuvzdorné. Robte tak pred nástupom prvých pôdnych mrazov koncom októbra. Prízemný mráz spôsobuje sčernanie listov a kvetov a vtedy už treba konať. Hľuzy opatrne vyberte zo zeme vidlami alebo rýľom. Výhonky zrežte na výšku približne 5 cm. Potom hľuzy očistite nahrubo od zeminy a vložte do debničky, ktorú ste vystlali pilinami alebo drevenou štiepkou.

Hľuzy ukladajte stonkou nadol, aby vytiekla voda a stonka dobre vyschla. Nechajte ich preschnúť cca 5 dní. Tiež odstráňte všetky korene dlhšie ako 1 cm. Ak treba, paličkou jemne odstráňte zvyšnú zeminu. Potom uložte debničku s hľuzami na tmavé, chladné, suché miesto, ktoré je chránené pred mrazom. Ak máte viacero odrôd a farieb kvetov, uložené hľuzy si označte ceduľkou s popisom.

Počas zimy občas skontrolujte, či sa na hľuzách neobjavila pleseň alebo nehnijú, všetky vadné časti odstráňte a vyhoďte.

Choroby a škodcovia georgín

Keď sú georgíny vysadené príliš nahusto, môže ich napadnúť múčnatka alebo pleseň sivá. Stonky prerieďte a v prípade potreby ich aj ošetrite fungicídnym prípravkom.

Mladé výhonky treba chrániť pred slimákmi a slizniakmi, ktoré ich dokážu celé vyžrať. Pomôcť by mohlo, ak okolo vysadenej rastliny umiestnite medený plôtik, slizniaky a slimáky totiž majú prirodzenú averziu voči medi. Pre viac plašičov škodcov, kliknite sem.

V čase kvitnutia sa môže vyskytnúť škvrnitosť listov. Najprv sa objaví na starších listoch v podobe žltozelených fľakov, ktoré potom celkom zosychajú. Opadnuté choré listy by sa nemali nechať ležať na zemi, ale pozbierať a odstrániť do odpadu (nie do kompostu). Preventívne sa odporúča nechávať medzi rastlinami väčší odstup. Správne pestovaná rastlina by mala byť tvorená len 3 – 4 zo zeme vyrastajúcimi stonkami. Ak ich je viac, odporúča sa slabšie výhonky opatrne vytrhať / vystrihať.

Medzi škodcov, s ktorými sa pravdepodobne stretnete pri pestovaní georgín, sú aj vošky (objavujú sa na mladých stonkách a nezrelých pukoch kvetov) a červené pavúkovité roztoče (spôsobujúce škvrnitosť a zmenu farby listov, objavujú sa v suchých podmienkach).

Jeden komentár k “Georgína, Dahlia

  • 29. júna 2021 at 16:10
    Permalink

    Chcem kúpit georgine aj kvitnúce,lebo moje vyžralu sluzniaky.dakujem

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *