Krpčiarka alpská

Krpčiarka alpská, (Epimedium alpinum), (Berberidaceae – dráčovité), en: Horny Goat Weed, Alpine barrenwort, cz: Škornice alpská

Krpčiarka alpská, (Epimedium alpinum)

Charakteristika

Krpčiarka alpská je nízka mrazuvzdorná trvalka pôsobiaca krehkým dojmom. Je to jeden z mnohých bylinných zástupcov čeľade dráčovitých, ktorá je u nás známejšia hlavne vďaka kríkom. Poznáme viacero druhov krpčiarok, z ktorých mnohé majú pôvod v Japonsku a Ázii. Krpčiarka alpská rastie v Alpách, na Balkánskom polostrove až po Albánsko, kde ju nazývajú aj vysokohorská brada.

Vyrastá z podzemku. Je to relatívne hustá, odnožujúca sa a zhlukujúca sa rastlina, ktorá zvyčajne rastie do výšky 15 až 20 cm, niektoré zdroje uvádzajú výšku až do 40 cm.

Má trojpočetné zelené listy podlhovastého srdcovitého tvaru. Nové listy na jar sú zelené, neskôr majú ružovo – červený nádych. Dospelé listy sú zelené a na jeseň sa prefarbia do tmavočervena. Majú jemne pílkovitý okraj. Listy pretrvávajú na rastline aj v zime, spravidla odumierajú až koncom zimy.

Kvety vyrastajú na jar v strapci a objavujú sa nad listami. Zvyčajne vyrastajú skôr, ako listy stihnú vytvoriť bohatý trs. Bývajú obrátené smerom k zemi, zrejme pod svojou váhou. Na jednom súkvetí ich býva 12 – 20 kusov. Sú tmavoružovej farby s bledožltým stredom. Plodom je tobolka.

Krpčiarka alpská, (Epimedium alpinum)

Rozmnožovanie

Rastlina vytvára odnože, vďaka ktorým sa šíri do okolia, rozmnožiť si ju môžeme delením trsov.

Krpčiarka alpská, (Epimedium alpinum)

Ako pestovať krpčiarku

Umiestnenie
Rastlina sa sadí na tienisté a polotienisté miesta pod stromy a kríky. Primerané množstvo svetla podporí bohaté kvitnutie aj celkový bohatý a hustý rast.

Zemina
Preferuje sypké, organicky bohaté hliny s rovnomernou vlhkosťou. Vhodná je bežná suchá až stredne vlhká záhradná zemina s dobrým odvodnením. Pomôcky pri pestovaní a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Zálievka
Po uchytení sa na stanovišti toleruje sucho.

Údržba
Koncom zimy odstráňte všetko zbytkové staré lístie z predchádzajúceho roka.

Kvitnutie
Kvitne v apríli.

Choroby a škodcovia
Rastlina nezvykne trpieť na choroby a ani ju nenapádajú škodcovia.

Využitie

Používa sa ako pôdopokryvná trvalka pre tienisté suchšie miesta, popod stromami a kríkmi. Vhodná je do prírodných a lesných záhrad a do čiastočne zatienených skaliek. Vysadiť k nej môžete napríklad zbehovec plazivý.

Príbuzné druhy

V záhradách sa často zvykne pestovať hybrid Epimedium×cantabrigiense, ktorý vznikol krížením krpčiarky alpskej a krpčiarky bielej (Epimedium pubigerum).

Krpčiarka biela (Epimedium pubigerum) je najvyššia z bežne pestovaných krpčiarok. Kvety má stredne veľké, krémovo biele so žltým stredom. Vytvára kompaktné porasty. Vyžaduje trochu vlhkejšie a tienisté stanovište.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *