Osteospermum

Osteospermum, Africká sedmokráska, (Asteraceae – astrovité), cz: Kapská kopretina, en: Blue–eyed daisy

Osteospermum, Africká sedmokráska

Charakteristika

Osteospermum je rastlina pochádzajúca z oblastí južnej Afriky. Vo svojej domovine je to trvalka, u nás sa pestuje ako letnička, pretože nie je mrazuvzdorná. Prezimovať pri vhodných podmienkach si ju však môžete. Rastlina dokáže dorásť až do výšky 120 cm, u nás dorastá do cca 35 cm.

Listy má kopijovité, s nepravidelne zúbkatým okrajom a dĺžkou 5-10 cm. Kvety môžu mať v priemere 8 – 10 cm a rastú na dlhších stopkách. Sú zložené z úzkych jazykovitých lupienkov, pripomínajúcich margarétku. Kvetné lupienky možu byť v rôznych odtieňoch bielej, žltej, oranžovej, ružovej, modrej alebo fialovej farby. Terčík uprostred býva tmavo modrý a môže byť aj žltý či hnedý. Keď je pod mrakom, alebo prší, osteospermum svoje kvety zatvára (podobne ako gazánia). V závislosti od odrody môže rastlina rásť vzpriamene, krovito, alebo mierne previsnuto.

Rozmnožovanie

Rozmnožíte si ju semenami, ktoré ste si nechali dozrieť z minuloročných kvetov. Semená sa vysievajú už vo februári alebo marci do ľahkého výsevného substrátu v parenisku. Vyklíčia za 14 – 21 dní. Vhodná teplota je 20°C. Do záhrady rastlinu presádzajte až v druhej polovici mája. Pomôcky pri pestovaní a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Môžete skúsiť aj množenie vrcholovými odrezkami, najlepšie z prezimovanej rastliny, ktorú ste v zime udržiavali pri minimálnych teplotách okolo 10 -15°C. Vyberajte také odrezky, ktoré majú pri báze staršie, drevnatejúce stonky. Upravte ich tak, aby odrezok určený na zakorenenie mal pri báze kúsok starej stonky (pätku) aj mladý výhonok, prípadne narežte starú stonku na časti tak, aby každá mala pätku aj mladý výhonok. Odrezky vložte do črepníkov so substrátom určeným na množenie.

Odrezky odoberajte v januári alebo februári a zakoreniť by mali do 3 týždňov. Prezimovanú rastlinu treba tak či tak zostrihať na cca 5 cm. Na chladnom a svetlom mieste opäť obraší mladými vetvičkami. Keď sa tak stane, vhodné je začať ju otužovať cez deň na slnku a prihnojovať živinami pre kvitnúce rastliny.

Osteospermum, Africká sedmokráska

Ako pestovať osteospermum

Umiestnenie
Rastlina obľubuje slnečné stanovište, nemal by jej ublížiť ani letný úpek. V polotieni bude slabšie kvitnúť.

Zemina
Vhodná je priepustná humózna zemina bohatá na živiny. Pri pestovaní v nádobách použite substrát určený na balkónové rastliny a nezabudnite na dobrú drenážnu vrstvu.

Zálievka
Dôležitá je pravidelná výdatná zálievka, ktorá je v čase kvitnutia obohatená o hnojivo na kvitnúce rastliny. Pozor na trvalé zamokrenie, to by mohlo spôsobiť hnilobu koreňov. Zároveň pozor na dlhodobejšie sucho, to spôsobuje žltnutie listov a brzdí kvitnutie. Snažte sa teda udržiavať substrát stále mierne vlhký.

Kvitnutie
Štandardne kvitne od mája do augusta, resp. až do príchodu chladného daždivého počasia. V obchodoch sa predávajú zakvitnuté rastliny už v apríli. Na bohaté kvitnutie potrebuje teplo a veľa slnka. Odkvitnuté kvety odstraňujte, aby ste podporili tvorbu ďalších.

Choroby a škodcovia
Môže byť napadnutá plesňovými chorobami koreňov aj stoniek v prípade nevhodnej zálievky. Zo škodcov sa môžu vyskytnúť molica skleníková, vošky alebo roztoče.

Osteospermum, Africká sedmokráska

Strihanie

Pre bohaté kvitnutie sa odporúča strihať odkvitnuté časti (kvety aj so stopkami), aby sa netvorili semená. Podporí sa tým násada nových kvetov. Z niektorých vyšľachtených odrôd odkvitnuté kvety odstraňovať netreba, lebo netvoria semienka.

Mladé sadeničky sa odporúča zaštipovať, aby sa bohato rozkonárili. Odstraňovať môžete aj dlhé prerastené výhonky, aby sa docielil kompaktný tvar.

Tipy na pestovanie

Osteospermum môžete pestovať na záhone v záhrade alebo v kvetináči. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu. Dobre sa dopĺňa s rastlinami s rovnakými nárokmi na teplo a slnko, napríklad s muškátmi, petúniami alebo lobelkami či sanvitáliou.

Ak si ju chcete zazimovať, je potrebné premiestniť ju na zimu do chladnej, svetlej miestnosti a mierne ju zalievať. Teplotu samozrejme udržiavajte nad bodom mrazu. Takto by mohla prežiť zimu, napríklad opäť v spoločnosti muškátov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *