Azalka

Azalka, Izbová azalka, azalka indická (Rhododendron simsii), (Ericaceae – vresovcovité), cz: Pěnišník, pokojová azalka

Charakteristika

Azalka je malý krík s drevitým kmeňom, ktorý sa objavuje v predaji v kvete od neskorej jesene do polovice jari. Vo všeobecnosti je považovaná za dočasnú izbovú rastlinu, ktorá sa po odkvitnutí likviduje. Nie každému sa ju podarí udržať pri živote dlhšie ako rok, aj keď internet je plný dobrých rád, ako na to. Rastlina je obľúbená pre veľké a bohaté kvety, ktoré nasadzuje v zimnom období (podobne ako cyklámen alebo vianočná ruža). Hybridné azalky vytvárajú nízke, do šírky sa rozrastajúce kríčky. Listy majú kožovité, tmavo zelené, vajcovitého tvaru a pokryté sú hodvábne striebristými chĺpkami. Stonky drevnatejú a na ich koncoch sa vytvárajú malé trsy výrazne farebných kvetov. Kvety sú veľké cca 2,5 cm, bývajú plné alebo poloplné, korunné lístky môžu byť silne zvlnené. Farba kvetov býva v rôznych odtieňoch bielej, ružovej a červenej a vyskytujú sa aj dvojfarebné odrody. V nádobách dorastá rastlina do výšky 60 cm.

Pôvodom pochádza azalka z Číny a Taiwanu.

Rozmnožovanie

Rozmnožovanie azalky v domácom prostredí býva väčšinou neúspešné a preto sa neodporúča. Ak Vás tento úvod neodradil, skúsiť môžete množenie prostredníctvom 5 – 8 cm dlhých odrezkov zo zdravej a silnej rastliny, ktoré vložíte do vlhkej rašelinovej zeminy. Pri manipulácii s rastlinou treba postupovať opatrne, takmer všetky jej časti sú jedovaté.

Ako pestovať azalku

Umiestnenie
Azalka má rada chladné prostredie (okolo 12°C) s dostatkom svetla, nie však priame slnko. Ideálne miesto je svetlá chladná chodba alebo zimná záhrada.

Zemina
Potrebuje humóznu, kyslú, priepustnú a primerane vlhkú pôdu. Optimálna hodnota substrátu je pH 4,5 – 5,5. V ťažkých, chudobných a vápenatých pôdach živorí. Nevhodné pôdy treba vymeniť, alebo zlepšiť prídavkom rašeliny, listovky, uležaného maštaľného hnoja, alebo kompostu.

Zálievka
Vyžaduje rovnomerne vlhký substrát bez nadmerného premokrenia. Vadí jej vápnik v pôde aj v zálievke. Polievajte ju preto len odstátou dažďovou vodou, prípadne vodu zmäkčenou vhodným hnojivom. Dbať treba na to, aby rastlina nestála vo vode. Ak by ste na to zabúdali, azalke postupne začnú opadávať listy.

Kvitnutie
Azalka bohato kvitne v zimnom období od decembra do marca. Kvitnutiu častokrát bráni príliš teplé prostredie. V kombinácii so suchým vzduchom (častým v bytových podmienkach) spôsobí, že rastline začnú opadávať puky a v aktuálnej sezóne už viac kvitnúť nebude. Ak jej nezabezpečíme priaznivejšie životné podmienky, môže aj uhynúť.

Choroby a škodcovia
Nosánik ryhovaný (Otiorhynchus sulcatus) Dospelé chrobáky požierajú azalke listy od okraja, rastlinu tým však ničia len esteticky. Jeho biele larvy však požierajú korene a kôru podzemnej časti kmeňa. Prejavuje sa to náhlym zožltnutím, zvädnutím a nakoniec uschnutím listov. Potom sa už rastlina nedá zachrániť. Takto uhynú hlavne mladé rastliny. Chrobák je typický tým, že keď naňho náhodou narazíte, padá na zem a robí mŕtveho. Nosániky napádajú aj rododendróny, fotínie, cyklámeny, begónie alebo aj jahody a iné rastliny. 
Molica rododendronová je biely, muchám podobný hmyz, ktorý vysáva spodnú stranu listov. Pri silnom napadnutí sa listy mladých výhonkov skrútia a živoria.

Strihanie

Azalky vo všeobecnosti nepotrebujú prerezávanie, ale ak je to potrebné pre udržanie tvaru alebo veľkosti, striháme ich hneď po odkvitnutí, skoro na jar. Azalky tvoria základ kvetov pre ďalšiu sezónu veľmi krátko po odkvitnutí, takže rastline zostriháme aj kvetné puky a s vysokou pravdepodobnosťou nám nasledujúci rok nezakvitne. Staré, prerastené vetvičky zrezávame asi o tretinu.

Pestovateľské tipy a starostlivosť

Ak vysychá v kvetináči pôda, rastline vädnú listy, môže ešte pomôcť ponorenie celého kvetináča do vody.

Žlté listy s viditeľným žilkovaním sú spôsobené poruchami vo výžive rastliny v dôsledku nadbytku vápnika. Je nevyhnutné používať hnojivo určené pre kyslomilné rastliny, ktoré vápnik neznášajú. Nikdy nezalievajte rastlinu tvrdou vodou.

Azalky dobre rastú, keď majú kvetináč plný koreňov, presádzame ich každé 2 – 3 roky, po odkvitnutí. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu. Pri presádzaní nezabudnite vytvoriť na dne kvetináča dobrú drenážnu vrstvu. Azalkám vyhovuje zvýšená vlhkosť vzduchu, preto ich umiestnite na zvlhčujúce kamienky a často im roste listy. Pozor, nevlhčite kvety.

V lete sa odporúča tzv. letnenie. Zapustite rastlinu aj s kvetináčom do zeme niekde na vlhké a tienisté miesto v záhrade. Nezabúdajte ju pravidelne zalievať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *