Kráska praslenovitá, syn. Krásnoočko praslenité, (Coreopsis verticillata), (Asteraceae – astrovité), cz: Krásnoočko, en: Whorled tickseed, Whorled coreopsis, Thread-leaved tickseed, Thread leaf coreopsis, Pot-of-gold
Charakteristika
Kráska praslenovitá je bylinná rizomatózna trvalka, ktorá v závislosti od kultivaru môže dorásť do výšky a šírky asi 1 m. Do strán sa šíri odnožami, takže niekedy dokáže spomínanú šírku aj presiahnuť. Rastie v kompaktných hustých trsoch. Má pevné stonky, na ktorých sa tvoria jednotlivo vo voľných strapcoch kvetné hlávky veľké až 5 cm. Kvetné hlávky majú typický astrovitý tvar, skladajú sa z okrajových a terčových kvetov. Bohato a dlho kvitnú od leta do jesene. Listy sú 3 – dielne, dlaňovito zložené z niťovitých lístkov a tie rastline prepožičiavajú jemnú textúru a vzdušný vzhľad. Rastú protistojne.
Medzi obľúbené kultivary medzi pestovateľmi patria nasledovné:
´Moonbeam´ je hustá a kompaktná kráska kvitnúca veľkými bledými krémovo žltými kvetmi.
´Zagreb´ je nízka kráska so žltými žiarivými kvetmi dorastajúca do výšky 25 cm.
´Bengal tiger´ patrí medzi nové kultivary, má žlté kvety s nápadným červeným stredom.
Názov rodu Coreopsis pochádza z gréckych slov koris, čo znamená „chrobák“ a opsis, čo znamená „podobný“. Pomenovanie súvisí s tvarom semien, ktoré pripomínajú chrobákov alebo kliešťov.
Rozmnožovanie a presádzanie
Kráska praslenovitá sa rozmnožuje semenami, vysievajú sa v prvej polovici jari, no môžete ich vysiať aj v jeseni. Rovnako dobre by však mali vyklíčiť aj semená, čo vysejete priamo na záhon. Ak nebudete odstraňovať odkvitnuté kvety, kráska sa bude rozširovať do okolia aj samovýsevom.
Kráska rastie v trsoch a prerastené trsy je vhodné raz za 3 roky na jar rozdeliť a rozsadiť. Docielite tak ich zdravší rast a získate aj nové rastliny. Rôzne záhradné pomôcky a doplnky si vyberiete tu.
Ako pestovať krásku
Umiestnenie
Vyhovuje jej stanovište na plnom slnku, no toleruje aj polotieň. Nevyhovuje jej prílišné teplo.
Zemina
Uprednostňuje dobre priepustnú, hlinitú, výživnú a prirodzene vlhkú pôdu so slabo zásaditým pH. Darí sa jej však aj v chudobných, piesočnatých alebo skalnatých pôdach s dobrou drenážou.
Zálievka
Zalievajte ju primerane a ku koreňom. Nezalievajte listy. Polievať treba krátko po výsadbe a tiež počas horúcich a suchých dní.
Kvitnutie
Kvitne od konca mája do konca septembra. Odstraňovanie odkvitnutých stoniek s kvetmi môže byť pri väčšej výsadbe únavné, no má to pozitívny vplyv na ďalšie kvitnutie a zabránite tým tiež prípadnému nechcenému samovýsevu.
Choroby a škodcovia
Môžu sa vyskytnúť slimáky a slizniaky. Vo vlhkých, zle odvodnených pôdach môže dochádzať k hnilobe. Zriedkavo môže byť napadnutá botrytídou, múčnatkou a plesňovými škvrnami na listoch.
Pestovateľské tipy
Ide o vďačnú a nenáročnú rastlinu, veľakrát toleruje sucho, chudobnú pôdu, extrémne teplo a zanedbávanie. Vo svojom prirodzenom prostredí rastie v suchých, riedkych lesoch, pričom uprednostňuje miesta s plným slnečným žiarením.
Vo vlhkých a úrodných pôdach má tendenciu sa rozrastať a rozťahovať do priestoru. Odporúča sa trsy zastrihávať v polovici až koncom leta, podporíte tým jesenné kvitnutie a zároveň pri tom môžete odstrániť aj rozťahané a nevzhľadné výhonky. Záhradné nožnice nájdete tu.
Príbuzný druh
Kráska kopijovitolistá (Coreopsis lanceolata) je podobná kráske praslenovitej, rozdiel je hlavne v tvare listov. Jej listy sú protistojné, jazykovito kopijovitého tvaru a niektoré môžu mať aj 1 – 2 laloky. Tvoria sa hlavne v spodnej časti rastliny. Detailný rozdiel je aj v tvare kvetov. Okrajové kvety v kvetných úboroch má kráska kopijovitolistá nepravidelne zúbkaté.