Akant mäkký

Akant mäkký, (Acanthus mollis), (Acanthaceae – akantovité), cz: Paznehtník měkký, en: Bear’s breeches, Sea dock, Bear’s foot plant, Sea holly, Gator plant

Charakteristika

Akant mäkký je trsovitá trváca bylina s hľuzovitými koreňmi. Vytvára bazálnu ružicu lesklých tmavo zelených listov a tie bývajú laločnaté alebo delené a dosahujú dĺžku okolo 70 cm a šírku do 30 cm. Sú stopkaté, pričom stopka je dlhá okolo 25 cm. Zaujímavosťou je, že listy akantu sa stali hlavným motívom zdobenia hlavíc korintských stĺpov, ktoré boli populárne v 4. storočí pred n.l.

Kvety sa tvoria v klasovitom súkvetí na pevnej, vysokej stonke vyrastajúcej z listovej ružice. Výrazné kvety sú tvorené 2 – pyským fialovým kalichom a bielou alebo bledoružovou rúrkovitou korunou s purpurovým žilkovaním. Horný pysk kalicha je zväčšený, je tzv. prilbovitý a presahuje korunu kvetu. Plod je guľatá tobolka s ostro špicatým zakončením, ktorá obsahuje 1 – 2 semená.

Kvety akanta sú opeľované iba včelami alebo čmeliakmi dostatočne veľkými na to, aby si vynútili cestu medzi horným a dolným pyskom kalicha a dostali sa tak k nektáru na spodku rúrkovitého kvetu.

Výskyt

Akant mäkký pochádza z východného a stredného Stredomoria. Domestikovaný bol vo veľkej časti západnej Európy a niektorých oblastiach Ameriky, Austrálie a Nového Zélandu, kde sa správa invázne.

Obľubuje stanovištia na lesných lemoch, prípadne lesných svetlinách a prerastá aj na lúky za predpokladu, že sú vlhké a slnečné alebo aspoň polotienisté. Vyskytuje sa na miestach do nadmorskej výšky 700 m n m. Tým, že sa pestuje aj v záhradách, prerastá do okolia ľudských sídiel, a vyrastá tiež pozdĺž ciest, na rumoviskách, úhoroch a skládkach. Záhradné doplnky aj všeličo iné nájdete tu.

Rozmnožovanie

Najlepšie si ho rozmnožíte delením hľúz a koreňových odrezkov odobratých skoro na jar alebo delením trsov ideálne na jar alebo aj na jeseň. Nové rastliny získate aj výsevom semien. V záhrade sa udomácňuje pomaly, hlavne ak ho pestujete zo semien, ale keď sa usadí, stáva sa jeho likvidácia priam obtiažna. Je to tak preto, že aj z malých častí koreňov, ktoré by po ňom zostali, môžu vyklíčiť nové rastliny. Ako už bolo spomenuté, v ideálnych podmienkach sa rastlina môže správať invázne. Nežiadúce šírenie môžete obmedziť koreňovými bariérami. Rastliny sa vo všeobecnosti menej šíria v severných častiach svojho pestovateľského rozsahu.

Ako pestovať akant

Umiestnenie
Obľubuje slnečné alebo polotienisté stanovištia. V priveľkom tieni rastlina nebude dobre kvitnúť. Neskoré jarné mrazy môžu tiež narušiť alebo úplne eliminovať kvitnutie počas roka.

Zemina
Ideálne sú hlboké, na živiny bohaté a dobre priepustné pôdy.

Zálievka
Rastline vyhovuje stredne vlhká pôda, ktorá však musí byť priepustná. Nemá rada podmáčanú pôdu. Podľa toho jej prispôsobte zálievku.

Hnojenie
Výdatné prihnojenie počas jesene podporí krásu listov v budúcom roku.

Kvitnutie
Kvitne od mája do júla.

Choroby a škodcovia
Rastlina je náchylná na múčnatku. Zvyknú ju s chuťou napádať slimáky a slizniaci, ktorí môžu napáchať značné škody, ak sa vymknú kontrole. Pasce na slimáky aj plašiče škodcov nájdete tu.

Ďalšie odporúčania

Akant vytvára veľké a majestátne zoskupenia, ktoré vyzerajú pekné veľmi dlho. Po odkvitnutí odstraňujte odkvitnuté stonky. V chladných oblastiach by mali byť listy rastlín ponechané na mieste cez zimu, ale skoro na jar ich odstráňte, keď sa začnú objavovať nové listy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *