Budleja davidova

Budleja davidova (Buddleia davidii), Motýlí krík, Letný orgován, cz: Komule davidova, (Krtičníkovité – Scrophulariaceae)

budleja

Charakteristika

Budleja je okrasná drevina, ktorá vďaka svojmu vzrastu, skrášli skôr väčšiu záhradu. (Žiada sa však podotknúť, že existujú aj nižšie odrody, vhodné do menších priestorov, dokonca sú trpasličie budleje vhodné na pestovanie v nádobách). Svojimi drobnými a voňavými kvietkami pritiahne rastlina do záhrady včely a hlavne motýle, vďaka ktorým dostala pomenovanie Motýlí krík.

Buddleia davidii je najčastejšie pestovaná odroda. Má dlhé ovísajúce metliny kvetov fialovej farby, objavujúce sa od skorého leta až do prvých mrazov. Dosahuje výšku 2,5 – 4 metre. Okrem názvu Motýlí krík sa pre budleju ujalo aj pomenovanie Letný orgován, keďže metliny jej kvetov pripomínajú tie orgovánové. Kvietky majú podobný trubkovitý a štvorcípy tvar a tvoria sa v oválnych, hustých súkvetiach na koncoch výhonkov. Listy sú kopijovité, tmavozelené, zospodu pokryté bielošedým páperím.

Farba kvetov budlejí býva okrem fialovej aj v odtieňoch ružovej a modrofialovej. Existujú aj biele a žlté odrody. Na týchto však treba dôslednejšie odstraňovať hnedé odkvitnuté klasy kvetov, aby nekazili dojem. Odstraňovaním odumretých kvetov zároveň podporíme rastlinu v dlhšom kvitnutí.

Rozmnožovanie budlejí

Pestujú sa zo semena alebo odrezkov získaných počas prestrihávania. Odborníci odporúčajú rozmnožovať budleju prostredníctvom bylinných odrezkov odrezaných v máji a júni. Odoberajú sa z nekvitnúcich výhonkov dlhých cca 10 cm. Zakorenia približne za 3 týždne pri dostatočnej vlhkosti a potrebnom zatienení.
Pôvodné druhy budlejí možno pestovať aj zo semena. Kvitnúce rastliny poskytujú veľké množstvo jemných a klíčivých semien. V okolí materskej rastliny často vidieť vyrastať semenáčiky. Mnoho nových odrôd budlejí je sterilných, takže sa nevysievajú okolo.

Ako pestovať budleju

Umiestnenie
Je to pomerne nenáročná drevina, vyhovuje jej slnečná poloha, prípadne aj polotieň. Na slnku však bude lepšie kvitnúť. Vhodné je teplé a pred vetrom chránené stanovište.

Zemina
Vhodná je priepustná a na živiny bohatá pôda, mierne kyslá. Dobre rastie aj v ľahšej a suchšej pôde.

Zálievka
Počas vegetácie sa odporúča dopriať rastline veľa vody.

Kvitnutie
Budleja kvitne celé leto (júl, august, september). Na podporu kvitnutia ju treba začiatkom marca (resp. skoro na jar) hlboko prerezať, asi 30 cm nad povrchom pôdy. Odkvitnuté kvety odstraňujeme priebežne, pôsobia nepekne. Zároveň tým podporíme ďalšie kvitnutie.

Strihanie budleje

Skoro na jar treba budleju rázne prestrihať, aby sa podporila tvorba kvetov. Netreba sa báť, budleja do konca leta dosiahne dĺžku konárov aj cez 2 metre a tohtoročné výhonky zakvitnú. Mladé konáre rastú neustále až do príchodu mrazov a takmer vždy začiatkom zimy zamŕzajú.

V októbri alebo novembri zredukujeme výšku vysokých odrôd o 50%. Je to aj pre to, že konáre sú relatívne krehké a mráz a snehová nádielka by ich mohla polámať a tým poškodiť celý krík. Tým, že budleja kvitne na tohtoročnom dreve, pri starších kríkoch všetky minuloročné výhonky skracujeme až na 5 cm od starého dreva.

Ak by sme budleju nestrihali, bola by nepekná, s riedkymi konármi by sa ťahala do výšky a veľmi slabo by kvitla.

Pestovateľské tipy

Je to okrasný ker. Najlepšie vynikne ako solitér, keď má okolo seba dostatok miesta, aby mohla na všetky strany rozložiť svoje dlhé, oblúkovite prehnuté výhonky. Keďže kvitne celé leto, vysádzame ju blízko odpočívadiel. Za teplého a slnečného počasia budeme mať príležitosť pozorovať a obdivovať početné pestrofarebné motýle priťahované jej kvetmi.

Nepekný vzhľad po odkvitnutí sa dá potlačiť tým, že budleju umiestnime v zadnej časti záhona. Môžeme ju vysadiť aj tak, že sa stane podporou pre neskôr kvitnúci plamienok alebo inú vhodne popínavú rastlinu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.