Iskerník ázijský

Iskerník ázijský, (Ranunculus asiaticus), (Ranunculaceae – iskerníkovité), cz: Pryskyřník asijský, plnokvětý, en: Persian Buttercup

Charakteristika

Iskerník je rastlina skorého leta s podzemnými koreňovými hľuzami. Sú to zásobné orgány rastliny, ktoré vznikli premenou stonky alebo koreňa. Nemajú ochranné šupiny. Rastlina vytvára jemne rezané, striedavé listy pripomínajúce listy petržlenu. Kvety, v závislosti od kultivaru, bývajú pohárovito makovité alebo plnokveté, podobné pivonkám. Pripomínajú tiež rozkvitajúce púčiky ruží. Kvety vyrastajú na pevných mäsitých stonkách a tvoria sa nad úrovňou listov. Typické farby sú biela, žltá, oranžová a červená, ale nájdu sa aj ružové, fialové či tmavo purpurové odrody. Plody sú nažky. Rastlina zvykne dorásť do výšky 40 cm.

Iskerník ázijský

Rozmnožovanie a výsev

Iskerník sa môže pestovať zo semena alebo z hľúz, ktoré boli na jeseň vybraté zo zeme a prezimované na vhodnom mieste.

Vysieva sa v júli alebo v auguste. Klíči na svetle (semienka sa neprikrývajú zeminou) a vyklíči za 2-3 týždne. Pred výsevom sa semienka na 10 dní zachladia (cca 2 – 5 °C). Po výseve je ideálna teplota 12 – 15°C a asi 70 – 75% vlhkosť vzduchu. Po pikírovaní a rozsadení do črepníkov treba rastlinky mierne zatienit. Aby sa iskerník pekne rozrástol, potrebuje mať okolo seba dostatok miesta.
Od výsevu k tvorbe prvých kvetov uplynie asi 7 mesiacov. Pomôcky a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Býva náročné zabezpečiť rastline vhodné podmienky počas zimy, preto si pestovatelia často radšej zadovážia už hotové rastliny, ktoré sú v ponuke záhradníctiev od skorej jari.

Iskerník ázijský

Ako pestovať iskerník

Umiestnenie a výsadba
Rastline vyhovuje slnečné alebo polozatienené stanovište. Hľuzy sa vysádzajú na záhon v marci a apríli, do hĺbky cca 3 – 5 cm. Po výsadbe ich dobre zalejte, alebo ich pred výsadbou namočte na pár hodín do vody.

Zemina
Vyžaduje dobre priepustnú, drenážovanú a na živiny bohatú pôdu. Substrát by mal mať hodnotu pH 5,5 – 6,5.

Kvitnutie
Iskerník kvitne v máji a júni. Pre bohaté kvitnutie potrebuje veľa slnka. V tieni bude kvitnúť len slabo. Neprospieva mu ani sucho so slnečným úpalom.

Zálievka
Vhodná je stredná zálievka. Dôležité je zamedziť nadmernej a stálej vlhkosti substrátu.

Hnojenie
Po zakorenení môžeme rastlinám pridať hnojivo s vyšším obsahom dusíka a draslíka.

Škodcovia
Vo vlhkých, zle odvodnených pôdach sa zvykne šíriť koreňová hniloba. Zo škodcov sa môžu objaviť roztoče, vošky a strapky.

Iskerník ázijský

Starostlivosť po odkvitnutí

Rastlina, vrátane hľúz, nie je mrazuvzdorná, preto v zime vyžaduje ochranu. Po odkvitnutí treba iskerníkom odstrániť kvetné stopky, aby sa rastlina nevysilovala tvorbou semien. Keď aj listy zožltnú a zatiahnu, vyberte hľuzy zo zeme, dôkladne ich očistite a nechajte uložené v suchu na tienistom mieste. V októbri ich môžete vložiť do črepníka s čerstvým substrátom a nechať prezimovať na chránenom chladnom mieste bez mrazu. Prezimujú aj voľne uložené, s jarnou výsadbou môžete začať v období od konca februára do začiatku apríla (v parenisku alebo na inom chránenom mieste). Pekné kvetináče pre váš iskerník nájdete tu.

S rastlinou manipulujte v rukaviciach, u citlivých ľudí môže iskerník spôsobovať podráždenie a začervenanie pokožky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *