Indigovník farbiarsky

Indigovník farbiarsky, al. pravý, (Indigofera tinctoria), (Fabaceae – bôbovité), cz: Modřil barvířský

Charakteristika

Indigovník farbiarsky, inak tiež nazývaný pravé indigo je trvalý ,opadavý, rozľahlý tropický ker alebo poloker, ktorý zvyčajne dorastá do výšky a šírky 1 – 2 m. Už z názvu sa dá tušiť, že rastlina je pôvodným zdrojom modrého farbiva známeho ako indigo. Pôvod rastliny nie je celkom jasný, predpokladá sa, že pochádza buď z tropických oblastí Afriky alebo Ázie. Naturalizovaný bol aj na juhovýchode USA.

Rastlina vytvára dlhé a rozvetvené prúty. Stonky sú porastené krátkymi, štetinatými palistami a striedavými, nepárno perovito zloženými listami. Lístky sú zelené, majú oválny tvar a dlhé sú 1,5 – 3 cm. Kvety sa tvoria v strapcoch dlhých do 16 cm a sú ružovej alebo fialovej farby. Plody sú tenké, valcovité struky obsahujúce priemerne 10 guľovitých semien.

Rozmnožovanie

Rastlinu si rozmnožíte semenami. Pred výsevom obal semien ľahko narušte a následne semená máčajte 48 hodín v teplej vode. Takto predpripravené semená vysejte do výsevného substrátu alebo priamo do pôdy do hĺbky 0,5 – 1 cm. Doba klíčenia je 1 – 8 týždňov pri teplote 22 – 26 °C. Rastlinu si môžete predpestovať v parenisku alebo fóliovníku, v ktorých viete lepšie zabezpečiť ideálne podmienky pre klíčenie. Fóliovník si vyberiete tu.

Ako pestovať indigovník

Umiestnenie
Indigovník farbiarsky umiestnite na priame slnko prípadne do polotieňa. V horúcom a vlhkom podnebí ocení mierny popoludňajší tieň.

Zemina
Vyhovuje mu dobre priepustná hlinitá a stredne vlhká pôda. Pri pestovaní v nádobách použite substrát zostavený z 1 dielu rašeliny, 2 dielov kvalitnej ornice a 2 dielov piesku alebo perlitu a nezabudnite na dobrú drenážnu vrstvu.

Zálievka
Rastliny v nádobách pravidelne a výdatne zalievajte. Indigovník má rád vlhkú pôdu počas vegetačného obdobia, v zime zálievku samozrejme znížte. Staršie, zakorenené rastliny tolerujú aj sucho.

Kvitnutie
Kvitne v júli až auguste, prípadne až do septembra.

Zazimovanie

Indigovník farbiarsky nie je mrazuvzdorný. V teplejších oblastiach Slovenska ho na zimu obaľte hrubou vrstvou čečiny. Lepšie je ho však pestovať v nádobe a na zimu ho preniesť do chránených priestorov s teplotou okolo 10°C. Z prípadného namrznutia sa väčšinou spamätá a v neskorej jari vyrašia nové výhonky. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.

Využitie

Indigovník pravý sa v minulosti pestoval hojnejšie pre kvalitné modré farbivo, v súčasnosti ho už nahradili syntetické farbivá. Farbivo sa vyrábalo (a stále sa v malom vyrába) z nadrvených stoniek kríkov zostrihaných na začiatku kvitnutia. Stonky sa odoberajú vo výške 10 až 20 cm nad zemou. Drvina sa asi 10 hodín fermentuje v studenej vode. Zostrihané kríky čoskoro obrastajú a zber je možné opakovať.

V súčasnosti sa farbivo z indigovníka využíva na farbenie domácich textílií u pôvodných afro-ázijských obyvateľov alebo napríklad v reštaurátorstve. Tvorí tiež súčasť niektorých prírodných farieb na tmavé vlasy (väčšinou v prípravkoch spoločne s hennou).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *