Hortenzia pílovitá

Hortenzia pílovitá, (Hydrangea serrata), (Hydrangeaceae – hortenziovité), en: Mountain hydrangea, Tea of heaven

Charakteristika

Hortenzia pílovitá je opadavý, mrazuvzdorný, okrasný ker, pochádzajúci z horských oblastí Kórey a Japonska. V nomenklatúre tejto hortenzie nepanuje medzi odborníkmi zhoda. Niektorí botanici ju označujú za samostatný druh, iní ju považujú za poddruh Hortenzie kalinolistej – (Hydrangea macrophylla var. thunbergii).

Hydrangea pílovitá je vzhľadom podobná hortenzii kalinolistej, jej vzrast je však menší a kompaktnejší a má aj menšie kvety a listy. Je naviac aj odolnejšia. Má jednoduché lesklé protistojné tmavozelené pílkovité listy vajcovitého tvaru na koncoch zašpicatené. Rastú na stopkách a na zimu opadávajú. Dlhokvitnúce kvety sa tvoria v kopulovitých až guľovitých súkvetiach. V strede súkvetia sa nachádzajú malé fertilné obojpohlavné kvietky a po obvode sú nápadné sterilné kvety veľké 2 – 3 cm. Kvety kvitnú v modrých alebo ružových farbách. Plodom je tobolka. Krík dosahuje veľkosť do 120 cm. V záhradách sa pestuje v mnohých kultivaroch.

Rozmnožovanie

Rozmnožíte si ju semenami alebo stonkovými odrezkami. Semená sa vysievajú na povrch zeminy na jar a výsev sa umiestňuje do skleníka. Odrezky z mäkkého dreva sa odoberajú a nechávajú zakoreniť počas leta a odrezky z tvrdého dreva počas jesene a zimy.

Ideálna dĺžka odrezku je 10 -15 cm. Odstrihnite ho tesne pod párom listov. Tieto listy potom odstráňte, rovnako aj rastový vrchol. Na odrezku by mal ostať jeden pár zdravých listov. Takto pripravený odrezok ošetrite stimulátorom zakoreňovania a zapichnite do nádoby s rozmnožovacím substrátom. Dôkladne zalejte. Substrát udržujte stále mierne vlhký. Všetko, čo vám chýba v záhrade, nájdete tu.

Ako pestovať hortenziu pílovitú

Umiestnenie
Ideálne stanovište je v polotieni. Plné slnko toleruje len vtedy, ak sa pestuje na stále vlhkých pôdach. Je pomerne odolná aj voči vetru.

Zemina
Najlepšie sa jej darí v bohatej, stredne vlhkej, dobre priepustnej pôde. pH pôdy má vplyv na farbu kvetov rovnakým spôsobom ako v prípade hortenzie kalinolistej – vo vysoko kyslých pôdach sú kvety modré a v mierne kyslých až mierne zásaditých pôdach sú fialové až ružové.

Zálievka
Vyžaduje vlhkú pôdu, ktorá nesmie nikdy úplne vyschnúť. Vhodná je odstáta alebo dažďová voda, nie voda z vodovodu. Ideálne je, ak hortenzie rastú na prirodzene vlhkom mieste. Pozor však na premočenie, mohli by jej zahnívať korene. Na pravidelnú zálievku nezabúdajte pri rastlinách pestovaných v nádobách.

Kvitnutie
Kvitne v lete na starom dreve. (jún, júl, august, september).

Zazimovanie

Hortenzia pílovitá je odolná voči mrazom do -25°C a v našich podmienkach dokáže prezimovať. Odporúča sa však ochraňovať ju pred zimou nástielkou z listov a čečiny. V silných zimách môže rastlina stratiť značné množstvo kvetných pukov, čo bude mať neblahý vplyv na kvitnutie v nasledujúcej sezóne. Neskoré mrazy tiež spôsobujú umrznutie mladých výhonkov.

Pokiaľ rastlinu pestujete v kvetináči, vhodná teplota na prezimovanie je v rozpätí 5 – 10°C. Občas ju aj v zime mierne zalejte vodou, aby nevyschla. Ak sa kvetináč nedá preniesť do chránených priestorov, zvykne sa obaliť jutovinou alebo iným materiálom chrániacim pred zimou.

Strihanie

Keďže kvety kvitnú na starom dreve, strihajte ju len mierne a opatrne. Po odkvitnutí môžete zrezať kvitnúce stonky po prvý pár zdravých pukov. Slabé, suché alebo zimou poškodené stonky môžete zrezať skoro na jar. Záhradné nožnice nájdete tu.

Zaujímavosť

Z listov hortenzie pílovitej sa získava prírodné sladidlo fylodulcín, ktoré je mnohonásobne (400 – 600x) sladšie ako cukor. Z listov sa vyrába japonský čajový nápoj Amacha. Amacha v preklade znamená sladký čaj a pije sa len pri slávnostných príležitostiach, ako je napríklad oslava narodenia Budhu. Listy sa zbierajú tesne pred rozkvitnutím rastliny a pred spracovaním sú extrémne horké. Ich spracovanie spočíva v ručnom valcovaní, následnom fermentovaní a sušení. Práve počas procesu fermentácie vzniká intenzívna sladkosť, pretože chemikália, ktorá spôsobuje počiatočnú horkosť v listoch, sa mení na fylodulcín. Vzhľadom na vysokú sladkosť, vylúhovať potom stačí len malé množstvo lístkov na liter vody.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *