Vlčí mak

Vlčí mak, ľud: Červánky, Divý mak, (Papaver rhoeas), (Papaveraceae – makovité), cz: Mák vlčí, en: Fieldpoppy

Charakteristika

Vlčí mak je jednoročná bylina, dorastajúca do výšky 20 – 90 cm. Má jednoduchú priamu byľ, ktorá je málokedy rozkonárená. Vytvára stopkaté spodné listy aj listy vyrastajúce na byli, ktoré sú sediace (bez stopky). Listy sú členité, dvojito perovito zastrihované alebo perovito dielne.

Kvety sú na dlhých stopkách a vyrastajú z pazúch listov. Kvetné púčiky bývajú ovisnuté a vyvinú sa do vzpriamených veľkých kvetov. Tie majú v priemere až 10 cm. Kvetný kalich je rýchlo opadavý. Korunné lupienky sú okrúhleho tvaru, priemer majú 2 – 4 cm. Sú červenej farby a na báze majú čiernu, niekedy aj chýbajúcu škvrnu. Napriek svojej kráse kvitnú len krátko a žiaľ nie sú vhodné do kytičky do vázy, kde rýchlo zvädnú. Rôzne záhradné pomôcky a doplnky aj do domácnosti si vyberiete tu.

Plody vlčieho maku sú tobolky. Volajú sa aj makovice a sú veľké 1 – 2 cm. Celá rastlina je chlpatá a prestúpená mliečnicami. Je liečivá a jedovatá zároveň.

Výskyt v prírode

V Európe rastie vlčí mak ako burina. Vyhovuje mu vyšší obsah dusíka v pôde. Podobne, ako napríklad parumančeku nevoňavému. Rastie pri cestách, na rumoviskách, násypoch a človekom ovplyvňovaných stanovištiach teplejších nížin, pahorkatín a podhorských polôh. Je to odolný druh, napríklad voči mnohým exhalátom.

Kedy kvitne vlčí mak

Vlčí mak kvitne od mája do júna.

Liečivé účinky

V ľudovom liečiteľstve sa kvety maku používali na liečbu pľúcnych chorôb, proti dráždivému kašlu a zachrípnutiu a ako sedatívum (na ukľudnenie a uspávací prostriedok pre deti). Zbierajú sa kvetné lupienky (Flos papaveris rhoeados) tesne pred rozkvitnutím, ručne a za suchého počasia. Sušia sa v tenkých vrstvách, v tieni, pri teplote do 35°C. Droga obsahuje stopy alkaloidov rhoearubínu, rhoeadínu, rhoeagenínu, červeného antokyánového farbiva, slizy a glykozidy. Pije sa vo forme záparu, ktorý sa pripravuje z 2 čajových lyžičiek drogy na šálku vody.

Celý vlčí mak, okrem kvetov, je slabo jedovatý.

Vlčí mak (Papaver rhoeas)

Ďalšie príbuzné druhy

Ďalšie divo rastúce druhy maku nemajú v kvetoch žiadne účinné látky a nezbierajú sa. Na Slovensku sa však vyskytujú pomerne zriedkavo:

Mak poľný (papaver argemone) má korunné lupienky úzke a neprekrývajú sa a tobolky má husto štetinaté a úzke v porovnaní s vlčím makom.

Mak pochybný (papaver dubium) môže mať aj biele aj červené či bledoružové korunné lupienky, tobolka je kyjovitého tvaru.

Mak hybridný (papaver hybridum) má kvety červené až ružovo purpurové, na báze s čiernou škvrnkou, a prašníky v kvete sú výrazne modrej farby. Tobolka je guľovitá a ostnatá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *