Budleja davidova

Budleja davidova, Motýlí krík, Letný orgován, (Buddleia davidii), (Scrophulariaceae – krtičníkovité), cz: Komule davidova, en: Summer lilac, Butterfly-bush, Orange eye

budleja

Charakteristika

Budleja je okrasná drevina, ktorá vďaka svojmu vzrastu, skrášli skôr väčšiu záhradu. (Žiada sa však podotknúť, že existujú aj nižšie odrody, vhodné do menších priestorov, dokonca sú trpasličie budleje vhodné na pestovanie v nádobách). Svojimi drobnými a voňavými kvietkami pritiahne do záhrady včely a hlavne motýle, vďaka ktorým dostala pomenovanie motýlí krík.

Buddleia davidii je najčastejšie pestovaná odroda. Má dlhé ovísajúce metliny kvetov objavujúce sa od skorého leta až do prvých mrazov. Dosahuje výšku 2,5 – 4 metre. Okrem názvu motýlí krík sa pre budleju ujalo aj pomenovanie letný orgován, keďže metliny jej kvetov pripomínajú tie orgovánové. Kvietky majú podobný trúbkovitý a štvorcípy tvar a tvoria sa v oválnych, hustých súkvetiach na koncoch výhonkov. Na rozdiel od orgovánových kvietkov, kvietky budleje sú drobnejšie a metliny kvetov sú užšie. Listy sú kopijovité, tmavozelené, zospodu pokryté bielošedým páperím.

Farba kvetov býva okrem fialovej aj v odtieňoch ružovej a modrofialovej. Pestujú sa aj biele a žlté odrody. Na týchto však treba dôslednejšie odstraňovať hnedé odkvitnuté klasy kvetov, aby nekazili dojem. Odstraňovaním odumretých kvetov zároveň podporíte rastlinu v dlhšom kvitnutí.

Rastlina pochádza z centrálnej Číny a Japonska. Prímenie dostala po francúzskom misionárovi a prieskumníkovi v Číne otcovi Armandovi Davidovi, ktorý ako prvý Európan tento ker opísal.

Rozmnožovanie

Pestuje sa zo semien alebo odrezkov získaných počas prestrihávania. Bylinné odrezky sa odoberajú v máji a júni z nekvitnúcich výhonkov dlhých cca 10 cm. Zakorenia približne za 3 týždne pri dostatočnej vlhkosti a potrebnom zatienení.
Pôvodné druhy budlejí možno pestovať aj zo semena. Kvitnúce rastliny poskytujú veľké množstvo jemných a klíčivých semien. V okolí materskej rastliny často vidieť vyrastať semenáčiky. Mnoho nových odrôd budlejí je sterilných, takže sa nevysievajú okolo.

Ako pestovať budleju

Umiestnenie
Ide o nenáročnú drevinu, vyhovuje jej slnečná poloha, prípadne aj polotieň. Na slnku však bude lepšie kvitnúť. Vhodné je teplé a pred vetrom chránené stanovište.

Zemina
Ideálna je priepustná a na živiny bohatá pôda, mierne kyslá. Dobre rastie aj v ľahšej a suchšej pôde.

Zálievka
Počas vegetácie sa odporúča dopriať mladej rastline veľa vody, staršie kry sú sebestačné.

Kvitnutie
Budleja kvitne celé leto (júl, august, september). Na podporu kvitnutia ju treba začiatkom marca (resp. skoro na jar) hlboko zrezať, asi 30 cm nad povrchom pôdy. Odkvitnuté kvety odstraňujte priebežne, pôsobia nepekne. Zároveň tým podporíte ďalšie kvitnutie.

Strihanie

Skoro na jar treba budleju rázne prestrihať, aby sa podporila tvorba kvetov. Vhodné záhradné nožnice na strihanie konárov môžete nájsť tu. Netreba sa báť, budleja do konca leta dosiahne dĺžku konárov aj cez 2 metre a keďže kvitne na novom dreve, zakvitnú tohtoročné výhonky. Mladé konáre rastú neustále až do príchodu mrazov a takmer vždy začiatkom zimy zamŕzajú. (Mrazuvzdornosť rastliny sa uvádza do -15°C).

V októbri alebo novembri zredukujte výšku vysokých odrôd o 50%. Konáre sú relatívne krehké a mráz a snehová nádielka by ich mohla polámať a tým poškodiť celý krík. Vzhľadom k tomu, že budleja kvitne na tohtoročnom dreve, pri starších kríkoch je odporúčané všetky minuloročné výhonky skrátiť až na 5 cm od starého dreva. Takýto rez sa robí skoro na jar.

Ak by ste budleju nestrihali, bola by nepekná, s riedkymi konármi by sa ťahala do výšky a veľmi slabo by kvitla.

Pestovateľské tipy

Je to okrasný ker. Najlepšie vynikne ako solitér, keď má okolo seba dostatok miesta, aby mohla na všetky strany rozložiť svoje dlhé, oblúkovite prehnuté výhonky. Keďže kvitne celé leto, vysaďte si ju blízko odpočívadiel. Za teplého a slnečného počasia budete mať príležitosť pozorovať a obdivovať početné pestrofarebné motýle priťahované jej kvetmi.

Nepekný vzhľad po odkvitnutí sa dá potlačiť tým, že budleju umiestnite v zadnej časti záhona. Môžete ju vysadiť aj tak, že sa stane oporou pre neskôr kvitnúci plamienok alebo inú vhodne popínavú rastlinu.

3 komentáre k “Budleja davidova

  • 8. júna 2022 at 10:51
    Permalink

    ja mám budleu už 3roky.zatial je presadená v črepniku a neroskvitlami . zastrihavam ju,ale teras ju chcem zasadiť na zahradu

    Reply
  • 6. septembra 2022 at 14:24
    Permalink

    V črepníku asi nebude kvitnúť dajte ju do záhrady a bude plná motýlov raz-dva.

    Reply
  • 23. júla 2023 at 12:23
    Permalink

    Nedoporučujem blízko sedenia, prístrešku priťahuje intenzivne (po odkvitnutí sú listy olepené lepkavou hmotou) muchy všetkých rozmerov a druhov. Musel som dat mucholapku. Zvažujem vyrezanie celého krika

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *