Krivec žltý

Krivec žltý, (Gagea lutea), (Liliaceae – ľaliovité), cz: Křivatec žlutý, en: Yellow star-of-Bethlehem

Charakteristika

Krivec žltý je trváca mrazuvzdorná bylina s malou guľovito vajcovitou podzemnou cibuľou. Z cibule vyrastá jeden dlhý úzky občas žliabkovitý široko čiarkovitý list na konci zahrotený a kapucňovitý. Vedľa listu vyrastá 15 – 25 cm vysoká stonka s dvomi menšími listami kopijovitého tvaru. Hviezdicovité nevoňavé kvety vyrastajú z pazúch listom podobných menších podporných listeňov a vytvárajú riedky, 1- 10 kvetý vrcholový okolík. Každý kvet sa skladá zo šiestich podlhovastých okvetných lístkov, ktoré sú z vnútornej strany žlté a z vonkajšej zelenkasté. Tyčinky uprostred dorastajú do polovice dĺžky okvetných lístkov. Plod je trojhranná blanitá tobolka.

Výskyt

Krivec žltý je rozšírený vo veľkej časti Európy a Ázie, na východ po Kaukaz a Sibír. Rastie zvyčajne vo vlhkých lužných lesoch, v krovinách na vápenatom podloží i na brehoch potokov a na vlhkejších a podmáčaných lúkach od nížin do horského stupňa.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa hlavne semenami, prípadne aj vegetatívne. Jeho semená majú olejovitý výrastok. Ten priťahuje mravce, ktoré tento výrastok požierajú a prenášajú si semená aj do mraveniska, kde nimi kŕmia larvy. Takto sa rastlina rozširuje do okolia. Mravce rovnakým spôsobom napomáhajú rozširovať aj semienka iných rastlín, napríklad snežienky, chochlačky, pečeňovníka, scily alebo prvosienky.

Ako pestovať krivec

Umiestnenie
Vyhovuje mu slnko aj polotieň a chladnejšie podmienky, ktoré obľubujú všetky jarné byliny.

Zemina
Vhodná zemina je humózna, čerstvá a kyprá a na jar dostatočne vlhká. Pomôcky a všeličo do vašej záhrady si vyberiete tu.

Zálievka
Rastlina má vyššie nároky na vlhkosť. Vlahu potrebuje v období rastu a kvitnutia, keď sa v lete zatiahne pod zem, sucho jej už nevadí. V čase, keď kvitne, čo je skoro na jar, býva zvyčajne pôda dostatočne obohatená vlahou.

Kvitnutie
Kvitne od marca do mája. Kvety sa pri zamračenom a nepriaznivom počasí, alebo po odtrhnutí rýchlo zatvárajú a stávajú sa takmer neviditeľnými.

Krivec žltý, (Gagea lutea)

Využitie

Krivec sa uplatní ako podrast stromov a kríkov v túlavom tieni, vhodný je aj do skaliek čo trvalkových výsadieb, po odkvitnutí nevyžaduje žiadnu starostlivosť. Môžete ho vysadiť aj do trávnika alebo kvetinovej lúky, takéto miesto by si vybrala rastlina aj sama. Niekedy sa stáva, že sa v trávniku či v záhone objaví aj neželane.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *