Hortenzia kalinolistá

Hortenzia kalinolistá alebo veľkolistá, (Hydrangea macrophylla, Hydrangea hortensis), (Hydrangeaceae – hortenziovité)

Hortenzia kalinolistá – Hydrangea macrophylla

Charakteristika

Hortenzia kalinolistá je opadavý, mrazuvzdorný, okrasný ker so vzpriamenými a pevnými stonkami. Listy má lesklé, veľké, vajcovité až okrúhlovajcovité, na koncoch špicaté a po okrajoch zúbkované. Vytvára kopulovité až guľovité súkvetia zložené z množstva malých, nenápadných kvetov, ktoré sú obklopené nádhernými, korunovitými kalichmi. Kvietky sú sterilné pri všetkých kultivaroch. Plodom je tobolka. V našich podmienkach dorastá do výšky maximálne 1,5 m. V krajine svojho pôvodu (v Japonsku) dokáže dorásť až do výšky 4 m.

Farba kvetov

Prirodzená farba hortenzií je biela, ružová a ružovočervená. Použitím hnojiva obsahujúceho síran hlinitý sa dosiahuje sfarbenie ružových a červených odrôd na modro. Nie u všetkých odrôd sa farba mení úspešne, niektoré ružové prechádzajú do bledo fialovej. Na jeseň sa kvety sfarbujú do zelena a nižšie teploty na nich vytvoria staroružové zafarbenie.

Rozmnožovanie

Hortenzie rozmnožujeme koncom leta odrezkami alebo delením starších rastlín.

Na rozmnožovanie vyberáme zdravý a vyzretý nekvitnúci výhonok z najviac osvetlenej časti kra. Ideálna dĺžka je 10 -15 cm. Odstrihneme ho tesne pod párom listov. Tieto listy na odrezku potom tiež odstránime. Mal by na ňom zostať aspoň jeden pár zdravých listov, tie zrežeme na polovicu, aby sme znížili odparovanie vody. Nakoniec ešte odstránime z odrezka rastový vrchol, celú mäkkú časť. Takto pripravený odrezok vložíme koncom do stimulátora zakoreňovania a zapichneme do zeme buď na tienisté miesto v záhrade, alebo do črepníka s rozmnožovacím substrátom. Dôkladne ho zalejeme. Substrát udržiavame stále mierne vlhký.

Pestovanie hortenzie kalinolistej

Umiestnenie
Hortenzie vysádzame do polotieňa na chránené stanovište, najlepšie na jar.
Nevyhovuje im ostré slnko, mohlo by spáliť ich kvety a listy a nevyhovuje im ani prílišné zatienenie, ktoré by spôsobilo slabé kvitnutie.

Výsadba
Hortenzie nevysádzame príliš hlboko do zeme. Koreňový bal zasypeme substrátom na hortenzie, nikdy nie pôvodnou zeminou z výkopu. Substrát utlačíme a zalejeme ku koreňom.
Neodporúča sa rozoberať koreňový bal vysádzanej dreviny, šanca na jej prijatie by bola veľmi nízka.

Zemina
Hortenzie majú veľké nároky na pôdu. Darí sa im len vo výživnej a humóznej pôde bez vápnika. Treba použiť substrát na hortenzie, alebo si ho namiešať zo záhradníckeho substrátu, rašeliny a piesku. Ideálny je pre ne humózny, kyslejší substrát s pH najviac 5,5.
Nedarí sa im v podmáčanej, piesočnatej, vápenatej či kamenistej pôde.

Starším rastlinám sa odporúča každoročne začiatkom leta dosypať ku koreňom vrstvu čistej rašeliny, prípadne substrát na rododendrony. Rovnako vhodné je nastielanie drvenej kôry okolo rastliny v hrúbke minimálne 5 cm. Kôra pomôže zadržať v pôde vlahu, zabrzdí rast burín a podporí rozvoj užitočných mikroorganizmov.

Zálievka
Počas slnečných dní treba hortenziu pravidelne zavlažovať. Vyžaduje vlhkú pôdu, ktorá nesmie nikdy úplne vyschnúť. Vhodná je odstáta alebo dažďová voda, nie voda z vodovodu. Ideálne je, ak hortenzie rastú na prirodzene vlhkom mieste. Pozor však na premočenie, mohli by jej uhnívať korene.

Počas vegetačného obdobia je vhodné dopriať rastline výživu, vhodné sú hnojivá na kyslomilné dreviny.

Kvitnutie
Hortenzie kvitnú v lete (jún, júl, august, september).

Choroby

V zásaditých pôdach trpia hortenzie chlorózou, čo sa prejavuje žltnutím alebo blednutím listov. Aj zalievanie tvrdou, vápenatou vodou z vodovodu je príčinou chlorózy listov a nedostatočného rastu. Nadbytok vápnika v pôde spôsobuje, že nedokážu príjmať železo.
Najrýchlejšia pomoc v prípade chlorózy listov je niekoľkokrát aplikovať na listy hnojivo s obsahom železa alebo zelenú skalicu. Na zníženie PH zeminy použijeme síran amónny.

Medzi ďalšie príčiny žltnutia listov hortenzií patrí nadmerná zálievka a premokrenie pôdy, vysoký obsah solí v pôde, prehnojenie fosforom, čerstvá, nevyzretá pôda alebo dlhodobo chladné počasie.

Za daždivého počasia môže byť hortenzia napadnutá hubovitou chorobou Botrytis cinerea, inak zvanou aj pleseň sivá. Vytvára guľaté, nepravidelné, hnedé škvrny, ktorých okraje sú tmavohnedé až čierne. Napáda hlavne mladé výhonky, ale býva aj na listoch a kvetoch. Prezimováva na napadnutých pletivách, treba proti nej zakročiť hneď ako ju spozorujeme. Napadnuté časti musíme bezpodmienečne odstrániť a ostatné časti ošetriť fungicídnym prípravkom. Plesni sivej predchádzame vhodným umiestnením rastliny a neprehnojovaním dusíkom.

Hortenzia kalinolistá

Zazimovanie

Hortenzie sú odolné voči mrazom a v našich podmienkach dokážu prezimovať. Pomôcť im môžeme nástielkou z listov alebo čečiny.

Pokiaľ je rastlina v kvetináči, vhodná teplota na prezimovanie je v rozpätí 5 – 10°C. Občas ju treba zalievať vodou, aby nevyschla. Ak sa kvetináč nedá preniesť, zvykne sa obaliť jutovinou alebo iným materiálom chrániacim pred zimou.

Hortenzia kalinolistá

Strihanie hortenzie kalinolistej

Hortenzia kalinolistá zakladá kvetné puky už na jeseň. Kvitne na staršom, dvojročnom dreve. Na jar, ideálne v marci, odstraňujeme len suché súkvetia po prvý zdravý pár pukov. Ak by bola drevina ostrihaná hlbšie, už by v aktuálnom roku nekvitla. Samozrejme odstránime všetky choré, suché a poškodené časti.
Približne raz za 3-4 roky robíme v tomto období tzv. zmladenie rastliny, čiže vystriháme z kríka aj najstaršie, obvykle najsilnejšie výhonky. Záhradné nožnice nájdete tu.

Pestovateľské tipy

Hortenzie sa zvyknú pestovať spoločne s papraďami, pivonkami, georgínami, rododendronmi a rôznymi vždyzelenými kríkmi, ktoré vytvárajú polotieň. Vhodná spoločnosť sú aj hosty či plazivé zvončeky. Krásne vyniknú ako solitér na udržiavanom trávniku, resp. vo vysokom črepníku. Zaujímavé kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.

Do črepníka sa zvykne vysádzať viacero rastliniek pre dosiahnutie kompaktného tvaru.
Ak už je krík veľký a bohato zakvitnutý, môžeme ho podoprieť a jemne zviazať, aby sme sa vyhli riziku zlomenia.

Príbuzné druhy

Hortenzia metlinatá (Hydrangea paniculata) je celkovo odolnejšia, ľahšie znesie mráz, dočasné sucho aj slnečné stanovište. Kvitne na novom, tohtoročnom dreve, preto ju treba na jar hlboko zrezať. Kvitne od augusta do októbra.

Jeden komentár k “Hortenzia kalinolistá

  • 31. júla 2022 at 16:24
    Permalink

    je pravda že izbova hortenzia vysadena do voťnej pôdy kvitnuť nebude

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *