Koleus hybridný, Africká pŕhľava, Okrasná žihľava, (Coleus blumei, al. Solenostemon scutellaroides), (Lamiaceae – hluchavkovité), cz: Pochvatec ozdobný, en: Coleus
Charakteristika
Koleus je ďalšia zaujímavá a nenáročná rastlina pochádzajúca z tropickej Afriky (aj Ázie), ktorá sa u nás pestuje ako letnička. Očarí nádherne vyfarbeným olistením, ktoré býva vo výrazných farbách a ich kombináciách. Listy môže mať až trojfarebné. Existujú stovky kultivarov s listami v odtieňoch zelenej, purpurovej, fialovej, žiarivo žltej, oranžovej až hnedej či ružovej alebo červenej. Listy bývajú lemované, alebo žilkované kontrastnými farbami. U niektorých odrôd sa nevyskytuje zelená farba.
Tvar listov býva zvyčajne vajcovitý alebo srdcovitý, niektoré odrody môžu mať listy kopijovité, laločnaté alebo rôzne pokrútené. Majú zúbkovaný okraj. Stonky sú štvorhranné, čo je typické pre celú čeľaď hluchavkovitých.
Kvitne malými modrými kvetmi usporiadanými do klasu. V porovnaní s intenzívnymi farbami listov sú kvety nevýrazné až rušivé a preto sa zvyknú odstraňovať.
Rozmnožovanie
Rozmnožuje sa semenami na jar, alebo zo stonkových či listových odrezkov, ktoré zvyknú veľmi dobre a rýchlo zakoreniť. Odobraté odrezky vložte do pohára s vodou, do 10 dní by sa mali objaviť korienky. Následne ich presaďte do vhodného substrátu. Odrezok zakorení aj priamo v substráte.
Ideálne je množenie vrcholovými odrezkami z prezimovanej rastliny, ktorú ste v zime udržiavali pri minimálnych teplotách okolo 10 -15°C. Odrezky odoberajte v januári alebo februári. Prezimovanú rastlinu treba tak či tak zostrihať, aby mohla vyrašiť nové výhonky a vyzerala pekne. Niektoré zdroje ju odporúčajú zlikvidovať.
Galéria
Ako pestovať koleus
Umiestnenie
Vhodné je svetlé stanovište bez priameho letného slnka, ktoré by mohlo spôsobiť popálenie listov. Množstvo svetla má vplyv na intenzívne vyfarbenie listov. Novšie kultivary už znášajú slnko lepšie a dajú sa pestovať aj na plnom slnku.
Zemina
Rastlinu pestujte v priepustnej humóznej zemine bohatej na živiny, podľa možnosti bez obsahu vápnika. Pri pestovaní v nádobách použite substrát určený pre balkónové rastliny a nezabudnite na dobrú drenážnu vrstvu. Pomôcky pri pestovaní a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.
Zálievka
Najmä počas horúcich a suchých letných dní doprajte rastline dostatok vlahy. Sucho prežije, ale ak má byť krásna, potrebuje vlahu. Pozor však na trvalé zamokrenie, to je nežiadúce. Nedostatok vlahy spôsobuje opadávanie spodných listov. Snažte sa teda udržiavať substrát stále mierne vlhký. Rastline prospieva aj rosenie listov.
Hnojenie
Občas môžete rastline dopriať bežné trojzložkové hnojivo. Príliš veľa dusíka môže oslabiť vyfarbenie listov. A tiež pozor na nadbytok vápnika, ani ten rastlina nepotrebuje.
Kvitnutie
Nie každá rastlina zakvitne, ale ak kvitne, tak zväčša od júna do septembra.
Choroby a škodcovia
Málo svetla spôsobuje vytiahnutý rast riedko olistených tenkých vetvičiek. Stáva sa to v zime. Nedostatok vlahy spôsobuje opadávanie spodných listov na stonke. Rovnako, ak teplota klesne pod 13°C, listy začínajú žltnúť a opadávať.
Mladé výhonky môžu byť napadnuté voškami.
Tipy na starostlivosť
Aby rastlina zostala kompaktná, z času na čas zaštipujte konce nových výhonkov, z rovnakého dôvodu sa odstraňujú aj súkvetia, hneď, ako sa objavia.
Využitie
Koleus si vysaďte do nádob na okno, či balkón, ale môžete ho pestovať aj priamo na záhone v záhrade. Pri výsadbe ho kombinujte s inými letničkami (napríklad osteospermum, kokarda, petúnia). Zvykne sa pestovať aj ako izbová rastlina. Po čase však začne byť vytiahnutý a nepekný, vtedy si z bylinných odrezkov vypestujte nové rastliny. Pekné kvetináče aj všeličo do domácnosti nájdete tu.
Niektorí predajcovia predávajú koleus s tým, že svojou vôňou odpudzuje psy, mačky a zajace. Mne sa táto informácia nepotvrdila.
Zazimovanie
Koleus nie je mrazuvzdorný, takže vám na záhrade v záhone neprežije zimu. Treba si ho pred mrazmi presadiť do črepníka a zazimovať na svetlom mieste pri teplote okolo 12 až 15 °C. Keďže rastlina potrebuje veľa svetla, počas tmavej zimy nevyzerá najlepšie. Na jar ju zrežte a nechajte si zakoreniť životaschopné odrezky. Aj zrezaná rastlina začne vyháňať nové listy pri dostatku svetla.