Krasovlas bezbyľový

Krasovlas bezbyľový, (Carlina acaulis), (Asteraceae – astrovité), cz: Pupava bezlodyžná, en: Silver thistle, Stemless carline thistle, Dwarf carline thistle

Krasovlas bezbyľový

Charakteristika

Krasovlas bezbyľový je trváca bylina vyrastajúca z hrubého podzemku. Stonku má veľmi krátku, zakrpatenú. Kvetný úbor sa nachádza priamo v strede ružice dlhých, prízemných, silne delených, ostnatých listov. Listy pripomínajú bodliak a sú dlhé asi 30 cm. Kvetný úbor môže dorásť až do veľkosti 12 cm. Plody sú chocholcovité nažky. Rastlina na lúke pôsobí ako vylisovaná a prilepená o zem.

Výskyt v prírode

Krasovlas bezbyľový rastie na slnečných svahoch, suchých medziach a lúkach. Je to východoeurópsky druh, u nás rozšírený od pahorkatín až do subalpínskeho stupňa. Rastlina je nenáročná na obsah živín v pôde, vyskytuje sa na horských a podhorských psicových lúkach, rastie však aj na plytkých, minerálne bohatších alebo bázickejších pôdach. Kvitne od júla do konca septembra.

Využitie

Krasovlas sa používal už v staroveku na liečenie vyrážok, na vypudenie pásomnice a neskôr aj proti moru. V južných krajinách sa dužinaté kvetné lôžko konzumuje ako zelenina.

Liečivé účinky

Na liečebné účely sa zbiera koreň (Radix carlinae). Vykopáva sa ručne od septembra do novembra, dôkladne sa očistí, zbaví sa zelených častí a suší sa v sušiarňach pri teplote 35°C. Usušený materiál sa musí uskladňovať v uzavretých nádobách. Obsahuje až 50 % inulínu, silicu, triesloviny, živice a horčiny.

Používa sa ako močopudný a potopudný prostriedok, ktorý pri horúčkach znižuje teplotu. Uplatňuje sa aj pri poruchách trávenia, na povzbudenie chuti do jedla a ako preháňavý prostriedok pôsobiaci proti črevným parazitom.

Pripravuje sa z neho zápar (1 – 2 čajové lyžičky na šálku vody), nechá sa 20 minút postáť a denne sa z neho vypijú tri šálky. Čaj účinkuje aj proti škodlivým mikroorganizmom. Na prípravu kúpeľov sa korene varia v zriedenom octe alebo vo víne. Týmto odvarom sa potom umývajú kožné vyrážky, plesne, lišaje a ekzémy. Užitočné pomôcky na prípravu čaju a spracovanie liečivých bylín si môžete vybrať, keď kliknete sem.

Používa sa aj vo veterinárnej medicíne na liečbu koní a ošípaných.

Pre zaujímavosť, vo veterinárnej medicíne sa využívajú aj výťažky z koreňov čemerice (liečenie porúch trávenia a hubenie parazitov), alebo koreňov čakanky (výživové doplnky pre dobytok a kone na podporu činnosti tráviacej sústavy a zvýšenie lesku srsti).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *