Hyacint východný

Hyacint východný, (Hyacinthus orientalis), (Hyacinthaceae – hyacintovité?)

Charakteristika

Hyacint patrí medzi obľúbené voňavé jarné cibuľoviny. Jeho cibuľky sú okrúhleho tvaru a sú obalené tenkou šupkou, ktorá je buď biela (pri žltých a bielych odrodách) alebo fialová (pri ostatných farbách). Ich veľkosť je v priemere okolo 8 cm. Z cibuľky na jar vyrastajú dlhé remeňovité príjemne zelené listy a mäsitý stvol (bezlistá stonka) s valcovitým okolíkom nesúcim niekoľko desiatok voňajúcich kvietkov. Kvietky sú voskovité a majú rúrkovito -zvončekovitý tvar. Farba kvetov býva biela, žltá, oranžová a pestujú sa tiež odrody v mnohých odtieňoch ružovej, modrej a fialovej. Jednotlivé kvietky sú veľké asi 1 cm, strapce kvetov dosahujú veľkosť až 20 cm a celá rastlina dorastá do výšky 25 -30 cm.

Pre vytvorenie príjemnej jarnej atmosféry si spolu s hyacintami vysaďte aj iné na jar kvitnúce kvietky, ako sú napríklad modrice, tulipány alebo sedmokrásky. Jarnú výzdobu ešte môžete doplniť veľkonočnými dekoráciami, ktoré nájdete tu.

Rozmnožovanie

Hyacinty sa rozmnožujú vegetatívne – delením cibúľ, materská cibuľa vytvára dcérske prírastky. Po odkvitnutí treba odstrániť kvety a o rastlinu sa ďalej starať – zalievať ju v čase sucha až do doby, kým neodumrú listy. V tomto čase – v lete – dochádza k deleniu a vyzrievaniu cibúľ. Pri manipulácii s nimi sa odporúča používať rukavice, lebo cibuľky môžu spôsobiť podráždenie pokožky.

Rozmnožovať hyacinty môžeme aj rozrezávaním cibúľ na niekoľko dielov. Vhodný čas je v jeseni. Väčšie cibule sa môžu rozrezať až na 16 častí, menšie na 4-8. Je však nevyhnutné udržiavať pomôcky čisté. Aby sa zabránilo hnitiu, zvyknú sa cibule očistiť liehom a dieliky po narezaní sa ošetrujú vo fungicídnom roztoku.

Ako pestovať hyacinty

Umiestnenie 
Hyacintom vyhovuje slnečné, teplé stanovište, podobne ako všetkým cibuľovinám kvitnúcim na jar. (Tulipán, narcis).

Výsadba
Ich cibule sa vysádzajú na záhon v októbri. Pre nasadenie kvetov potrebujú prejsť obdobím chladu – dormáciou. Pre hyacinty má obdobie dormácie trvať aspoň 10 týždňov. Odporúča sa vysádzať ich do hĺbky 10 cm. (Hĺbka sa meria od spodku cibule po povrch pôdy). Cibuľky po výsadbe dobre zalejte. Sú mrazuvzdorné, ale zvyknú sa na zimu zakrývať čečinou, lebo bývajú citlivé na mráz (najviac zo všetkých cibuľovín).

Zemina
Vysaďte ich do humóznej, kyprej, dobre priepustnej pôdy, s neutrálnou hodnotou pH. Nevhodné je hnojiť ich organickým hnojivom, vystavili by ste ich riziku hubových chorôb. Na živiny bohatý a ťažký substrát spôsobí rast listov na úkor kvetov.

Kvitnutie
Hyacinty kvitnú v apríli a máji, v závislosti od odrody.

Zálievka
Bohatá zálievka je potrebná počas vegetácie aj počas zakoreňovania. Pozor však na trvalejšie premokrenie.

Škodcovia a poruchy rastu
Môže sa vyskytnúť botrytída – hubové ochorenie.
Ak sa vám vytvorilo na hyacinte slabé okvetie, ktoré nevyrástlo nad listy, býva to dôsledok toho, že cibuľky boli zazimované v príliš vysokej teplote, alebo v dobe tvorby okvetia neboli umiestené v úplnej tme.

Hyacinty, výsadba v Trnave

Pestovanie hyacintov v interiéri

Hyacinty patria medzi jarné cibuľoviny, ktoré sa najčastejšie zo všetkých zvyknú pestovať aj v interiéri. Väčšina na jar alebo v zime predávaných hyacintov je vypestovaná z cibúľ pripravených rýchlením. Znamená to, že prešli dormáciou (obdobím chladu) a tmou v umelo vytvorených podmienkach. Sú teda pripravené na kvitnutie a rast skôr, ako je ich bežná sezóna. Ak ich chcete pestovať v interiéri, zabezpečte im miesto, kde teplota neprekračuje 22°C. Vyššie teploty neprospievajú ani iným cibuľovinám. Po odkvitnutí cibuľku presaďte do záhrady.3 komentáre k “Hyacint východný

 • 4. apríla 2020 at 15:47
  Permalink

  Dobry den, chcela by som sa opytat – dostala som na narodeniny hyacint v crepniku (3 cibulky). Kvety uz odkvitli – mozem uz cibulku s listami presadit do zahrady alebo mam pockat kym odkvitnu aj listy, resp. cakat az do oktobra? Dakujem za odpoved.

  Reply
  • 4. apríla 2020 at 17:08
   Permalink

   Dobrý den, môžete kedykoľvek, vyberte to z črepníka aj so zeminou a celé to presaďte do záhrady. Mám skúsenosť, že sa zvyknú dobre ujať.

   Reply
 • 4. apríla 2020 at 15:51
  Permalink

  Dobry den, na narodeniny som dostala hyacint v crepniku (3 cibulky). Kvety uz odkvitli. Mozem ho uz presadit do zahrady alebo mam pockat kym odkvitnu aj listy, resp. cakat az do oktobra? Dakujem za odpoved.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *