Hlošina ebbingeova

Hlošina ebbingeova, Ruská oliva, (Elaeagnus ebbingei), (Elaeagnaceae – hlošinovité)

Charakteristika

Hlošina ebbingeova je vždyzelený, beztŕňový okrasný ker dorastajúci do výšky 2,5 – 3,5 metra. Je mrazuvzdorná. Má vzpriamené konáre a husté olistenie. Má zelené, stredne veľké, oválno kopijovité listy s jemne voskovitým alebo kožovitým povrchom, ktoré netrpia chorobami. Povrch, hlavne, ale nie výhradne mladých listov, je posiaty drobnými bielo striebornými šupinkami. Spodná strana listov je bledosivastá a pripomína starý papier.

Pestujú sa aj odrody s panašovanými listami – kombinácia žltej a svetlo a tmavozelenej v rôznych kombináciách. Napríklad odrody: Coastal Gold, Gilt Edge, Limelight.

Pod listami v časti, kde vyrastá stopka listov sa tvoria bledé hviezdičkovito zvončekovité drobné kvietky. Sú tiež posiate šupinkami, bledohnedej farby. Kvitnú celé leto až do príchodu mrazov a šíria do svojho okolia omamnú vôňu. Na jar – koncom apríla sa z nich vytvoria červené jedlé oválne plody tvaru menšej olivy.

Je to veľmi elegantná hustá drevina, vhodná na tvarovanie. Je kríženec medzi hlošinou veľkolistou (elaeagnus macrophylla) a hlošinou pichľavou (elaeagnus pungens). Kmeň a mladé konáre sú hnedé a šupinkaté.

Vysádzame ju jednotlivo alebo do skupín s inými rastlinami.

Hlošina ebbingeova, ruská oliva
Hlošina ebbingeova, ruská oliva, (Elaeagnus ebbingei)

Rozmnožovanie

Hlošinu si môžeme rozmnožiť prostredníctvom odrezkov. Ideálny je jednoročný výhonok s pätkou zo staršieho (dvojročného dreva), pri ktorom je väčšia šanca, že bude vytvárať korienky. Pred zapichnutím do substrátu odrezky namočíme v stimulátore zakoreňovania. Pre rýchlejšiu tvorbu koreňov je potrebná vyššia teplota pôdy (alebo zakoreňovacieho substrátu). Odrezky počas zakoreňovania chránime pred slnkom, to by ich mohlo vysušiť a zahubiť. Preto je lepšie držať ich v úplnom tieni. Zakoreňovanie trvá približne 3 – 4 mesiace. Rozmnožuje sa aj semenami. Rôzne pomôcky a doplnky do záhrady aj domácnosti si vyberiete tu.

Hlošina ebbingeova, ruská oliva
Hlošina ebbingeova ‚Limelight ‚

Pestovanie hlošiny

Umiestnenie
Vyhovuje jej slnečné stanovište aj polotieň a teplejšie oblasti. Je možné pestovať ju aj na tienistejších, suchých a nechránených veterných polohách. Nevyhovujú jej veľmi chladné miesta.

Zemina
Dobre znáša akýkoľvek typ pôdy, ideálna je dobre priepustná záhradná zemina, stredne vlhká, mierne kyslá. Nevhodné je príliš zásadité prostredie.

Zálievka
Nároky na vlahu sú stredné, obľubuje vlhké prostredie. Neznáša však premokrenie. V extrémnych horúčavách treba hlavne mladé rastliny pravidelne polievať – týždenne alebo aj častejšie.

Kvitnutie
Kvitne od leta do príchodu mrazov.

Choroby a škodcovia
Rastlina býva odolná voči chorobám.

Strihanie

Hlošina rastie rýchlo, v závislosti od pôdnych podmienok 30 – 70 cm za rok. Je vhodné aspoň raz za rok ju zrezať. Strihanie sa odporúča vykonávať koncom zimy alebo začiatkom jari, keď už nemrzne, najlepšie v marci. Na rez reaguje veľmi dobre, opäť obraší a zhustne. Dá sa ľahko tvarovať, napríklad do podoby malého stromu. Vhodné záhradné nožnice na strihanie konárov môžete nájsť napríklad tu.

Čerstvo presadené rastliny nestriháme, alebo len veľmi mierne, maximálne o tretinu dĺžky ich jednoročných výhonkov.

Využitie

Je to nenáročný tvarovateľný okrasný krík. Môžeme ho použiť ako základ výsadby v strede alebo v zadnej časti záhona a je vhodný aj do živého plota. Môže byť vysadený v spoločnosti iných stálozelených krovín, s ktorými vytvorí zaujímavý farebný kontrast. Jeho susedmi môžu byť: vtáčí zob (ligustrum ovalifolium), fotínia, vavrínovec, bršlen, skalník, rododendron.

Zabúdať netreba ani na jedlé plody, ktoré chutia ako čerešne s mierne trpkou koncovou príchuťou. Pod dužinou sa nachádza pomerne veľká kôstka.

Hlošina ebbingeova, ruská oliva
Hlošina ebbingeova, ruská oliva, (Elaeagnus ebbingei)

8 komentáre k “Hlošina ebbingeova

  • 11. marca 2020 at 9:00
    Permalink

    Dobry den, chcela by som opytat, minuly rok som zasadila hlosinu limelight a zo spodu je pomerne riedka, viete mi poradit co s nou? ak by sa dalo rada by som poslala foto?dakujem

    Reply
    • 11. marca 2020 at 10:05
      Permalink

      Dobrý deň, pošlite fotku 🙂

      Reply
  • 11. marca 2020 at 15:38
    Permalink

    nejde mi poslat do komentaru?

    Reply
    • 12. marca 2020 at 20:11
      Permalink

      Škoda, bola som na ňu zvedavá 🙂 V každom prípade, rozvetvenie sa sa dá podporiť rezom, takže ju ostrihajte, cca 1/3 z vyrastených konárov, teraz na jar a ona sa časom zahustí.

      Reply
  • 28. marca 2020 at 23:41
    Permalink

    Chcela by som este radu,zacali jej zltnut listy a okolo listu je taky biely flak a opadava.Neviete co to moze byt?

    Reply
    • 30. marca 2020 at 16:00
      Permalink

      Veru neviem, mohla by to byť nejaká choroba, nejaký škodca alebo nevhodné životné podmienky.

      Reply
  • 17. mája 2020 at 10:30
    Permalink

    Děkuju moc za obsáhlý článek o Hlošině Ebbingeova, minulý týden jsme si jednu na zahradu pořídili a tenhle článek mi moc pomohl zjistit co jsem potřeboval. Super =)

    Reply
  • 12. novembra 2023 at 20:38
    Permalink

    Zdravím,je hlošina ebingeova vhodná aj do vyšších polôh/cca okolo 700 mnm/ a ako sa jej darí v takých lrsných pôdach?Ďakujem.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *