Nandina domestica

Nandina domáca, Nebeský bambus, (Nandina domestica), (Berberidaceae – dráčovité), en: Heavenly bamboo

Charakteristika

Nandina je stredne vysoký stálozelený, alebo polo-opadavý okrasný ker. Listy počas miernejších zím zostávajú na konároch a zdobia svojimi žiarivými farbami zimnú záhradu. Pri silných mrazoch ich rastlina môže stratiť, na jar si však vytvorí nové. Má dlhé listy vyrastajúce priamo z kmienka, preto ak opadnú vyzerá to, akoby opadla celá vetvička. Dorastajú do dĺžky 30 – 50 cm, u dospelých rastlín to môže byť až 70 cm.

Jednotlivé lístky sú kopijovité, pri pučaní bronzovo ružové, v lete sa menia na tmavo zelenú a na jeseň oslnené kríky naberajú oranžovo – červenú farbu, ktorú si udržia aj v zime.

Rastlina pripomína svojím tvarom a šušťaním listov vo vánku bambus, odkiaľ vzniklo aj pomenovanie nebeský bambus. V skutočnosti nandina rastie skôr ako palma. Tvorí len vzpriamenú stonku bez rozvetvenia, tzv. kmienok. Do strán sa z neho rozrastajú len vejárovité listy, ktoré spôsobujú, že rastlina vyzerá ako bohato vetvený krík.

Pochádza z Ázie, z krajín ako je Japonsko, Čína a India. Rastlina je nenáročná, prispôsobivá a mrazuvzdorná až do -23°C. Vo svojej domovine dorastá do výšky 1,5 – 2 m. U nás rastie pomaly a zväčša do veľkosti 1 m, záleží to však aj od konkrétneho kultivaru (je ich okolo 60).

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami po dozretí. Vhodné je, ak prejdú stratifikáciou, inak klíčia len veľmi ťažko. Množiť sa dá aj pomocou drevitých odrezkov v jeseni, aj letnými odrezkami. Zakoreňovanie je však veľmi zdĺhavé a vyžaduje trpezlivosť.

Ako pestovať nandinu

Umiestnenie
Sadíme ju na slnečné alebo polotienisté, teplé a chránené stanovište, najlepšie na jar alebo v jeseni. Znesie aj tieň. Plné slnko podporí krásne sfarbovanie listov. Nevhodné sú exponované miesta so studeným veterným prúdením, ako sú náhorné plošiny, vrchole kopcov, alebo otvorené polia.

Zemina
Vyhovuje jej hlinito-humózna, dobre priepustná zemina s drenážou, nevysychavá a zásobená živinami, s mierne kyslou reakciou. Pomôcky pri pestovaní aj rôzne doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Zálievka
Vhodná je prirodzene vlhká pôda, nie však premokrená. Na premokrenom chladnom stanovišti by mohla uhnívať, v zime je vhodnejšie udržiavať rastlinu viac v suchu.

Kvitnutie
Kvitne v júli nenápadnými bielymi kvietkami so žltými tyčinkami. Na jeseň dozrievajú do červených plodov. Na rastline zostávajú väčšinou až do jari.

Choroby a škodcovia
Silnejší výskyt chorôb alebo škodcov býva veľmi zriedkavý a signalizovať môže prehnojenie, alebo výber nevhodného stanovišťa.

Nandina domáca, nebeský bambus, (Nandina domestica)

Strihanie

Rez rastliny nie je nutný, na jar ju len očistíme od suchých a poškodených častí. Dobre obrastá z minuloročných výhonkov ale aj z koreňov. Inak rez znáša dobre a zvykne sa pestovať aj vo forme bonsajov.

Pestovateľské tipy a starostlivosť

Keď dobre zakorení, nevyžaduje žiadnu starostlivosť okrem občasnej závlahy v suchých mesiacoch.

Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami

Rastlina zaujme svojím tvarom a sfarbením. Vďaka neobvyklej štruktúre a kompaktnému tvaru sa umiestňuje do stredu výsadby. Okolo sa odporúča vysadiť menšie stálozelené kríky s drobnými listami, alebo drobné ihličňany. Vysaďte si k nej zemolez, alebo heucheru. Nebeský bambus môžete pestovať aj ako solitér, tak aby ho v blízkom okolí nerušila žiadna iná rastlina. Dá sa pestovať aj v nádobách. Pekné kvetináče si vyberiete napríklad tu.

4 komentáre k “Nandina domestica

  • 23. apríla 2020 at 15:44
    Permalink

    Velmi pekna.
    Da sa niekde na Slovensku kupit?
    Dakujem.

    Reply
  • 23. apríla 2020 at 20:41
    Permalink

    Ďakujem. Áno, určite. Ja som tento krík kúpila presne pred dvoma rokmi v záhradníctve v Kvetoslavove.

    Reply
  • 7. septembra 2021 at 16:08
    Permalink

    Dobrý deň chcela by som vedieť či je možné ho pestovať aj na balkóne.Ďakujem za skorú odpoveď.

    Reply
    • 7. septembra 2021 at 16:55
      Permalink

      áno, môžete ho pestovať na balkóne v nádobe, zabezpečte mu primerané životné podmienky (popísané v článku) a v zime mu nádobu niečím zakryte, aby ste ochránili koreňový systém rastliny pred premrznutím.

      Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *