Iskerník ázijský

Iskerník ázijský, (Ranunculus asiaticus) cz: Pryskyřník (Ranunculaceae – Iskerníkovité)

Iskerník ázijský, (Ranunculus asiaticus), (Ranunculaceae – Iskerníkovité)

Charakteristika

Iskerník je hľuzovitá rastlina skorého leta. Pod zemou vytvára koreňové hľuzy. Sú to zásobné orgány rastliny, ktoré vznikli premenou stonky alebo koreňa. Nemajú ochranné šupiny. Rastlina vytvára jemne rezané, striedavé listy petržlenovitého tvaru a kvety, ktoré v závislosti od kultivaru, bývajú pohárovito makovité alebo plnokveté pivonkovitého tvaru. Niekomu pripomínajú rozkvitajúce púčiky ruží. Kvety vyrastajú na pevných mäsitých stonkách a vytvárajú sa nad úrovňou listov. Typické farby sú biela, žltá, oranžová a červená, ale nájdu sa aj ružové, fialové či tmavo purpurové odrody. Plody sú nažky. Rastlina zvykne dorásť do výšky 40 cm.

Iskerník ázijský

Rozmnožovanie a výsev

Iskerník sa môže pestovať zo semena alebo z hľúz, ktoré boli na jeseň vybraté zo zeme a prezimované na vhodnom mieste.

Vysieva sa v júli alebo v auguste. Klíči na svetle (semienka sa neprikrývajú zeminou) a vyklíči za 2-3 týždne. Pred výsevom sa semienka na 10 dní zachladia (cca 2 – 5 °C). Po výseve je ideálna teplota 12 – 15°C a asi 70 – 75% vlhkosť vzduchu. Po pikírovaní a rozsadení do črepníkov treba rastlinky mierne zatienit. Aby sa iskerník pekne rozrástol, potrebuje mať okolo seba dostatok miesta.
Od výsevu k tvorbe prvých kvetov uplynie asi 7 mesiacov.

Býva náročné zabezpečiť rastline vhodné podmienky počas zimy, preto si pestovatelia často radšej zadovážia už hotové rastliny, ktoré sú v ponuke záhradníctiev od skorej jari.

Iskerník ázijský

Pestovanie iskerníkov

Umiestnenie a výsadba
Iskerníkom vyhovuje slnečné alebo polozatienené stanovište. Ich hľuzy sa vysádzajú na záhon v marci a apríli, do hĺbky cca 3 – 5 cm. Po výsadbe ich dobre zalejeme, alebo ich pred výsadbou namočíme na pár hodín do vody.

Zemina
Vyžadujú dobre priepustnú, drenážovanú a na živiny bohatú pôdu. Substrát by mal mať hodnotu pH 5,5 – 6,5.

Kvitnutie
Iskerník kvitne v máji a júni. Pre bohaté kvitnutie potrebuje veľa slnka. V tieni bude kvitnúť len slabo. Neprospieva mu ani sucho so slnečným úpalom.

Zálievka
Vhodná je stredná zálievka. Dôležité je zamedziť nadmernej a stálej vlhkosti substrátu. Po zakorenení môžeme rastlinám pridať hnojivo s vyšším obsahom dusíka a draslíka.

Škodcovia
Vo vlhkých, zle odvodnených pôdach sa zvykne šíriť koreňová hniloba. Zo škodcov sa môžu objaviť roztočce, vošky a strapky.

Iskerník ázijský

Starostlivosť o iskerníky po odkvitnutí

Rastlina, vrátane hľúz, nie je mrazuvzdorná, preto v zime vyžaduje ochranu. Po odkvitnutí treba iskerníkom odstrániť kvetné stopky, aby sa rastlina nevysilovala tvorbou semien. Keď aj listy zožltnú a zatiahnu, vyberáme hľuzy zo zeme, dôkladne ich očistíme a necháme uložené v suchu na tienistom mieste. V októbri ich môžeme vložiť do črepníka s čerstvým substrátom a nechať prezimovať na chránenom chladnom mieste bez mrazu. Prezimujú aj voľne uložené, potom ich vysádzame na jar, od konca februára do začiatku apríla.

S rastlinou radšej manipulujeme v rukaviciach, u citlivých ľudí by inak mohlo dôsť k začervenaniu kože.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.