Kuklík šarlátový

Kuklík šarlátový, (Geum coccineum borisii), (Rosaceae – ružovité)

Kuklík šarlátový, (Geum coccineum borisii)

Charakteristika

Kuklík šarlátový je nenáročná mrazuvzdorná trvalka (do cca -29°C), ktorá dorastá do výšky asi 20 cm, počas kvitnutia dosahuje 30 – 40 cm. Vytvára husté, sýto zelené prízemné trsy perovito zložených, laločnatých listov s pílkovitým okrajom a jemnými chĺpkami. Tvar listov trochu pripomína listy muškátov. Trsy zostávajú stálozelené počas miernej zimy. Kvety vyrastajú na dlhších stonkách a sú tvorené z piatich okrúhlych až srdcovitých korunných lístkov. Sú sýto oranžovej až tehlovo červenej farby s výrazným chumáčikom žltých tyčiniek uprostred. Pripomínajú kvietky veternice. Kvietky dosahujú v priemere veľkosť cca 3 cm a vyskytujú sa aj v krémovo žltej alebo ružovej, či červenej farbe. Po odkvitnutí vytvára zvláštne guľaté tvary s chvostnatými páperovými nažkami.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami, ktoré sa vysievajú skoro na jar do pareniska. Pareniská a fóliovníky si vyberiete tu.

Kuklík si môžete rozmnožiť aj delením trsov. Trsy sa delia na jar alebo na jeseň. Rastlinu vykopeme zo zeme a koreňový bal rovnomerne presekneme lopatkou alebo nožom. Dôležité je, aby každá časť mala dostatok (veľa) koreňov. Odporúča sa staršie rastliny presádzať a deliť každé 3 roky, keď trs veľmi zhustne, alebo spodná časť drevnatie.

Výskyt

Kuklík šarlátový pochádza z horských oblastí južnej časti Balkánskeho polostrova, severnej Malej Ázie a Kaukazu. Rastie na vlhkých lúkach vo výške od 900 -2300 m.n.m. prevažne na slnečných stanovištiach. U nás sa pestuje v záhradách ako okrasná skalnička.

Kuklík šarlátový, (Geum coccineum borisii)

Ako pestovať kuklík

Umiestnenie
Vyhovuje mu polotieň aj plné slnko.

Zemina
Dariť sa mu bude v dobre priepustnej, sviežej hlinito humóznej zemine, ktorá je výživná, mierne vlhká a zároveň dobre oddrenážovaná a má neutrálnu pôdnu reakciu. Na dostatok živín reaguje bohatším olistením a sýtejšou farbou listov. Kvety tvorí aj v chudobnejších pôdach, pokiaľ má dostatok slnka.

Zálievka
Vo vegetačnom období stačí priemerná zálievka. Vhodné je, ak rastie v prirodzene vlhkej pôde, nie však premočenej. Počas zimy sa odporúča chrániť rastlinu pred trvalým zamokrením.

Kvitnutie
Spravidla kvitne dvakrát v období od mája do augusta, v záhradkách častokrát až do októbra. Rastlina ostrihaná po prvom kvitnutí si chvíľu oddýchne a potom zakvitne do jesene druhý krát. Druhý krát kvitne na kratších stonkách.

Zaujímavosťou je, že kvetné stopky sa pred dažďom a na večer zvesia, aby tak chránili neopelené kvety.

Starostlivosť
Kuklík na zimu nezaťahuje, ale ostáva celý rok olistený. Trsy zostávajú dlho pekné a zelené. Na jar ich prečistíme a odstránime zimou a mrazmi poškodené listy. Rastlina sa opäť krásne zahustí. Ide o krátkodobú trvalku. Aby sme zachovali jej krásu, odporúča sa zmladzovať ju pravidelne delením trsov.

Kuklík šarlátový, (Geum coccineum borisii)

Využitie

Kuklík vynikne v skupinovej výsadbe v prednej časti záhonov a často sa pestuje v skalkách. Vďaka bujnému rozrastaniu sa do okolia je kuklík využívaný aj ako pôdopokryvná rastlina. Pestovať sa dá aj vo vegetačných nádobách. Kvetináče aj všeličo iné nájdete tu.

Látky nachádzajúce sa v podzemku kuklíka majú liečivé účinky, dokážu znižovať teplotu a zmierniť hnačky. Sušený koreň sa vďaka svojej špecifickej aróme tiež používal ako náhrada klinčekov.

Na liečebné účely sa dodnes používa príbuzný Kuklík mestský (Geum urbanum). Zbiera sa podzemok, ktorý sa dôkladne očistí, umyje a usuší. Používa sa pri žalúdočných a črevných kataroch, na utíšenie silných hnačiek a vnútorného krvácania.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *