Netýkavka

Netýkavka New Guinea hybrid, (New Guinea Impatiens, Impatiens hawkeri), (Balsaminaceae – netýkavkovité), cz: Netýkavka, Balzamínka, Ančička, en: Touch-me-not

Netýkavka New Guinea hybrid

Charakteristika

Netýkavka New Guinea je obľúbená balkónová kvitnúca rastlina, ktorá sa väčšinou pestuje ako letnička. V tropických a subtropických oblastiach však rastie ako trvalka v tvare vždyzeleného polokra. Ide o široko definovaný druh, ktorý medzi seba zahŕňa mnoho foriem, spoločne nazývaných hybridy New Guinea.

Rastlina má dužinatú, v uzlinách zhrubnutú stonku a v týchto uzlinách zvykne vytvárať korienky. Listy vyrastajú v praslenoch po 3 – 7. Sú oválne až kopijovité, mierne zúbkované a v spodných častiach stonky skoro opadávajú. Mávajú tmavozelenú alebo bronzovozelenú farbu a sú aj panašované odrody. Kvety na stopkách vyrastajú z pazúch listov buď jednotlivo, alebo v riedkych súkvetiach. Dosahujú veľkosť okolo 5 cm, sú sploštené a ostrohovité. Majú výrazné žiarivé farby vrátane bielej, ružovej, oranžovej, červenej, fialovej a môžu byť na nich biele škvrnky. Vo vhodných podmienkach netýkavka rýchlo rastie a mohutnie.

Rozmnožovanie

Netýkavka dostala pomenovanie podľa spôsobu rozmnožovania. Semienka má uložené v tobolkách. Pri dotyku zrelá tobolka praskne a vymrští semienka do okolia.

Pri predpestovávaní sa semená vysievajú v apríli za okno, do skleníka, alebo pareniska. Vzídu rýchlo, na vonkajšie stanovisko ich presaďte až po pominutí rizika mrazov, pretože sú na mráz veľmi citlivé. Pareniská a fóliovníky si vyberiete tu. Okrem toho si netýkavku ľahko rozmnožíte aj odrezkami zo silnej a životaschopnej rastliny. Rýchlo zakorenia vo vode alebo aj priamo v substráte. Nové rastliny krajšie kvitnú aj vyzerajú lepšie.

Netýkavka New Guinea hybrid

Ako pestovať netýkavku

Umiestnenie
Má rada svetlý polotieň, neznáša horúce slnečné miesta. Pri pestovaní v nádobách ju ideálne umiestnite na balkón orientovaný na východ alebo sever s ochranou pred vetrom.

Zemina
Pestuje sa v priepustnej, humóznej, výživnej zemine s neutrálnym pH. Doplnky do záhrady aj všeličo iné nájdete tu.

Zálievka
Netýkavka vyžaduje stále vlhký substrát, preto ju výdatne zalievajte. Neznáša vyschnutie zeminy, ihneď začne vädnúť. Vtedy ju treba rýchlo zaliať. V chladnejších obdobiach a v zime zálievku obmedzte. Obzvlášť v zime je na premokrenie substrátu veľmi citlivá.

Vlhkosť vzduchu
V teple potrebuje aj vyššiu vlhkosť vzduchu, ak ju pestujete v črepníku, dajte jej do misky zvlhčovacie kamienky a vodu.

Kvitnutie
Kvitne od mája do októbra. Mladým rastlinkám sa odstraňujú púčiky, predĺži sa tým obdobie kvitnutia a zvýši sa množstvo nasadených kvetov. Ak rastlina nekvitne, príčinou býva málo svetla, alebo nedostatočná výživa.

Hnojenie
Pre bohaté kvitnutie potrebuje pravidelný prísun živín, preto jej treba raz týždenne pridávať do zálievky hnojivo pre balkónové kvetiny, s vyšším obsahom fosforu a draslíka. V zime sa výživa nepodáva.

Choroby a škodcovia
Rastlina je náchylná na hubovité ochorenia. Ak sa jej zmáčajú alebo postrekujú listy, vytvoria sa na nich škvrny. Zničené časti rastliny bezodkladne odstráňte. Pri nevyváženej výžive môže trpieť chlorózou listov.

V chladnom prostredí jej opadávajú listy.


Parková výsadba z netýkaviek v Chiang Mai, Thajsko:

Pestovateľské tipy a starostlivosť

Ak rastlina rastie nepravidelne a chcete ju tvarovať, netreba sa báť ju zostrihnúť. Odrezky môžete dať zakoreniť. Záhradné nožnice nájdete tu.

Netýkavku si môžete prezimovať, ak jej dokážete poskytnúť svetlé miesto a teplotu od 10 do 17°C. Vhodné umiestnenie je na studenej svetlej chodbe alebo na verande. Po prezimovaní na jar ju treba zostrihať, vyženie nové listy.

Pri nízkych teplotách jej budú opadávať listy a nebude kvitnúť.

Nekvitne ani pri vysokých teplotách, väčšinou rýchlo vysychá.

Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami

Netýkavka je výborná nenáročná balkónová kvetina. Keďže potrebuje veľa vody, ideálne je pestovať ju v samozavlažovacích nádobách. Pekné kvetináče môžete nájsť napríklad tu. Často sa pestuje samostatne, ale môže byť vysadená aj v spoločnosti rastlín s rovnakými nárokmi na slnko a vlahu. Vhodné sú begónie, brečtan, hortenzie, lobelky.

Príbuzné druhy

Netýkavka sultánska, alebo turecká (Impatiens walleriana) dorastá do výšky 20 až 40 cm. Jej dužinaté stonky sú červenkasto pásikované, listy sú vajcovité, svetlejšie zelené. Kvitne od konca jari do začiatku jesene bielymi, červenými, lososovými, ružovými či fialovými kvetmi. Znesie trochu viac slnka.

Jeden komentár k “Netýkavka

  • 30. apríla 2023 at 10:22
    Permalink

    ano netykavka je krasny kvietok, presne ste popisali starostlivosť o nu. nepremokryt, ale nepresušiť, potom kvitne fakticky stale. doporučujem si kvietok kupit. určite vas poteši.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *