Kosatec sibírsky

Kosatec sibírsky, (Iris sibirica), (Iridaceae – kosatcovité), cz: Kosatec sibiřský, en: Siberian iris, Siberian flag

Charakteristika

Kosatec sibírsky je trváca okrasná trsovitá bylina so zhrubnutým, krátko plazivým podzemkom. Dosahuje výšku 40 – 100 cm. Má úzke trávovité listy dlhé do 80 cm a dlhú, dutú stonku okrúhleho tvaru. Kvety sa tvoria na vrchole stonky v počte 1 – 3, niekedy až 5. Vyrastajú v pazuchách zelených, v hornej časti suchoblanitých listeňov. Sú modrofialovej farby, zriedkavo môžu byť aj biele. Kvety sú pravidelné, trojpočetné a dorastajú do veľkosti 5 – 7 cm. Okvetné lístky sú v spodnej časti zrastené do rúrky. Vonkajšie modré až modrofialové okvetné lístky sú ohnuté naspäť a na ich báze je biela či žltá škvrna s fialovou žilnatinou. Vrchná strana vonkajších okvetných lístkov je lysá. Vnútorné okvetné lístky sú vajcovité a vzpriamené. Kvety nevoňajú, alebo len veľmi slabo. Plod je dlhostopkatá tobolka. Celá rastlina je jedovatá.

Výskyt

Kosatec sibírsky rastie na území Európy a v oblastiach miernej Ázie až po Japonsko. Za pôvodný areál výskytu sa považuje severná Ázia a východná a stredná Európa. Obľubuje vlhké slatinné a rašelinové lúky, mokradiny a územia v predjarí zaplavované vodou. Tiež preferuje oblasti, kde je pôda blatistá, hlinitá, výživná a vápnitá. Vyskytuje sa v nížinách a pahorkatinách.

Na okrasné účely bol vyšľachtený celý rad kultivarov a hybridov, napríklad bledomodrý ‚Perry´s blue‘, alebo ‚Butter and Sugar‘ so svetložltým kvetom. ‚Swan in Flight‘ je kultivar kosatca sibírskeho so snehobielymi kvetmi a výškou 60 cm. Typické fialovo modré kvety má kultivar ‚Blue King‘.

Rozmnožovanie a presádzanie

Kosatce sa najlepšie rozmnožujú delením starších trsov. Vhodné obdobie je hneď po odkvitnutí, alebo začiatkom jesene tak, aby mala rastlina dostatok času na zakorenenie pred príchodom zimy a mohla už nasledujúci rok zakvitnúť. V priebehu 2-3 rokov vytvoria kosatce nové silné trsy. Aby sa zachoval ich pekný tvar a bohato kvitli, odporúča sa rozsádzať ich každých 5 rokov. Záhradné doplnky aj všeličo do domácnosti nájdete tu.

Pri presádzaní podzemky opatrne zospodu podryte a so zeminou vyberte tak, aby ste nepoškodili korienky. Podzemky očistite, rozdeľte na jednotlivé trsy a skontrolujte, či nie sú napadnuté hnilobou. Všetky napadnuté časti odstráňte. Pred výsadbou ešte prípadne trsy namorte napr. v ružovom roztoku hypermangánu a po uschnutí prípravku ich môžete vysádzať. Horná časť podzemku má trochu vyčnievať na povrchu pôdy. Môžete ešte skrátiť listy.

Ako pestovať kosatec

Umiestnenie
Vyhovuje mu slnečné a vlhké stanovište. Znesie však aj čiastočný tieň a suchšie miesto. Na chladnejších a tmavších stanovištiach kvitne menej a horšie sa rozmnožuje, máva však sviežejšie listy. Je mrazuvzdorný.

Zemina
Vhodná je vlhká bahenná a výživná humózna pôda. Nevhodná je pôda s čerstvým organickým hnojivom alebo maštaľným hnojom.

Zálievka
Je nenáročný, v záhrade znesie aj zanedbávanie. Vhodné je, ak rastie v prirodzene vlhkej pôde na slnku. V suchých a horúcich oblastiach mu doprajte zálievku, keďže má rád vlhko. Záhradné kultivary sú tolerantnejšie k slnku aj suchu.

Kvitnutie
Kvitne od apríla do mája, niekedy až do júna. Jednotlivé kvety kvitnú len pár dní a rýchlo vädnú. Rastlina potom zdobí záhradu trsmi listov.

Choroby a škodcovia
Zo škodcov sa objavuje hmyzí škodca kvetárka kosatcová, ktorej larvy spôsobujú zahnívanie kvetných pukov, alebo piliarka kosatcová, ktorá poškodzuje listy. Listy chutia aj slimákom alebo slizniakom.

Ďalšie odporúčania

Kosatec sa pestuje ako okrasná rastlina v záhradách a parkoch. Výborne sa hodí na okraje jazierok alebo do vlhkých záhonov.

Po odkvitnutí kvetov odstráňte vysušené stonky. Listy ponechajte na záhone až do zimy a na jar pred pučaním nových ich zrežte čo najnižšie k zemi. Záhradné nožnice si môžete vybrať tu.

Typické pre kosatce je to, že staršie trsy od stredu „vyholujú“. Ak by to časom spôsobovalo estetický problém, môžete rastlinu zo zeme vybrať a rozdeliť ju na viacero častí, ktoré môžete presadiť na nové stanovištia.

Príbuzné druhy

Existuje okolo 250 druhov kosatcov, ktoré sa rozdeľujú do mnohých skupín aj podskupín odlišujúcich sa od seba veľkosťou rastliny (trpasličie odrody, vhodné do skaliek majú výšku len pár centimetrov), veľkosťou a farbou kvetov, časom kvitnutia aj nárokmi na pestovanie (niektoré sú suchomilné, iné vlhkomilné až močiarne). Pod zemou môžu tvoriť podzemky, hľuzy aj cibule. V záhradách sa častokrát, okrem iných, pestujú aj:

Kosatec nízky (Iris pumila) dorastá do vášky 10 – 20 cm. Vyskytuje sa v rôznofarebných kultivaroch.

Kosatec záhradný, bradatý (Iris barbata) má hrubé pevné mečovité listy a kvety rôznorodých farieb, medzi ktorými chýba asi len červená. Na vrchnej strane vonkajších okvetných lístkov sa nachádza typická kefka, alebo brada. Rastlina dosahuje výšku 100 cm.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *