Narcis

Narcis (Narcissus), (Amaryllidaceae – amarylkovité)

Charakteristika

Narcis (spoločne so snežienkou) je tradične považovaný za posla jari. Je to cibuľovina s dlhými, kopijovitými listami príjemne zelenej farby. Existuje veľa odrôd, z ktorých mnohé sú vhodné na pestovanie v nádobách aj v interiéri. Typická farba kvetov narcisov je sírovožltá, ale pestujú sa aj v iných odtieňoch žltej, krémovej a bielej, prípadne ich dvojfarebnej kombinácii. V súčasnosti možno vidieť narcisy aj v oranžových, zelenkastých a ružových farbách. Rôzne odrody sa odlišujú veľkosťou rastliny a veľkosťou a tvarom kvetov. Kvety môžu vyrastať na stonke jednotlivo alebo aj viacero naraz. Podľa výšky vzrastu poznáme napríklad trpasličie formy, ktoré majú výšku cca do 15 cm. Vysoké odrody dorastajú do cca 50 cm.

Rozmnožovanie narcisov

Narcisy sa rozmnožujú vegetatívne – delením cibúľ, keď materská cibuľa vytvára dcérske prírastky.

Vysadená narcisová cibuľa vytvorí spravidla v druhom roku dva kvety a v treťom roku tri kvety a zároveň približne rovnaký počet nových cibúľ. Vo štvrtom roku sa vytvorí väčšie množstvo menších cibuliek, ktoré však nemajú silu vykvitnúť. Z tohoto dôvodu je vhodné po 3 až 5 rokoch narcisy rozsádzať. Cibule vyberáme zo zeme v prvej polovici júla, po tom, ako listy uvädnú a začnú schnúť. Postupujeme opatrne, aby sme ich nepoškodili.

Očistené zdravé cibule skladujeme do novej výsadby (koniec augusta, september) na vzdušnom, zatienenom a suchom mieste, pri teplote asi 20°C. Cibule si označíme menovkou.

Narcis

Pestovanie narcisov

Umiestnenie a výsadba
Narcis má rád slnečné a teplé stanovište, tak ako všetký cibuľoviny kvitnúce na jar. Cibule sa vysádzajú na záhon v septembri. Na zakorenenie potrebujú o trochu viac času a tepla ako iné jarné cibuľoviny. Cibule vysádzame do hĺbky 10 – 15 cm. Po výsadbe ich dobre zalejeme. Po zasadení potrebujú obdobie chladu a tmy minimálne počas 8 týždňov.
Na jednom stanovišti ich nechávame, kým bohato kvitnú, cca 4 roky.

Zemina
Darí sa im v priepustnej pôde, nevyhovuje im organické hnojivo v zemi. Ak musíte hnojiť, tak minerálnym hnojivom.

Kvitnutie
Narcis kvitne od marca do mája, v závislosti od odrody a podmienok prostredia.

Zálievka
Počas suchej jari ich možno zalievať, len pozor na premokrenie, to nemajú radi. V čase po odkvitnutí, keď dozrievajú cibuľky, im vyhovuje sucho.

Škodcovia
Na narcisoch škodí mucha – Cibuľovka narcisová (Lampetia equestris). K príznakom jej prítomnosti patrí mäkká cibuľa, v strede sa po prerezaní cibule pravdepodobne najde larva škodcu.
Fuzáriová hniloba (Fusarium oxysporum) je hubová choroba spôsobujúca zahnívanie koreňov a spodnej časti cibúľ.

Starostlivosť o narcisy po odkvitnutí

Po odkvitnutí treba narcisom odstrániť kvetné stopky, resp. semenníky, aby sa rastlina nevysilovala tvorbou semien, a aby energiu presunula na vyzrievanie cibúľ. Listy necháme nedotknuté ešte aspoň 6 týždňov po odkvitnutí, hoci nepôsobia úplne dekoratívne. Je to pre to, aby sa živiny z nich mohli zatiahnuť do cibule. Keď začnú listy žltnúť, vädnúť a schnúť v júni, znamená to, že zásobovanie cibúľ skončilo.

Celá rastlina, vrátene cibúľ je jedovatá, preto s narcismi pracujeme v rukaviciach a chránime pred nimi deti. Narcisy vylučujú zo stonky tekutinu, ktorá spôsobuje vädnutie ostatných rastlín vo váze. Pred aranžovaním ich preto treba nechať chvíľu zaschnúť na vzduchu.

Narcisy v spoločnosti hyacintov

Pestovateľské tipy

V čase keď narcisy kvitnú, sa ešte mnoho rastlín len začína preberať zo zimného spánku. Narcisy je vhodné vysadiť pod korunu opadavého stromu, alebo kríka. Vhodná je spoločnosť magnólie, alebo drieňa. Kým sa drevina zazelená, narcisy budú mať dostatok slnka pre svoj rast. Ich listy potom v pravý čas zakryjú vädnúce narcisy. Neskôr budú dreviny odoberať z pôdy vlahu, čo zabezpečí narcisom lepšie vyzrievanie cibúľ.

Medzi kvety, ktoré kvitnú v rovnakom čase ako narcisy a môžeme ich spolu kombinovať na záhone, patria nezábudky, prvosienky, čemerice, hyacinty. Po ich odkvitnutí by mali záhon zaplniť trvalky, napríklad pivonky.

Narcisy môžeme pestovať aj v nádobe, na tento účel je vhodné zadovážiť si čerstvé cibuľky z obchodu, lebo cibuľky zo záhrady väčšinou v nádobe nevykvitnú. Po odkvitnutí aj tieto cibuľky presadíme do záhrady. Vhodné sú cibuľky trpasličích odrôd, ku ktorým v kvetináči naaranžujeme prvosienky, sedmokrásky, sirôtky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.