Mandevila

Mandevila, Dipladenia, (Mandevilla), (Apocynaceae – zimozeleňovité)

Charakteristika

Mandevila je rod rastlín pochádzajúci z tropických oblastí Strednej a Južnej Ameriky a zahŕňa medzi seba asi 120 druhov, medzi ktorými sa nájdu liany, byliny aj kríky. U nás sa pestujú ako izbové rastliny jej rôzne hybridy, častokrát ponúkané v predajniach pod starším názvom Dipladenia. Ak im je to umožnené, dorásť môžu aj do 3 m dĺžky. Rastlina rastie ako popínavá liana, prípadne ju môžete formovať do kríčkovitej podoby. Má jednoduché kožovité lesklé protistojné listy na stopkách. Majú oválny tvar, na báze sú klinovité, na koncoch zašpicatené. Kvety sú lievikovité a bývajú červenej, ružovej, purpurovej, žltej, bielej alebo oranžovej farby s inak sfarbeným ústím. Vyvíjajú sa zo špirálovito zavinutých púčikov. Rastlina je jedovatá, pri poranení vylučuje biely jedovatý latex.

Mandevila, Dipladenia

Rozmnožovanie

Množenie mandevily nie je jednoduché. Množí sa na jar prostredníctvom mäkkých stonkových odrezkov dlhých cca 8 cm. Po odrezaní ich umiestnite na chvíľu do pohára s vlažnou vodou, aby sa vyplavil mliečny latex a následne ich ošetrite stimulátorom zakorenenia. Odrezky potom zapichnite do substrátu určeného na množenie a polejte. Zakoreneniu pomáha spodné teplo a vyššia vzdušná vlhkosť, preto ich môžete prikryť sklom alebo fóliou. Nezabúdajte ich pravidelne vetrať a udržiavať primeranú vlhkosť substrátu.

Ako pestovať mandevilu

Umiestnenie
Vyžaduje umiestnenie na svetlom stanovišti no nie na priamom slnku. Minimálna zimná teplota je 13°C.

Zemina
Pôdna zmes by mala byť tvorená rovnakou časťou hliny a rašeliny spolu s drenážnou zložkou ako je perlit alebo hrubý piesok.

Zálievka
V lete je nevyhnutná výdatná zálievka aj vysoká vlhkosť vzduchu. Medzi zálievkami však nechajte povrch zeminy vyschnúť. V čase vegetačného pokoja zalievajte miernejšie.

Vlhkosť vzduchu
Vyžaduje vyššiu vzdušnú vlhkosť. Sprejujte jej pravidelne listy mäkkou vodou. Kvetináč tiež môžete postaviť do blízkosti vodného difuzéra, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu.

Kvitnutie
Kvitne v lete.

Hnojenie
Na jar a v lete pridajte každých 14 dní do vody hnojivo s vyšším obsahom draslíka. V zime sa výživa nepodáva.

Mandevila, Dipladenia

Zazimovanie

Mandevilu si môžete pestovať ako izbovú rastlinu celoročne, no veľmi jej prospieva aj letnenie, čiže umiestnenie na vhodné miesto v záhrade alebo na balkóne. Keďže ide o tropickú trvalú rastlinu, na zimu ju treba premiestniť na chránené svetlé miesto s teplotou minimálne 13°C. Pred tým môžete rastlinu zostrihnúť, aby sa vám s ňou lepšie manipulovalo a nezaberala príliš veľa miesta. Obmedzte jej postupne zálievku, aby mohla prejsť do vegetačného pokoja. Pokiaľ bude zhadzovať listy, treba ju poliať, no nenechajte ju stáť vo vode, korene sú v chlade náchylné na zahnívanie. Opadávania listov sa netreba báť, na jar opäť obraší. Na jar sa tiež odporúča ju ostrihať, rez znáša dobre, len dávajte pozor na jedovatý latex, ktorý bude pri tom roniť.

Ďalšie pestovateľské tipy

Mandevile sa dobre darí vo veľkom kvetináči. Pokiaľ ju pestujete v malom kvetináči, pravdepodobne vám dlho nevydrží. Kvetináče a všeličo iné si vyberiete tu. Strihanie rastliny sa odporúča aj po odkvitnutí, aby ste ju zahustili, a aby v nasledujúcom období vytvorila nové výhonky, ktoré zakvitnú. Každoročne na jar ju presádzajte, keď dosiahne maximálny rozmer nádoby, vymieňajte jej aspoň vrchnú vrstvu zeminy. Ak rastline poskytnete oporu, bude okolo nej rásť nahor, spočiatku ju možno budete musieť prichytiť špagátom alebo drôtikom. Ak nemá oporu, môže rásť prevísajúc cez nádobu. Oporu pre rastliny nájdete tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *