Kráska praslenovitá

Kráska praslenovitá, syn. Krásnoočko praslenité, (Coreopsis verticillata), (Asteraceae – astrovité), cz: Krásnoočko, en: Whorled tickseed, Whorled coreopsis, Thread-leaved tickseed, Thread leaf coreopsis, Pot-of-gold

Kráska praslenovitá (Coreopsis verticillata)

Charakteristika

Kráska praslenovitá je bylinná rizomatózna trvalka, ktorá v závislosti od kultivaru môže dorásť do výšky a šírky asi 1 m. Do strán sa šíri odnožami, takže niekedy dokáže spomínanú šírku aj presiahnuť. Rastie v kompaktných hustých trsoch. Má pevné stonky, na ktorých sa tvoria jednotlivo vo voľných strapcoch kvetné hlávky veľké až 5 cm. Kvetné hlávky majú typický astrovitý tvar, skladajú sa z okrajových a terčových kvetov. Bohato a dlho kvitnú od leta do jesene. Listy sú 3 – dielne, dlaňovito zložené z niťovitých lístkov a tie rastline prepožičiavajú jemnú textúru a vzdušný vzhľad. Rastú protistojne.

Medzi obľúbené kultivary medzi pestovateľmi patria nasledovné:

´Moonbeam´ je hustá a kompaktná kráska kvitnúca veľkými bledými krémovo žltými kvetmi.
´Zagreb´ je nízka kráska so žltými žiarivými kvetmi dorastajúca do výšky 25 cm.
´Bengal tiger´ patrí medzi nové kultivary, má žlté kvety s nápadným červeným stredom. 

Názov rodu Coreopsis pochádza z gréckych slov koris, čo znamená „chrobák“ a opsis, čo znamená „podobný“. Pomenovanie súvisí s tvarom semien, ktoré pripomínajú chrobákov alebo kliešťov.

Kráska praslenovitá (Coreopsis verticillata)

Rozmnožovanie a presádzanie

Kráska praslenovitá sa rozmnožuje semenami, vysievajú sa v prvej polovici jari, no môžete ich vysiať aj v jeseni. Rovnako dobre by však mali vyklíčiť aj semená, čo vysejete priamo na záhon. Ak nebudete odstraňovať odkvitnuté kvety, kráska sa bude rozširovať do okolia aj samovýsevom.

Kráska rastie v trsoch a prerastené trsy je vhodné raz za 3 roky na jar rozdeliť a rozsadiť. Docielite tak ich zdravší rast a získate aj nové rastliny. Rôzne záhradné pomôcky a doplnky si vyberiete tu.

Kráska praslenovitá (Coreopsis verticillata)

Ako pestovať krásku

Umiestnenie
Vyhovuje jej stanovište na plnom slnku, no toleruje aj polotieň. Nevyhovuje jej prílišné teplo.

Zemina
Uprednostňuje dobre priepustnú, hlinitú, výživnú a prirodzene vlhkú pôdu so slabo zásaditým pH. Darí sa jej však aj v chudobných, piesočnatých alebo skalnatých pôdach s dobrou drenážou.

Zálievka
Zalievajte ju primerane a ku koreňom. Nezalievajte listy. Polievať treba krátko po výsadbe a tiež počas horúcich a suchých dní.

Kvitnutie
Kvitne od konca mája do konca septembra. Odstraňovanie odkvitnutých stoniek s kvetmi môže byť pri väčšej výsadbe únavné, no má to pozitívny vplyv na ďalšie kvitnutie a zabránite tým tiež prípadnému nechcenému samovýsevu.

Choroby a škodcovia
Môžu sa vyskytnúť slimáky a slizniaky. Vo vlhkých, zle odvodnených pôdach môže dochádzať k hnilobe. Zriedkavo môže byť napadnutá botrytídou, múčnatkou a plesňovými škvrnami na listoch.

Kráska praslenovitá (Coreopsis verticillata)

Pestovateľské tipy

Ide o vďačnú a nenáročnú rastlinu, veľakrát toleruje sucho, chudobnú pôdu, extrémne teplo a zanedbávanie. Vo svojom prirodzenom prostredí rastie v suchých, riedkych lesoch, pričom uprednostňuje miesta s plným slnečným žiarením.

Vo vlhkých a úrodných pôdach má tendenciu sa rozrastať a rozťahovať do priestoru. Odporúča sa trsy zastrihávať v polovici až koncom leta, podporíte tým jesenné kvitnutie a zároveň pri tom môžete odstrániť aj rozťahané a nevzhľadné výhonky. Záhradné nožnice nájdete tu.

Príbuzný druh

Kráska kopijovitolistá (Coreopsis lanceolata) je podobná kráske praslenovitej, rozdiel je hlavne v tvare listov. Jej listy sú protistojné, jazykovito kopijovitého tvaru a niektoré môžu mať aj 1 – 2 laloky. Tvoria sa hlavne v spodnej časti rastliny. Detailný rozdiel je aj v tvare kvetov. Okrajové kvety v kvetných úboroch má kráska kopijovitolistá nepravidelne zúbkaté.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *