Krotónovec strakatý, Krotón, (Codiaeum variegatum pictum), (Euphorbiaceae – mliečnikovité), cz: Kroton pestrý, Podivec pestrý, en: Fire croton, Garden croton, Variegated croton
Charakteristika
Krotónovec strakatý je tropický, vždyzelený, robustný krík, pochádzajúci z Indonézie, Malajzie, Austrálie a západných tichomorských ostrovov, kde rastie v otvorených lesoch a krovinách. V prirodzenom prostredí dorastá do výšky 3 m, v nádobách sa pestuje do výšky cca 90 cm. Má striedavo rastúce, stopkaté listy dosahujúce veľkosť 5–30 cm. Sú silné, kožovité, lesklé a vždy zelené. Ide o veľmi variabilný druh s množstvom odrôd. Tvar listových čepelí môže byť napríklad ostro kopijovitý, podlhovastý, eliptický, kopijovitý, vajcovito obrátený alebo v tvare huslí a podobne. Sfarbenie listov je svetlo aj tmavo zelené, žlté alebo fialové a listy majú ružové, červené alebo oranžové škvrny alebo žilkovanie v rôznych farebných kombináciách a vzoroch. Pri poškodení alebo odlomení rastliny vyteká z miesta poranenia jedovatá mliečna šťava typická pre rastliny z čeľade mliečnikovitých. Na pokožke spôsobuje podráždenie a pri vnútornom užití i nevoľnosť. Odporúča sa preto pracovať s rastlinou v rukaviciach.
Rozmnožovanie
Rozmnožiť si rastlinu môžete na jar vrcholovými odrezkami, ktoré však zakoreňujú zdĺhavo a obtiažne. Zakoreniť ich môžete dať do vlhkého piesku alebo do vody a potom vysaďte do výživnej zeminy, ktorú veľmi neutláčajte. Mladé rastliny vyžadujú vyššiu vzdušnú vlhkosť.
Ako pestovať krotónovec
Umiestnenie
Rastlinu umiestnite na svetlé stanovište s jasným filtrovaným svetlom, nie na priame slnko. V zime môže byť umiestnená na slnečnom okne. Vhodná je normálna izbová teplota so zimným minimom 16°C a vyššia vzdušná vlhkosť počas vegetačného obdobia. Čím viac svetla, tým má rastlina krajšie vyfarbené listy.
Zemina
Vhodný je priepustný hlinitý substrát.
Zálievka
Počas leta výdatne zalievajte, v zime len udržujte substrát vlhký. Medzi zálievkami nechajte povrch zeminy uschnúť. V chladnejšom období zálievku obmedzte. Odporúča sa tiež každé 2 týždne pridať do zálievky štandardné tekuté hnojivo.
Vlhkosť vzduchu
Krotónovec obľubuje zvýšenú vlhkosť vzduchu. V teplých dňoch mu sprejujte listy odstátou vodou, alebo kvetináč postavte do blízkosti vodného difuzéra, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu.
Kvitnutie
Dospelé rastliny kvitnú drobnými nevýraznými kvetmi krémovej farby. Obdobie kvitnutia je zvyčajne začiatkom jesene, v izbových podmienkach väčšinou nekvitne, alebo zakvitne hocikedy.
Choroby a škodcovia
Korene a listy môžu byť napadnuté červcami. Sú to malé biele chrobáky pokryté múčno bielym voskovým povlakom, cez ktorý neprenikne voda. Zoskupujú sa zospodu strednej listovej žilky a vyciciavajú z rastliny šťavu. Pri menšom napadnutí sa ich môžete zbaviť jednoduchým zotretím, či zoškrabaním z listov alebo pomocou insekticídneho mydlového roztoku.
Okrem červcov sa zvyknú objavovať na spodnej strane listov aj pavúčikové roztoče. Preventívnym opatrením je udržiavať okolo rastliny zvýšenú vlhkosť vzduchu. Pomôže udržať týchto škodcov na uzde.
Pestovateľské tipy a starostlivosť
Jar je vhodné obdobie na presádzanie rastliny do väčšieho kvetináča, pokiaľ je to nutné. Použite nádobu len o málo väčšiu, ako bola pôvodná. Zaujímavé kvetináče nájdete tu. Keď rastlina dosiahne žiadanú veľkosť, vymieňajte jej na jar len vrchnú vrstvu pôdy.
Rastlina prirodzene vytvára hustý krík, preto nie je potrebné ju prerezávať, aby sa zahusťovala. Ak narastie príliš veľká, môžete na jar uskutočniť hlbší rez a konce vetvičiek si skúste nechať zakoreniť.
Ak má krotónovec málo svetla, dochádza k predčasnému opadávaniu spodných listov a tým dochádza k nepeknému vyholovaniu spodnej časti kmienka.