Juka vláknitá

Juka vláknitá, (Yucca filamentosa), (Asparagaceae – asparágovité), en: Adam’s needle, common yucca, Spanish bayonet, bear-grass, needle-palm, silk-grass, spoon-leaf yucca

Charakteristika

Juka vláknitá je trvalá vždyzelená okrasná rastlina pochádzajúca z južných a juhovýchodných oblastí Severnej Ameriky. V prirodzenom prostredí rastie pozdĺž pobrežnej nížiny Atlantického oceánu, najčastejšie v piesočnatých pôdach, plážových krovinách a dunách, ale aj na poliach, barinách a skalnatých svahoch, dokonca tu dobre rastie aj v bahnitých alebo hlinitých pôdach.

Vytvára mohutné prízemné ružice dlhých pevných mečovitých modrozelených listov. Dosahujú dĺžku 40 – 70 cm. Pozdĺž okrajov listov sa tvoria biele, zvlnené až kučeravé vlákna, podľa ktorých dostala juka vláknitá prímenie. Mladé listy v strede ružice sú pevné a vzpriamené, staršie listy sú klenuté a na okrajoch poliehavé. Pestujú sa aj odrody s panašovanými listami.

Začiatkom leta vyrastá u starších rastlín zo stredu listovej ružice dlhá kvetná stonka. Dosahuje výšku aj 3 m. Nesie súkvetia tvorené veľkým množstvom prevísajúcich krémovobielych zvončekovitých kvetov so 6 okvetnými lístkami.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami, alebo vegetatívne – delením trsov. Bočné výhonky si vytvárajú vlastné korene, takže ich môžete oddeliť od materskej rastliny a presadiť na iné miesto. Vhodný čas na oddeľovanie dcérskych ružíc je koncom augusta až začiatkom septembra. Tie by mali zakvitnúť o 3 – 5 rokov. Po odkvitnutí kvetnú stonku zrežte ostrým nožom alebo nožnicami.

Ako pestovať juku

Umiestnenie
Rastlina sa pestuje na slnečnom stanovišti, vyhovuje jej veľa svetla a slnka. Je plne mrazuvzdorná, znesie teploty aj pod -20°C, vyhovuje jej však chránená poloha mimo dosahu zimných vetrov.

Zemina
Ideálna je dobre priepustná, piesčitá alebo hlinitopiesčitá suchšia pôda. Toleruje aj chudobné pôdy, teplo, sucho a soľnú hmlu.

Zálievka
Pravidelná zálievka nie je potrebná, v čase veľkého sucha ju môžete podľa uváženia polievať.

Kvitnutie
Kvitnúť začína začiatkom leta, zvyčajne v druhej polovici júna a kvitne do konca júla. Aby mala čo najväčšie súkvetia, treba ju na jar a uprostred leta prihnojiť hnojivom s vyšším obsahom fosforu a draslíka. Všeličo do vašej záhrady si vyberiete tu.

Tipy na pestovanie

Juka vláknitá sa pestuje ako solitér v záhonoch aj vo väčších skalkách. Pestovať ju môžete na suchých svahoch aj na suchých miestach v záhrade. Dá sa pestovať aj vo veľkých nádobách s dobrou pôdou. Exoticky pôsobí pri bazénoch a vodných plochách. Vhodná je aj do oblastí, ktoré sú v dosahu pôsobenia posypovej soli.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *