Netýkavka

Netýkavka New Guinea hybrid (New Guinea Impatiens, Impatiens hawkeri), (Balsaminaceae – netýkavkovité), cz: Netýkavka, balzamínka, Ančička

Netýkavka New Guinea hybrid

Charakteristika

Netýkavka sa u nás pestuje ako letnička, pretože nie je mrazuvzdorná. V tropických a subtropických oblastiach Ázie a Afriky rastie ako trvalka v tvare vždyzeleného polokra. Zahŕňa medzi seba stovky druhov, u nás sú často pestované hybridy New Guinea.

Rastlina má dužinatú, v uzlinách zhrubnutú stonku a v týchto uzlinách zvykne vytvárať korienky. Listy sú oválno kopijovité, mierne zúbkované a v spodných častiach stonky skoro opadávajú. Mávajú tmavozelenú alebo bronzovozelenú farbu a sú aj panašované odrody. V pazuchách listov sa tvoria kvety na stopkách buď jednotlivo, alebo v riedkych súkvetiach. Kvety sú výrazné, dosahujú veľkosť 5 cm a sú ploché, ostrohovité. Majú rôzne výrazné žiarivé farby a môžu byť na nich biele škvrnky. Rastliny vo vhodných podmienkach rýchlo rastú a mohutnejú.

Rozmnožovanie

Netýkavka dostala pomenovanie podľa spôsobu rozmnožovania. Semienka má uložené v tobolkách. Pri dotyku zrelá tobolka praskne a vymrští semienka do okolia.

Pri predpestovávaní rastlín vysievame semená v apríli za okno, do skleníka, alebo pareniska. Vzídu rýchlo, ale do výsadby ich presádzame až po pominutí rizika mrazov, pretože sú na mráz veľmi citlivé. Ak rozmýšľate nad pareniskom alebo fóliovníkom, pozrieť aj kúpiť si ich môžete tu.

Okrem množenia semenami sa netýkavka ľahko rozmnoží aj odrezkami, získanými zrezaním rastliny. Rýchlo zakorenia vo vode alebo priamo v substráte. Nové rastliny krajšie kvitnú aj vyzerajú lepšie.

Netýkavka New Guinea hybrid

Ako pestovať netýkavku

Umiestnenie
Má rada mierne svetlé alebo polotienisté stanovište, neznáša horúce slnečné miesta. Pri pestovaní v nádobách je ideálne umiestniť ju na balkón orientovaný na východ alebo sever s ochranou pred vetrom.

Zemina
Pestuje sa v priepustnej, humóznej, výživnej zemine s neutrálnym pH.

Zálievka
Netýkavka vyžaduje stále vlhký substrát, preto ju výdatne zalievame. Neznáša vyschnutie zeminy, ihneď začne vädnúť. Vtedy ju treba rýchlo zaliať. V čase nižších teplôt a v zime zálievku obmedzíme. Obzvlášť v zime je na premokrenie substrátu veľmi citlivá.

Rastlina potrebuje v teple aj vyššiu vlhkosť vzduchu, ak je pestovaná v črepníku, vhodné je dať jej do misky zvlhčovacie kamienky a vodu.

Kvitnutie
Kvitne od mája do októbra. Mladým rastlinkám sa odstraňujú púčiky, predĺži sa tým obdobie kvitnutia a zvýši sa množstvo kvetov. Ak rastlina nekvitne, príčinou býva málo svetla, alebo nedostatočná výživa.

Hnojenie
Netýkavka potrebuje pre bohaté kvitnutie pravidelný prísun živín, preto jej treba raz týždenne pridávať do zálievky hnojivo pre balkónové kvetiny, s vyšším obsahom fosforu a draslíka. Vhodné hnojivo nájdete tu. V zime nehnojíme.

Choroby a škodcovia
Rastlina je náchylná na hubovité ochorenia, ak sa jej zmáčajú alebo postrekujú listy. Vytvoria sa na nich škvrny. Zničené časti rastliny bezodkladne odstráňte. Pri nevyváženej výžive môže trpieť chlorózou listov.

V chladnom prostredí môžu rastline opadávať listy.

Parková výsadba z netýkaviek v Chiang Mai, Thajsko:

Strihanie

Ak rastlina rastie nepravidelne a chcete ju tvarovať, netreba sa báť ju zostrihnúť. Odrezky môžete dať zakoreniť. Vhodné záhradné nožnice nájdete tu.

Pestovateľské tipy a starostlivosť

Netýkavku si môžete prezimovať, ak jej dokážete poskytnúť svetlé miesto a teplotu od 10 do 17°C. Vhodné umiestnenie je na studenej chodbe alebo na verande. Po prezimovaní na jar ju treba zostrihať, vyženie nové listy.

Pri nízkych teplotách jej budú opadávať listy a nebude kvitnúť.

Nekvitne ani pri vysokých teplotách, väčšinou rýchlo vysychá.

Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami

Netýkavka je výborná balkónová kvetina, nenáročná na svetlo. Keďže potrebuje veľa vody, ideálne je pestovať ju v samozavlažovacích nádobách. Pekné kvetináče na výsadbu netýkaviek môžete nájsť napríklad tu. Často sa pestuje samostatne, ale môže byť vysadená aj v spoločnosti rastlín s rovnakými nárokmi na slnko a vlahu. Vhodné sú begónie, brečtan, hortenzie, lobelky.

Príbuzné druhy

Netýkavka sultánska, alebo turecká (Impatiens walleriana) dorastá do výšky 20 až 40 cm. Jej dužinaté stonky sú červenkasto pásikované, listy sú vajcovité, svetlejšie zelené. Kvitne od konca jari do začiatku jesene bielymi, červenými, lososovými, ružovými či fialovými kvetmi. Znesie trochu viac slnka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.