Narcis

Narcis (Narcissus), (Amaryllidaceae – amarylkovité), en: Wild daffodil, Lent lily

Charakteristika

Narcis je trváca jarná okrasná cibuľová rastlina dosahujúca výšku 15 – 50 cm Z cibule vyrastajú na jar v pároch dlhé kopijovité listy príjemne zelenej farby a stonka nesúca kvet. Kvet má špecifický tvar, skladá sa z pakoruny, okolo ktorej sa rozprestiera šesť okvetných lupeňov. Pakoruna býva po okrajoch zvlnená a má miskovitý až rúrkovitý tvar, v niektorých druhoch alebo odrodách má aj inú farbu ako okvetné lístky. Celá kvetná hlávka býva nahnutá na bok, niekedy visí sklonená nadol. Typická farba kvetov je sírovožltá, ale narcisy sa pestujú aj v iných odtieňoch žltej, krémovej a bielej, prípadne ich dvojfarebnej kombinácii. V súčasnosti možno vidieť narcisy aj v oranžových, zelenkastých a ružových farbách. Rôzne druhy a odrody sa odlišujú okrem farby kvetov aj ich veľkosťou či tvarom a tiež celkovým vzrastom rastliny.

Kvitnúce narcisy sú symbolom prebúdzajúcej sa prírody po zime a preto sú neoddeliteľnou súčasťou jarnej a veľkonočnej výzdoby.

Medzi obľúbené druhy patria nasledovné:

Narcis žltý (Narcissus pseudonarcissus) je u nás najčastejšie pestovaným narcisom, kvety má žltej farby s tmavšie sfarbenou pakorunou.
Narcis biely (Narcissus poeticus) má biele okvetie a žltú miskovitú pakorunu s výrazným červenkastým okrajom. Jeho kvety výrazne voňajú.
Narcis tazetový (Narcissus tazetta) vytvára na jednej stonke 3 – 15 bielych voňavých kvetov. Má žltú pakorunku a biele okvetné lupene a môže dorásť až do výšky 80 cm. Pochádza zo Stredomoria.

Existuje veľa odrôd, z ktorých mnohé sú vhodné na pestovanie v nádobách aj v interiéri. Zaujímavé kvetináče nájdete tu.

Rozmnožovanie a presádzanie

Narcisy sa rozmnožujú vegetatívne – delením cibúľ, keď materská cibuľa vytvára dcérske prírastky, podobne ako tulipán. Vysadená narcisová cibuľa vytvorí v druhom roku 2 nové kvitnúce cibuľky a tie vytvoria v ďalšom roku ďalšie nové cibuľky. Takto sa na jednom mieste nazbiera po čase veľa cibuliek, ktoré už nemajú dostatok priestoru ani sily na kvitnutie. Z tohto dôvodu sa odporúča po 3 až 5 rokoch narcisy rozsádzať. Cibule sa vyberajú zo zeme v prvej polovici júla, po tom, ako listy uvädnú a začnú schnúť. Postupujte opatrne, aby ste ich nepoškodili. Očistené zdravé cibule skladujte do novej výsadby (koniec augusta, september) na vzdušnom, zatienenom a suchom mieste, pri teplote asi 20°C. Cibule si označte menovkou. Pomôcky pri pestovaní aj doplnky do záhrady a domácnosti si vyberiete tu.

Z kvetov narcisov dozrievajú plody, tzv. tobolky obsahujúce semená. Ak ich necháte na rastline dozrieť, môžete si semená vysiať a vyrastú z nich nové rastliny. Takéto semenáčiky však najskôr zakvitnú až po 5 – 7 rokoch.

Ako pestovať narcis

Umiestnenie a výsadba
Narcis má rád slnečné a teplé stanovište. Cibule sa vysádzajú na záhon v septembri do hĺbky 10 – 15 cm. Na zakorenenie potrebujú o trochu viac času a tepla ako iné jarné cibuľoviny. Po výsadbe ich dobre zalejte. Po zasadení potrebujú obdobie chladu a tmy minimálne počas 8 týždňov.
Na jednom stanovišti sa nechávajú, kým bohato kvitnú, cca 4 roky.

Zemina
Darí sa mu v priepustnej, mierne vlhkej, skôr kyslej pôde, nevyhovuje mu organické hnojivo v zemi. Ak musíte hnojiť, tak minerálnym hnojivom.

Kvitnutie
Narcis kvitne od marca do mája, v závislosti od druhu a odrody a podmienok prostredia.

Zálievka
Počas suchej jari ho možno zalievať, len pozor na premokrenie, to nemá rád. V čase po odkvitnutí, keď dozrievajú cibuľky, mu vyhovuje sucho.

Škodcovia
Na narcisoch škodí mucha – Cibuľovka narcisová (Lampetia equestris). K príznakom jej prítomnosti patrí mäkká cibuľa, v strede sa po prerezaní cibule pravdepodobne nájde larva škodcu.
Fuzáriová hniloba (Fusarium oxysporum) je hubová choroba spôsobujúca zahnívanie koreňov a spodnej časti cibúľ.

Starostlivosť po odkvitnutí a manipulácia

Po odkvitnutí treba narcisom odstrániť kvetné stopky, resp. semenníky, aby sa rastlina nevysilovala tvorbou semien a aby svoju energiu presunula na vyzrievanie cibúľ. Listy nechajte nedotknuté ešte aspoň 6 týždňov po odkvitnutí, hoci nepôsobia úplne dekoratívne. Je to pre to, aby sa živiny z nich mohli použiť do tvorby novej cibule. Keď začnú listy žltnúť, vädnúť a schnúť v júni, znamená to, že zásobovanie cibúľ skončilo.

Dôležitá informácia na záver: Celá rastlina, vrátene cibúľ je jedovatá, preto s narcisom pracujte v rukaviciach a chráňte aj deti. Hlavne v cibuli sú prítomné alkaloidy narcisín a lykorín. Narcisy vylučujú zo stonky tekutinu, ktorá spôsobuje vädnutie ostatných rastlín vo váze. Pred aranžovaním ich preto treba nechať chvíľu zaschnúť na vzduchu.

Pestovateľské tipy

Narcisy je vhodné vysadiť pod korunu opadavého stromu, alebo kríka. V čase, keď narcis kvitne, sa ešte mnoho rastlín len začína preberať zo zimného spánku. Kým sa dreviny zazelenajú, narcisy budú mať dostatok slnka pre svoj rast. Listy kríkov potom v pravý čas zakryjú vädnúce listy narcisov. Neskôr budú dreviny odoberať z pôdy vlahu, čo zabezpečí narcisom lepšie vyzrievanie cibúľ.

Medzi kvety, ktoré kvitnú v rovnakom čase ako narcisy a môžeme ich spolu kombinovať na záhone, patria nezábudky, prvosienky, čemerice, hyacinty. Po ich odkvitnutí by mali záhon zaplniť trvalky, napríklad pivonky.

Narcisy môžete pestovať aj v nádobe, na tento účel je vhodné zadovážiť si čerstvé cibuľky z obchodu, lebo cibuľky zo záhrady väčšinou v nádobe nevykvitnú. Po odkvitnutí cibuľky z kvetináča presaďte do záhrady. Najvhodnejšie sú cibuľky trpasličích odrôd, ku ktorým sa v kvetináči s obľubou aranžujú prvosienky, sedmokrásky aj sirôtky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *