Javor dlaňovitolistý

Javor dlaňovitolistý, japonský javor (Acer palmatum), (Sapindaceae – mydlovníkovité), en: Japanese Maple

Javor dlaňovitolistý, (Acer palmatum)

Charakteristika

Javor dlaňovitolistý je pomaly rastúci ker, alebo nižší strom. Dorastá do výšky 2 – 3 m a rozrastá sa výrazne do šírky. Je husto rozvetvený, pravidelný a kompaktný. Kmeň, aj staršie konáre majú žltú farbu, mladé výhony sú oranžovo-čevené, čo najviac vynikne cez zimu a skorú jar. Púčiky opadavých päťpočetných listov sú na jar ružovo-lososové, po rozvinutí žltozelené. Olistenie býva veľmi husté. Listy sú päťcípe a hlboko vykrajované, cez leto sú zelené a vyfarbujú sa do svietivých žlto-oranžových odtieňov. V máji krík kvitne drobnými purpurovými kvetmi. V pôvodnej domovine dorastá až do výšky 8 m, u nás je spravidla menší.

Pestuje sa viac kultivarov, ktoré sú rôzne náročné na podmienky pestovania. Sfarbenie listov býva od svetlo zelenej po tmavú, a rôzne odtiene žltozlatistej, oranžovej cez výrazne červenú až po purpurovú. Pestovanie v tieni a prehnojenie rastliny môže spôsobiť, že sa listy plne nevyfarbia.

Javor dlaňovitolistý, (Acer palmatum)
Javor dlaňovitolistý, (Acer palmatum)

Rozmnožovanie

Rozmnožovanie javora dlaňovitolistého je v amatérskych podmienkach náročné, zdĺhavé a často končí neúspechom.

Najúspešnejší spôsob rozmnožovania býva semenami, ktoré musia najskôr prejsť stratifikáciou, čiže obdobím chladu. Dajte ich pred výsevom na týždeň do chladničky. Potom ich namočte do vlažnej vody na 12-24 hodín. Následne ich vložte do vlhkého substrátu do hĺbky asi 1 cm. Výsevnú nádobu zakryte čírou fóliou do ktorej nezabudnite urobiť dierky. Fóliu každý druhý deň asi na dve hodiny odokryte, aby substrát neplesnivel. Nádobu so semienkami umiestnite na svetlo s teplotou prostredia 17 – 23 °C a udržiavajte substrát vlhký ale nie mokrý. Klíčiť by mali začať o 4 – 10 týždňov.

Je možné rozmnožovať ho aj oddelením od materskej rastliny. Je to však pomerne náročný spôsob. V mieste kde chcete pôvodnú materskú rastlinu oddeliť a skrátiť sa urobia 2 zárezy, kôra sa odstráni a toto miesto sa obalí machom, prikryje fóliou a čaká sa, kým drevo nezačne púšťať korienky. Keď sú dostatočné, môžete oddeliť tento zakorenený konárik od materskej rastliny a samostatne vysadiť. V prvom roku rastline venujte zvýšenú pozornosť a starostlivosť, aby sa dobre ujala.

Ako pestovať javor dlaňovitolistý

Umiestnenie
Najviac mu vyhovuje stanovisko v polotieni, tieň by mal dopadať z juhu. Nevyhovuje mu silné zimné slnko. Vysádzať by sa mal na jar, len s koreňovým balom a nie príliš hlboko (nie hlbšie ako pôvodne rástol).

Zemina
Potrebuje primerane vlhkú humóznu a priepustnú pôdu bez obsahu vápnika. Substrát by mal byť mierne kyslý. Dobre rastie v hlinitej pôde, ak je drenážovaná pridaním drobného štrku, alebo ak je stanovište na svahu a prebytočná voda prirodzene odteká.

Zálievka
Javor potrebuje dostatok vlahy, neznáša však premokrenie. Treba dbať na to, aby mu pôda nepresychala. Presychanie spôsobuje pokrútenie a obschnutie listov, čo nevyzerá pekne. Na zabránenie vysušenia pôdy pomáha vrstva mulču.

Rastliny v kvetináči vyžadujú dostatočné zavlažovanie aj počas zimy. Od apríla do októbra môžete každé štyri týždne dávkovať hnojivo. Vhodné hnojivo nájdete, keď kliknete sem.

Kvitnutie
Kvitne v máji

Starostlivosť v zime
Mladé rastliny môžu byť citlivé na mráz a je vhodné ich ochrániť napríklad vrstvou nahrnutého lístia, ktoré zaťažíme ešte vetvami ihličňanov. Po niekoľkých rokoch je japonský javor plne mrazuvzdorný. V prípade pestovania v kvetináči musíme rastlinu vždy chrániť pred mrazom.

Choroby a škodcovia
Často sa stáva, že javor dlaňovitolistý napadnú vošky, ktoré cicajú rastlinné šťavy a často spôsobujú znetvorenie listov a mladých výhonkov. Zasiahnuť treba hneď po zistení prvých príznakov. Ak nechcete použiť chémiu, pomáha intenzívne osprchovanie kríka niekoľkokrát po sebe, kedy vošky prakticky spláchnete zo stromu.

Vážnejším problémom je verticíliové vädnutie. Ide o hubovú chorobu, ktorá ohrozuje najmä rastliny pestované na nevhodných miestach. Napáda cievne zväzky, prerušuje prívod vlahy a živín, následne napadnutá časť dreviny odumiera. Suché časti treba ostrihať.

Strihanie

Rez javora dlaňovitolistého nie je potrebný, nechávajú sa prirodzene rásť, tak ich krása vynikne najviac. Ak však stromček potrebujeme z nejakého dôvodu strihať, najvhodnejšie obdobie je v júni. Skôr sa neodporúča preto, lebo by javor mohol „vykrvácať“ – pri reze v skoršom období zo stromu silno vyteká miazga. Po reze sa odporúča ochrana fungicídnym prípravkom. Záhradné nožnice vždy pred rezom každej rastliny i po nej starostlivo dezinfikujte. Zabránite tak prenosu vážnych hubových chorôb. Vhodné záhradné nožnice na strihanie konárov môžete nájsť napríklad tu.

Javor dlaňovitolistý, (Acer palmatum)
Javor dlaňovitolistý, v popredí kvietky Heuchery

Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami

Krásne vynikne ako solitér. Uplatní sa aj vo veľmi malých záhradách, vo výsadbách ázijského štýlu, vo väčších skalkách, v blízkosti jazierok, dvoroch a átriách či predzáhradkách. Môže sa pestovať aj vo vegetačných nádobách. Odporúča sa pestovať ho v susedstve nižších ihličňanov, azaliek a rododendrónov. Neodporúča sa pestovať v blízkosti chryzantémy, pretože nemajú dobrý vplyv na zdravie týchto okrasných kríkov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.