Zbehovec plazivý

Zbehovec plazivý, (Ajuga reptans), (Lamiaceae – hluchavkovité), ľud: rannik, drábsky trank, en: bugle, blue bugle, bugleherb, carpet bugleweed

Zbehovec plazivý

Charakteristika

Zbehovec plazivý je trvalka s listnatou priamou štvorhrannou stonkou, vysokou cca 10-30 cm. Rastlina rastie voľne v prírode, väčšinou v listnatých lesoch, rúbaniskách, kroviných, pri potokoch a na lúkach. Rozšírená je v celej Európe. V záhradách sa pestuje ako nenáročná pôdopokryvná trvalka, napríklad odroda ´Mahagony´, dorastajúca do výšky 10 – 15 cm. Rastlina vytvára prízemné listové ružice z ktorých vyrastá ochlpená stonka. Pôvodná farba je tmavozelená, okrasné kultivary mávajú sfarbenie listov do fialova alebo hnedo – červena. Zbehovec kvitne na jar modrými až fialovými kvetmi usporiadanými do klasu. Rastlina vytvára nadzemné plazivé výhonky, ktorými sa rozširuje do okolia. Pôvodný druh sa môže stať až invazívny, kultivary bývajú skromnejšie.

Kedysi sa zbehovec pestoval pre liečivé vlastnosti, dnes nachádza viac využitie v okrasnej záhradke.

Zbehovec plazivý, (Ajuga reptans)

Rozmnožovanie

Najčastejšie sa rastlina rozmnožuje delením trsov alebo oddelením zakoreňeného plazivého výhonku. Vhodné obdobie je jar alebo jeseň. Množiť sa dá aj semenami, ktoré vysievame v marci do kvetináčov alebo do pareniska a vysádzame na stanovisko v máji, keď sú už rastlinky dostatočne silné a teplota je nad 10°C.

Zaujímavosťou je, že rastlina láka mravcov, ktorí roznášajú jej semená do okolia.

  • Zbehovec plazivý, (Ajuga reptans)
  • Zbehovec plazivý, (Ajuga reptans)
  • Zbehovec plazivý, (Ajuga reptans)
  • Zbehovec plazivý, (Ajuga reptans)

Pestovanie

Umiestnenie
Zbehovec obľubuje mierne zatienené stanovište.

Zemina
Vyhovuje mu dobre priepustná, stredne vlhká zemina. Na živiny nie je náročný, pre podporu kvitnutia mu môžeme dopriať prírodné hnojivo v malom množstve.

Zálievka
Na zálievku nezabúdame po vysiatí a presádzaní. Keď už je zbehovec dobre zakorenený, nepotrebuje žiadnu starostlivosť.

Kvitnutie
Zbehovec kvitne od apríla do júla. Na liečebné účely zbierame celú kvitnúcu vňať, ktorú po nasušení v tieni uskladníme v dobre tesnenej nádobe na tmavom mieste.

Zbehovec plazivý v spoločnosti rozchodníka a materinej dúšky:

Zbehovec plazivý, (Ajuga reptans)

Využitie

Zbehovec je trvalka vhodná do polotieňa alebo tieňa, kde vytvára hustý, nepriehľadný koberec tmavých listov. Je nenáročný na pestovanie a efektívne zabraňuje rastu buriny. Využíva sa aj ako pôdopokryvný podrast pod stromami a vynikne aj v polozatienených skalkách. Vhodnými partnermi sú hosty, zimozeleň, papradie, alchemilka alebo krpčiarka. Vďaka svojej nenáročnosti a bezúdržbovosti sa dá úspešne pestovať aj v nádobách na balkónoch a terasách. Zaujímavé kvetináče môžete nájsť, keď kliknete sem.

Liečivé účinky

Zbehovec obsahuje triesloviny, horčiny, organické kyseliny, minerálne látky, éterické oleje a farbivá.

Droga mierne znižuje krvný tlak, pôsobí proti bolestiam tráviaceho ústrojenstva, má mierne upokojujúce účinky. Vo forme mastí alebo kúpeľov sa používa na reumu, podliateniny, alebo iné zranenia končatín. Najviac sa však využíval pri liečbe horných dýchacích ciest, na silný kašeľ alebo pri zachrípnutí.

Pozor, rastlina má mierne narkotické účinky.

Príbuzné druhy

Zbehovec ženevský (Ajuga genevensis) je trváca 7 -30 cm vysoká, husto chlpatá bylina, ktorá nevytvára poplazy. Kvety vyrastajú vo vrcholových nepravých klasoch a môžu byť fialovomodré, ružové alebo biele a sú sediace. Kvitne v apríli až júni.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.