Kyslička štvorlistá/ Oxalis

Kyslička štvorlistá, Oxalis (Oxalis Deppei al. Oxalis tetraphylla), (Oxalidaceae – kysličkovité), cz: Šťavel Deppeův, šťavel čtyřlistý

Oxalis Deppei al. Oxalis tetraphylla

Charakteristika

Kyslička štvorlistá – Oxalis Deppei alebo Oxalis tetraphylla je jednou z najčastejšie pestovaných kysličiek pre okrasu. Je to nenáročná, no nie mrazuvzdorná trvalka. Jej domovinou sú tropické a subtropické oblasti Mexika.

Tvarom svojich listov pripomína štvorlístkovú ďatelinu, vďaka čomu rastlina dostala pomenovanie ďatelinka pre šťastie.

Pod zemou má oxalis cibuľkovité hľuzky, s priemerom okolo 1 cm. Z nich vyrastajú listy na dlhých, slabých, tenkých stonkách. Sú tvorené zo 4 srdiečkových lístkov. Každý zelený lístok má na báze hnedofialovú až purpurovú škvrnu a tak spoločne 4 lístky vytvárajú akýsi tmavý kruh.

Kvety sa objavujú v lete a majú 5 korunných lístkov. Môžu byť ružovo červené až purpurové, zvyčajne so zeleno žltým ústím. Tvoria sa v súkvetiach vyrastajúcich na dlhých stonkách. Vyskytujú sa aj odrody s bielymi kvetmi. Rastlina dorastá do výšky 5 -20 cm.

Zaujímavosťou je, že kysličky na noc listy zatvárajú k stonke. Rastlina sa takto chráni aj proti nadmerným slnečným lúčom.

Rozmnožovanie a sadenie

Rozmnožuje sa semenami, ktoré sa vysievajú na jar. Rovnako môžete rastlinu rozmnožiť opatrným delením trsov s cibuľkami. Zohnať sa dajú aj prezimované hľuzky, tie sa sadia do zeme do hĺbky cca 3 – 4 cm. Oxalis začne rásť v priebehu 3 – 4 týždňov a zakvitnúť by mal do 8 – 9 týždňov.

Foto: Oxalis Deppei al. Oxalis tetraphylla

Ako pestovať oxalis

Umiestnenie
Rastlina obľubuje svetlé stanovište. Dostatok svetla je dôležitý aj pre pekné sfarbenie listov. Nevystavujte však rastlinu na celodenný úpek.

Ak ste sa rozhodli pestovať oxalis v byte, ideálna je svetlá a chladnejšia miestnosť (15 až 20 °C), alebo okenný parapet orientovaný na východ.

Zemina
Najdôležitejšie je zabezpečiť rastline priepustnú pôdu. Pri pestovaní v nádobách použite hlinitý substrát s pieskom a trochou rašeliny a nezabudnite na dobrú drenážnu vrstvu.

Zálievka
Zalievajte ho len mierne, nepotrebuje príliš veľa vody. Medzi zálievkami nechajte povrch zeminy vyschnúť. Hľuznaté druhy znášajú lepšie suchšie prostredie, ako zamokrenú pôdu. Občas môžete rastlinu zvlhčiť.

Kvitnutie
Štandardne kvitne od mája do augusta. Mnohí ju však pestujú pre zaujímavé listy a nie pre kvety.

Rastliny pestované v byte môžu kvitnúť po celý rok.

Foto: Kyslička trojhranná (Oxalis triangularis)

Zazimovanie

Rastlina nie je mrazuvzdorná a v zime má obdobie vegetačného pokoja. Po odkvitnutí nechajte oxalis uschnúť a zatiahnuť. Potom cibuľky/ hľuzky vyberte zo zeme, očistite a uskladnite na suchom, chladnom a tmavom mieste. Dajú sa prezimovať aj v zemine v črepníku pri minimálnej teplote 5°C. Tým, že hľuzky sú malé, manipuluje sa s nimi jednoduchšie ako napríklad s hľuzami georgíny, alebo kany, ktoré tiež musíte zazimovať.

Ďalšie príbuzné druhy

Kyslička trojhranná (Oxalis triangularis) má výrazne fialové až purpurovo sfarbené listy trojuholníkového tvaru. Pestujú sa sa aj dvojfarebné, zeleno-fialové alebo tmavofialové druhy. Kvitne od mája do septembra, bielymi kvietkami s jemne ružovým nádychom. Vyžaduje rovnakú starostlivosť ako Oxalis Deppei.

Kyslička obyčajná (Oxalis acetosella) je trváca bylina s plazivým, tenkým podzemkom a zakrivenou stonkou. Rastie u nás vo voľnej prírode. Listy má srdiečkové a trojpočetné a za nepriaznivého počasia sa sklápajú smerom dole. Kvitne bielymi kvietkami, ktoré majú fialové žilky a rovnako ako listy rastú na dlhých tenkých stonkách. Vytvára veľké porasty v tienistých, vlhkých lesoch, v húštinách a v hájoch.

One thought on “Kyslička štvorlistá/ Oxalis

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.