Zbehovec plazivý

Zbehovec plazivý, (Ajuga reptans), (Lamiaceae – hluchavkovité), ľud: Rannik, Drábsky trank, en: Bugle, Blue bugle, Bugleherb, Carpet bugleweed

Zbehovec plazivý

Charakteristika

Zbehovec plazivý je trvalka s priamou olistenou štvorhrannou stonkou, vysokou cca 10-30 cm. Rastie voľne v prírode, väčšinou v listnatých lesoch, na rúbaniskách, v krovinách, pri potokoch a na lúkach. Rozšírený je v celej Európe. V záhradách sa pestuje ako nenáročná pôdopokryvná trvalka, napríklad odroda ´Mahagony´, dorastajúca do výšky 10 – 15 cm.

Zbehovec vytvára prízemné listové ružice, z ktorých vyrastá ochlpená stonka. Pôvodná farba listov je prevažne tmavozelená, okrasné kultivary mávajú sfarbenie listov do fialova alebo hnedo – červena. Kvitne na jar žiarivo modrými prípadne fialovými kvetmi usporiadanými do klasu. Vytvára tiež nadzemné plazivé výhonky, ktorými sa rozširuje do okolia. Pôvodný druh sa môže na záhradných záhonoch správať až invázne, vyšľachtené kultivary bývajú skromnejšie.

Kedysi sa zbehovec pestoval pre liečivé vlastnosti, dnes nachádza uplatnenie skôr v okrasnej záhradke.

Zbehovec plazivý, (Ajuga reptans)

Rozmnožovanie

Najjednoduchšie si ho rozmnožíte oddelením zakoreneného plazivého výhonku. Vhodné obdobie je jar alebo jeseň. Množiť sa dá aj semenami, ktoré sa vysievajú v marci do kvetináčov alebo do pareniska a na vonkajšie stanovisko sa vzídené rastlinky presádzajú v máji, keď sú už dostatočne silné a teplota je nad 10°C. Rôzne záhradné pomôcky a doplnky si vyberiete tu.

Zaujímavosťou je, že rastlina láka mravce, ktoré roznášajú jej semená do okolia.

  • Zbehovec plazivý, (Ajuga reptans)
  • Zbehovec plazivý, (Ajuga reptans)
  • Zbehovec plazivý, (Ajuga reptans)
  • Zbehovec plazivý, (Ajuga reptans)

Ako pestovať zbehovec

Umiestnenie
Obľubuje mierne zatienené stanovištia.

Zemina
Vyhovuje mu dobre priepustná, stredne vlhká zemina. Na živiny nie je náročný, pre podporu kvitnutia mu môžete dopriať prírodné hnojivo v malom množstve.

Zálievka
Na zálievku nezabúdajte po vysiatí a pri presádzaní. Keď už je zbehovec zakorenený, nepotrebuje žiadnu starostlivosť.

Kvitnutie
Kvitne od apríla do júla.

Zbehovec plazivý v spoločnosti rozchodníka a materinej dúšky:

Zbehovec plazivý, (Ajuga reptans)

Využitie

Je to nenáročná trvalka vhodná do polotieňa alebo tieňa, kde postupne vytvára hustý nepriehľadný koberec z listov, čím efektívne zabraňuje rastu buriny. Využíva sa aj ako pôdopokryvný podrast pod stromami a vynikne aj v polozatienených skalkách. Vhodnými partnermi vo výsadbe sú hosty, zimozeleň, papradie, alchemilka alebo krpčiarka. Vďaka svojej nenáročnosti a bezúdržbovosti sa dá úspešne pestovať aj v nádobách na balkónoch a terasách. Zaujímavé kvetináče si vyberiete tu.

Liečivé účinky

Na liečebné účely sa zbiera celá kvitnúca vňať, ktorú po nasušení v tieni uskladnite v dobre tesnenej nádobe na tmavom mieste. Obsahuje triesloviny, horčiny, organické kyseliny, minerálne látky, éterické oleje a farbivá.

Zbehovec mierne znižuje krvný tlak, pôsobí proti bolestiam tráviaceho ústrojenstva, má mierne upokojujúce účinky. Vo forme mastí alebo kúpeľov sa používa na reumu, podliatiny, alebo iné zranenia končatín. Kedysi sa využíval prevažne pri liečbe horných dýchacích ciest, na silný kašeľ alebo pri zachrípnutí.

Pozor, rastlina má mierne narkotické účinky.

Príbuzné druhy

Zbehovec ženevský (Ajuga genevensis) je trváca 7 -30 cm vysoká, husto chlpatá bylina, ktorá nevytvára poplazy. Kvety vyrastajú vo vrcholových nepravých klasoch a môžu byť fialovomodré, ružové alebo biele a sú sediace. Kvitne v apríli až júni.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *