Ktenanta /Hrebeňovka

Ktenanta, Hrebeňovka, (Ctenanthe), (Marantaceae – marantovité)

Ktenanta Ctenanthe

Charakteristika

Ktenanta je vždyzelená tropická trvalka pôvodom z dažďových pralesov Brazílie rovnako, ako jej blízke príbuzné kalatea a maranta. Tak isto, ako tieto dva druhy, je aj ktenanta obľúbená izbová rastlina, cenená vďaka svojim atraktívnym listom s kresbou. Vrchná strana listov máva zväčša výraznú kresbu okolo žilnatiny, kde sa tmavozelená farba strieda s krémovo zelenou a spodná strana býva červeno fialová až bordová. Kombinácia týchto farieb robí z ktenanty trojfarebnú rastlinu. Veľkosť rastliny aj kresba listov sa samozrejme líši v závislosti od konkrétnej odrody. Listy ktenanty sú elipsovité a môžu dosahovať veľkosť až 30 cm. Každý list má dlhšiu vertikálne stojacu stopku a je zakončený špičkou.

Rastlina môže dorásť až do výšky 90 cm a rozpätie jej listov je približne rovnaké.

Na obrázku je Ctenanthe burle marxii, v anglicky hovoriacich krajinách prezývaná Fishbone prayer plant (tzn. rybia kosť – modliaca rastlina. Vysvetlenie k modliacej rastline je pri opise rastliny maranta, ktorá má rovnaké zľudovené pomenovanie). Rybiu kosť zjavne evokuje farebná kresba listov.
Medzi obľúbené izbové rastliny patria aj Ctenanthe oppenheimiana, Ctenanthe setosa alebo Ctenanthe amagris.

Ktenanta Ctenanthe burle marxii
Ktenanta Ctenanthe burle marxii

Rozmnožovanie

Rozmnožiť si ju môžete opatrným delením trsov pri presádzaní. Rozdeľujte len trsy dobre vyvinutých rastlín a to tak, že oddelíte výhony tvoriace sa na báze staršej rastliny. Ideálny čas na presádzanie aj množenie je na jar.
Druhý bežný spôsob, ako si rozmnožiť ktenantu, je prostredníctvom stonkových odrezkov s niekoľkými listami. Vložte ich do vody izbovej teploty a počkajte, kým zapustia korene. Potom ich zasaďte do samostatného črepníka s vhodným substrátom. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.

Ktenanta Ctenanthe amagris
Ktenanta Ctenanthe amagris

Ako pestovať ktenantu

Umiestnenie
Vyžaduje umiestnenie na svetlom, prípadne mierne tienistom stanovišti bez priameho slnečného žiarenia a s vyššou vlhkosťou vzduchu. V lete je lepší polotieň, v zime svetlé miesto s rozptýleným svetlom. Vhodná je bežná izbová teplota so zimným minimom 17°C.

Zemina
Vyhovuje jej hlinitý substrát s prímesou rašeliny a listovky.

Zálievka
Na jar a v lete musí byť substrát stále mierne vlhký, nie premokrený, v zime zalievajte len toľko, aby úplne nevyschol.

Vlhkosť vzduchu
Rastline vyhovuje vysoká vlhkosť vzduchu v teplom prostredí. Občas ju sprejujte mäkkou vodou izbovej teploty, alebo kvetináč postavte do blízkosti vodného difuzéra, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu.

Kvitnutie
Kvety sa môžu objaviť kedykoľvek počas vegetačného obdobia. Sú malé, biele alebo ružové, vyrastajú v súkvetiach a v bytových podmienkach kvitnú zriedka. V porovnaní s atraktívnymi listami sú kvety dekoračne nezaujímavé.

Hnojenie
Rastline môžete počas vegetačného obdobia od jari do jesene podávať dva krát mesačne slabý roztok tekutého hnojiva určeného pre izbové rastliny. V zime sa výživa nepodáva.

Choroby a škodcovia
Vyskytujú sa väčšinou vtedy, keď sa vám nepodarí vytvoriť vhodné životné podmienky. Suché konce listov sú spôsobené vplyvom nízkej vzdušnej vlhkosti. V suchom prostredí sa tiež objavujú škodcovia – roztoče a štítničky. Prevenciou je udržiavať okolo rastliny zvýšenú vlhkosť vzduchu a často jej rosiť listy. Na rosenie používajte prevarenú alebo dobre odstátu vodu, inak by sa tvorili na listoch nevzhľadné biele škvrny, ktoré spôsobuje tvrdá voda.

Ktenanta Ctenanthe burle marxii
Ctenanthe burle marxii

Tipy pre pestovateľov

V horúcom a suchom prostredí, na plnom slnku aj na príliš svetlom stanovisku sa listy ktenante krútia. Pomôžete jej, keď zvýšite vzdušnú vlhkosť pravidelným rosením a zabezpečte jej aj dostatočnú zálievku.
Ktenanta má v zime dormantné obdobie, vtedy oddychuje. Potrebuje teplo a stále mierne vlhkú zeminu. Ak by bola v zime na príliš chladnom mieste a vo vlhkej zemine, mohli by jej začať hniť korienky. V takom prípade preneste rastlinu do teplejšieho prostredia a nechajte jej uschnúť vrchnú časť zeminy.

2 komentáre k “Ktenanta /Hrebeňovka

  • 29. augusta 2021 at 11:39
    Permalink

    na zimu píšete , že máme nechať uschnúť Ktenante zeminu. Ako to myslíte? ďakujem

    Reply
    • 29. augusta 2021 at 21:28
      Permalink

      Nechať preschnúť ktenante zeminu a preniesť ju do tepla je rada prvej pomoci v prípade, že ste ju vystavili chladu a vlhkej zemine do takej miery, že Vám začína chradnúť v dôsledku uhnívania koreňov.

      Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *